Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Murmus
Murmus
Vloženo 9. 5. 2019
Líbí se mi

Budeme někdy opravdu zero waste?

Murmus
Murmus
Vloženo 9. 5. 2019
Líbí se mi
Budeme někdy opravdu zero waste?

Budeme někdy opravdu zero waste?

Trendy a návody jak žít lépe a jinak se na nás hrnou ze všech stran. Buď minimalista, vegan, zero waste a já nevím co ještě, protože mě obvykle rychle vyšumí z hlavy. Z velké části za to může vlastně i moje pohodlnost, co si budeme nalhávat. Ale právě zero waste (nejsem fanoušek anglických názvů, protože myslím že zvlášť starší generace angličtinou nepolíbená se mezi těmi výrazy ztrácí) mě zaujalo a zároveň vyděsilo.

Věděli jste že: 

Každý občan ČR v průměru ročně vyprodukuje 537 kg komunálního odpadu?

Ruličky od toaletního papíru a obaly od vajec nepatří do kontejneru na papír?

Než nám přestali dávat k nákupu igelitky zdarma, každý čech si ročně odnesl v průměru 300 igelitových tašek?

A takhle by se dalo pokračovat do nekonečna....

Obchodů kde by se dalo nakoupit bez obalu přibývá, ale je tu jedno velké ale... Cena. Výzkumy jasně dokazují, že první na čem šetříme je jídlo. Sortiment je samozřejmě v co největší možné míře poskládán z lokálních výrobků a biokvalitě. Ale jsem realista. Pořád je pro většinu lidí prioritou cena, ať už protože peněz není nazbyt, nebo prostě ze zvyku. A tak dál vesele krmíme popelnice a zelenější zítřek v nedohlednu.

Miluju kosmetiku, ale pět krémů fakt nepotřebuju Pomalu zkouším a hledám alternativy, takže jsem sprcháč vyměnila za kostkáč (docela jsem  se těch tuhých mýdel a šampónů bála, ale byl to jen předsudek). 

Proč jít proti proudu, když jít s davem je snažší? Stejně to vypadá jen na další výkřik, na který si za pár let nikdo nevzpomene. Ale mě to baví. Najednou zjišťuju co všechno se dá dělat jinak. Je to vlastně taková moje malá osobní výzva.

Spoustu věcí které se zaškatulkovaly pod trend bez odpadu dělám už dávno, ale je to pro mě pořád málo. Proto se snažím postupně nenuceně přídávat, ale odpad se mi do zavařovačky nevejde za týden, na tož za rok. I tak se nehroutím. Pořád je udělat něco málo víc, než nedělat nic. Řím taky nepostavili za jedinou noc. 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 29. 5. 2020

Odpovědět
lemur
lemur 12. 5. 2019

K zamyšlení.

Odpovědět
Daniele
Daniele 10. 5. 2019

Skvělý článek! Odpadová problematika je skutečně časovaná bomba. Sama vidím v naší domácnosti, kolik plastů se shromáždí za jediný týden (a to jsme jen tři). Proč se má balit okurka do igelitu, když má svou vlastní slupku, proč se balí každý kousek ovoce zvlášť, když se může naházet do síťovky, ... je to Kocourkov.

Odpovědět
Murmus
Murmus 13. 5. 2019

Děkuji, pokud to donutí byť jen jediného člověka přemýšlet, v lepším případě zkusit i maličkost aby něco změnil, má to pro mě smysl

KamilaK
KamilaK 9. 5. 2019

Mně je kolikrát líto něco vyhodit.

Odpovědět
Murmus
Murmus 13. 5. 2019

Také se snažím první popřemýšlet jestli se dá daná věc ještě použít nebo by udělala službu někomu jinému

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
98 286
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.