Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

_Adél_
_Adél_
Vloženo 23. 5. 2020
Líbí se mi

Blíží se chřipka? Připravte si homeopatika!

_Adél_
_Adél_
Vloženo 23. 5. 2020
Líbí se mi
Blíží se chřipka? Připravte si homeopatika!

Blíží se chřipka? Připravte si homeopatika!

Chřipka, nebo nachlazení?

Chřipka je infekce způsobená virem ze skupiny myxovirů, nejčastěji jeho podtypem A. Chřipkový vir se velmi snadno šíří a koluje doslova po celém světě. Jeho mezihostiteli, kromě člověka, jsou i vepři a ptáci. Vir v mezihostitelích snadno mutuje, to znamená, že mění svoje povrchové znaky. Důsledkem toho je, že imunita vytvořená jeden rok již ten následující není účinná, a proto chřipkou můžeme onemocnět každoročně. K vysoké nakažlivosti chřipkového viru napomáhá i jeho snadné šíření formou kapénkové nákazy.

Onemocnění chřipkou typicky probíhá ve čtyřech fázích: inkubace, nástup nemoci, rozvinutí nemoci a fáze rekonvalescence. Fáze inkubace je nenápadná, protože probíhá bez příznaků po setkání s nemocným člověkem. Chřipku zaznamenáme až s nástupem vysoké horečky, bolestí hlavy, svalů a kloubů a zimnice. Někdy se k těmto hlavním příznakům může přidat také ucpaný nos, zánět hltanu (faryngitida) i kašel. Z těchto důvodů se chřipka často zaměňuje s běžným nachlazením, které může mít obdobné projevy. Na rozdíl od chřipky převažují u nachlazení příznaky rýmy, bolestí v krku a kašle.

Homeopatická pomoc při inkubaci

Fáze inkubace probíhá u chřipky, jak již bylo zmíněno, skrytě a bezpříznakově a během 24 až 48 hodin přechází do nástupu onemocnění. V tomto stadiu se lze ještě na poslední chvíli pokusit posílit imunitu na maximum. Doporučuje se užívat Oscillococcinum 1 tubu v intervalu 8 hodin po dobu dvou dnů v kombinaci s homeopatikem Influenzinum 9 C (3× denně 5 granulí) a vitaminem C v maximální dávce 3–4 g denně pro dospělé.

Nástup nemoci

Nástup nemoci se projeví především různě intenzivní horečkou. V této fázi jsou nejčastěji potřebné tyto homeopatické léky:

 • Aconitum napellus 9 C − je to přípravek na vysokou horečku, která se objeví náhle. Často se tak stává v noci a teplota je hned od začátku vysoká, nad 39 °C.  Nemocný se nepotí, má horkou, suchou kůži a intenzivní žízeň.
 • Belladonna 9 C − je homeopatikum vhodné v situacích, kdy náhle nastupující vysokou horečku doprovází značné pocení. Kůže nemocného je vlhká a rudá, sálá z ní horko a nemocný má lesklé oči. Stav zhoršuje silné světlo, hluk či dotek.
 • Ferrum phosphoricum 9 C − homeopatický lék je vhodný pro pacienty, kteří mají jen nevýrazné zvýšení teploty, kolem 37,5–38 °C. Dalšími příznaky jsou rýma spojená s krvácením z nosu, případně i suchý, dráždivý kašel.

Tyto přípravky podáváme v dávce po 5 granulích s 30minutovými rozestupy, dokud se stav nezlepší.

Fáze rozvinuté nemoci

Při plném rozvinutí nemoci bývají nejčastěji potřebné jiné léky než v úvodní fázi chřipky. Jejich volba závisí na jednotlivých příznacích onemocnění.

