ÚČINKY
Chia semínka působí blahodárně na celé naše tělo a je významným antioxidantem. Mimo jiné podporují správnou funkci hned několika našich životně důležitých orgánů – ledvin, jater, plic a žlučníku. Dále kladně působí na srdce, cévy a buněčné stěny. Podporují imunitní systém, metabolismus, zlepšují kvalitu stolice, zklidňují nervy a mají hojivé a protizánětlivé účinky.
Nejznámějším účinkem chia ten hydrofilní, což znamená, že semínka jsou schopna na sebe vázat vodua vytvoří jemný a lehce stravitelný gel, který se ze semínek stane již po pár minutách, kdy je položíme do jakékoliv tekutiny či jogurtu. Samozřejmě platí, že čím déle jsou semínka ve vodě, tím je gelová vrstva okolo semínek hutnější. Chia semínka tak zlepšují vnitřní hydrataci v těle, chrání tedy organismus před dehydratací a lépe se tím zvládá náročná fyzická či psychická aktivita. Pokud semínka nenecháte chvíli odležet, není to žádný problém. Gel se z nich stane i v našem žaludku a to díky půsbení žaludečních šťáv. V žaludku poté působí jako fyzická bariéra, která napomáhá zpomalovat proces trávení.
Chia semínka zlepšují regeneraci tkání během těhotenství a kojení. Napomáhají zlepšení pohybového aparátu, koordinaci pohybu a zmírňuje záněty a bolesti svalů a kloubů. Chia semínka jsou dále bohatá na obsah proteinu a tím pádem jsou výborným společníkem při cvičení, protože napomáhá růstu svalové hmoty. Mohou také sloužit jako preventivní prostředek proti vzniku mnoha onemocnění jako je Alzheimerova choroba, lupénka, cevní mozková příhoda a rakovina (díky obsaženým vitamínům B-17). Chia semínka napomáhají snižovat krevní tlak a ustálit krevní tlak. Díky vysokému obsahu vápníku zlepšují kvalitu kostí, vlasů i pokožky.
CHIA SEMÍNKA A HUBNUTÍ
Chia semínka mimo výše zmíněné účinky mohou posloužit také jako podpůrný prostředek při hubnutí, jelikož obsahují velké množství vlákniny. Díky ní se náš žaludek cítí sytější a nemá pocit hladu. Dalším plusem je vysoký obsah proteinů, které udržují svalovou hmotu. Mnoho lidí hubne nesprávným způsbem, že místo tuků ztrácejí právě svalovou hmotu, což má za následek zpomalení metabolismu a tak i celého hubnutí.
Pokud budete držet správnou životosprávu a přidáte trochu pohybu nadbytečné kilogramy půjdou rychle dolů Chia semínka jsou vhodná také pro diabetiky. Gel, který se vytvoří okolo semínek pak v žaludku po jejím požití redukuje hladinu cukru v krvi tím, že zpomaluje přeměnu sacharidů na glukózu a tím pádem méně zatežuje slinivku břišní.
Používaná část rostliny: Semeno 
Doba sklizně: zralá, skvrnitá až tmavě hnědá semena se sklízejí v různých obdobích dle klimatického pásma.
Sušení: Suší se přirozeným teplem ve stínu, nebo umělým za kontrolované teploty.
Oblasti pěstování a výskytu:
Je domácí v původních oblastech rozšíření od západu středního Mexika až po severní Guatemalu.
V současné době se pěstuje hlavně v Ekvádoru a dalších státech Jižní Ameriky, kde jsou založeny plantáže s mechanickým setím a mechanizovanou sklizní a posklizňovým zpracováním, podobně jako u sóji nebo obilí. V poslední době se pěstování rozšiřuje i v Austrálii.
Obsahové látky:
Semena obsahují 25–39 % mastného oleje vztaženo na čerstvou surovinuHlavní podíl tvoří linolová kyselina (C18:2, 17-26 % v oleji) a α-linolenová kyselina (C18:3, 50-57 % v oleji), ostatní kyseliny jsou zastoupeny minoritně. Proteiny jsou zastupeny s nutričně vyrovnaným poměrem esenciálních aminokyselin, zejména s ohledem na obsah methioninu a cysteinu.
Dietní vláknina v rozsahu 18-30 % tvořená hlavně nestravitelnou celulózou, pentosany a ligninem. Tyto látky při interakci s vodou tvoří sliz o objemu až 10x větším, než je objem vlastních semínek.
Přítomny jsou i estery myo-inositolu s kys. fosforečnou (fytáty), flavonoidy jakomyricetin, kvercetin, kempferol a polysacharidy. Z minerálů pak hlavně vápník, hořčík, fosfor a draslík.
Historie tradice použití:
Historické použití lze vystopovat až původním Aztéckým kmenům, které používaly semena jako potravinu odhadem již kolem r. 3500 před naším letopočtem jako součást běžné aztécké i mayské diety ve formě zrní pro mouku, substrátu pro kaše a získávání oleje i jako nápoje po nabobtnání ve vodě.
 
 
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account