Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Cloe19
Cloe19
Vloženo 25. 1. 2021
Líbí se mi

Češi a octové brambůrky aneb jaké jsou naše chuťové preference?

Cloe19
Cloe19
Vloženo 25. 1. 2021
Líbí se mi
Češi a octové brambůrky aneb jaké jsou naše chuťové preference?

Češi a octové brambůrky aneb jaké jsou naše chuťové preference?

Ačkoliv Češi stále nejraději sáhnou po tradičních solených brambůrkách, přibývá těch, kteří rádi experimentují. Výrobci slaných pochutin tak neustále přicházejí s novými a méně tradičními příchutěmi, aby uspokojili chutě svých zákazníků. Jednou z těch, která rozděluje národ na dva tábory, je sůl a ocet. Jak jsou na tom Češi a octovky? Milujeme je, nebo je nemůžeme „ani cítit“?

Češi stále ještě nejvíce ocení klasické příchutě potravin, u brambůrků vedou jemně solené a např. u zmrzliny je nejoblíbenější klasická vanilka. Situace se ale začíná pomalu měnit, svou zásluhu na tom má mladá generace, která ráda experimentuje s exotičtějšími příchutěmi a netradičními variantami. I proto se výrobci neustále snaží vymýšlet nové příchutě, kterými své příznivce zaujmou. Chipsy Lay's přišly s příchutí sýra a pikantních papriček nebo kuřecích křidélek. Česká značka Bohemia Chips vsadila na sladké chilli s paprikou či hořčici. Zajímavou příchutí je sůl v kombinaci s octem, kterou na trh uvedli tradiční čeští výrobci brambůrků bratři Hobžové. „Loňský rok jsme přišli hned se čtyřmi novými příchutěmi, ale tou nejkontroverznější je rozhodně sůl a ocet,“ říká Libor Hobža, výrobní ředitel PETR HOBŽA SNACK.

Kde se vzaly tu se vzaly octové brambůrky!

Smažená bramborová pochoutka v takové podobě, jak ji známe dnes, vznikla před téměř 170 lety, a to údajně jako pomsta zákazníkovi. V roce 1853 si ve státě New York stěžoval zákazník kuchaři, že opečené brambory, které dostal, jsou moc tlusté. Rozčílený kuchař je nakrájel na tenké kousky, osmažil a naservíroval nespokojenému zákazníkovi, který byl, k překvapení všech, nadšený. Právě tady můžeme hledat základ smažených lupínků, které propadl celý svět. Od té doby vzniklo neuvěřitelné množství příchutí od slaniny, přes chilli a limetku až po sůl s octem. Ta se poprvé objevila v Anglii, dodnes se řadí mezi jeden z národních pokrmů a Angličané jsou na své octovky náležitě hrdí. V tamních končinách nenajdete snad nikoho, kdo by této kontroverzní příchuti nepodlehl. Jinak je tomu v tuzemsku, kde nakyslé octové lupínky rozdělují národ na dva tábory: ty, kteří je milují a ty, kteří je nemohou vystát. Chutě Čechů se ale neustále mění, a proto si octovky získávají čím dál tím více svých příznivců. „Octové brambůrky miluji, poprvé jsem je ochutnala před několika lety v Anglii a až později jsem je objevila i u nás, špatně se sháněly,“ popisuje čtenářka Adéla.

Octovky? Ano!

Výrobce brambůrků Petr Hobža chtěl zjistit, jak se mění chuťové preference Čechů v souvislosti s octovými brambůrkami a uspořádal tak menší průzkum na sociálních sítích vybraných časopisů. Výsledky ankety byly překvapivě vyrovnané. Polovina všech dotázaných octovky jednoduše miluje a jsou pro ně jasnou volbou. Téměř 48 % účastníků průzkumu octové brambůrky nesnáší a rozhodně by si je nekoupili a pouhá 2 % zachovávají k těmto nakyslým lupínkům neutrální postoj. I to dokazuje výše zmíněné: octovky buď milujete, nebo je nenávidíte, mezitím není nic. Na základě tohoto menšího průzkumu lze říct, že octové lupínky si získávají stále více příznivců, což dokazuje jeden facebookový komentář za všechny: „Snědla bych jich tunu,“ říká čtenářka Mája.

„Octové brambůrky aktuálně dodáváme pouze jako součást limitované edice. Důvodem jsou zejména obavy řetězců z toho, že by si octovky nenašly své příznivce,“ uzavírá Libor Hobža. Nezbývá tedy doufat, že se těch 50 % milovníků jemně nakyslé chuti v kombinaci se solí dočká toho, že budou brzy součástí stálé nabídky.

 

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 20. 2. 2021

chipsy nějak nejíme

Odpovědět
lemur
lemur 26. 1. 2021

Ještě jsem je také neviděla.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 25. 1. 2021

Chipsy vůbec nekupujeme ani nejíme a octové mne nelákají ani trošku

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 25. 1. 2021

viděla jsem na ně upoutávku na konkurenčním vebu, chipsy nekupujeme vůbec a octové mne absolutně nelákají, takže neposoudím

Odpovědět
kosanka
kosanka 25. 1. 2021

Ještě jsem je v obchodě ani neviděla

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
94 646
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.