 • Gelsemium sempervirens 9 C − je přípravek určený pro pacienty s vysokou horečkou, při níž jsou ospalí a otupělí. Navzdory zdravotnímu stavu nemají nemocní velkou žízeň. Chřipku u nich doprovází také bolesti hlavy v zátylku.
 • Eupatorium perfoliatum 9 C – jde o osvědčený homeopatický lék v situacích, kdy se u nemocných objevují silné bolesti svalů, kostí a kloubů. Mohou si také stěžovat na bolesti očí. Horečku může navíc doprovázet rýma a dráždivý kašel.
 • Rhus toxicodendron 9 C − je homeopatikum na horečku spojenou s bolestmi svalů, které nutí nemocného k neklidu a ten se pak neustále převaluje v posteli. Při horečce a chřipce se těmto pacientům často objeví opar nebo žaludeční problémy.
 • Bryonia 9 C − hodí se pro pacienty s vysokou teplotou, kteří raději zůstávají ležet nehybně na lůžku, protože i malý pohyb všechny obtíže zhoršuje. Typicky mohou pociťovat žízeň, kterou dokáže uhasit pouze velké množství tekutin. Uvedené příznaky může doprovázet i suchý průduškový kašel, při kterém nemocným ulevuje od bolesti, pokud si drží rukama žebra.

Příslušný homeopatický lék v této fázi nemoci podáváme 4× denně po pěti granulích. S ústupem potíží frekvenci podávání snížíme.

Rekonvalescence

Při fázi rekonvalescence se organismus po prodělané nemoci regeneruje a nabývá opět sil. V dnešní hektické době, kdy máme tendence nemoci spíše přecházet, ji většinou zanedbáváme. K tomu, abychom byli co nejdříve fit, můžeme použít například tyto homeopatické léky: 

 • Sulfur iodatum 9 C − přípravek vhodný pro situace, kdy u pacienta po chřipce nebo jiné viróze ještě stále přetrvávají lehce zvýšené teploty, kašel nebo únava a pobolívají jej klouby.
 • China rubra 9 C − je určena na stavy slabosti po nemoci spojené se ztrátou tělesných tekutin. Bývá tedy užívána zejména u pacientů, kteří se při nemoci hodně potili.
 • Kalium phosphoricum 9 C − pomáhá na duševní únavu, kdy se pacient po akutní viróze nemůže dostat do svého obvyklého tempa. Bude si stěžovat na to, že mu to „nemyslí“ a z práce ho brzy rozbolí hlava.

Homeopatický lék (případně je lze i kombinovat), který nejlépe odpovídá potížím pacienta, podáváme 2−3× denně v dávkách po pěti granulích.

Prevence pomocí homeopatik

Většina zdravých lidí chřipku zvládne bez významnějších komplikací, nicméně pro malé děti, staré osoby či oslabené pacienty může představovat výrazné zdravotní riziko. Pak je velmi důležitá prevence a při podezření na toto onemocnění případně i klasické lékařské ošetření. Prevence je taky vhodná pro všechny „pomáhající profese“, jako jsou zdravotníci, hasiči, policisté a další. Pokud se chceme vyhnout chřipce včetně všech jejích doprovodných příznaků, můžeme využít tyto přípravky: 

 • Influenzinum 9 C − homeopatický lék vyrobený z aktuální protichřipkové vakcíny. Preventivně se pacientům podává 1× týdně 5 granulí.
 • Oscillococcinum − preventivně se osvědčilo dávkování 1× týdně 1 tuba.
 • Echinacea − dá se použít buď přímo jako tinktura, nebo v ředění 5 C. V tomto případě se doporučuje užívat 3× denně 5 granulí. Tento přípravek prokazatelně zkracuje dobu trvání nemoci a zlepšuje i fungování imunitního systému.
 • Ženšen – ať již klasický asijský, nebo sibiřský výrazně snižují riziko onemocnění chřipkou.
 • Vitamín C – v preventivním podávání 100 mg denně bylo ve studiích prokázáno, že snižuje riziko onemocnění chřipkou o 28 % a zkracuje dobu trvání nemoci. V akutním stavu se doporučují výrazně vyšší dávky, ale ty by se měly podávat jen krátkodobě, případně po konzultaci s lékařem.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Monulka
Monulka 25. 5. 2020

Odpovědět
lemur
lemur 25. 5. 2020

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 24. 5. 2020

Odpovědět
Jankkas
Jankkas 24. 5. 2020

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 266
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.