Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Eva K.
Eva K.
Vloženo 28. 5. 2019
Líbí se mi

Běh pomáhá: Vrací do života a zapojuje celé rodiny

Eva K.
Eva K.
Vloženo 28. 5. 2019
Líbí se mi
Běh pomáhá: Vrací do života a zapojuje celé rodiny

Běh pomáhá: Vrací do života a zapojuje celé rodiny

Na celém světě žije téměř 300 miliónů lidí se zrakovým postižením. Až devět z deseti z nich ovšem žije v chudých rozvojových zemích, jako například v Bangladeši, Bolívii, Jižním Súdánu a Pákistánu. Kdyby ale pocházeli z bohatých krajín, měli by velkou šanci, že budou mít oči zdravé: až 80% případů slepoty se totiž dá zabránit nebo se dají jednoduše léčit.

Běhání je nejenom koníčkem spoustu lídí, ale je to také skvělý prostředek pomoci druhým, aby se i po vážných zdravotních problémech vrátili děti i dospělí do života.

Jak víme, Volkswagen Maraton Praha a RunCzech nedávno slavil 25. výročí od svého založení a během velkého jubilea také myslel na pomoc potřebným. V posledních letech proto spolupracuje s mezinárodní nevládní organizací Světlo pro svět, které vybudovalo speciální oční kliniku v Africe a pomáhá nevidomým lidem navrátit zrak.

"Když před více, než třiceti lety skupina rakouských lékařů navštívila Afriku, byla šokovaná. Viděli tolik nevidomých lidí, kteří by být nevidomí nemuseli. Nemají přístup k tomu, co máme my - péče, léky a tak dále. Zároveň byli lékaři překvapení, jak málo peněz stačí na provedení operací," uvedl Ondřej Lukáš ze Světla pro svět. Společně s RunCzechem tak vybírají peníze na pomoc nevidomým africkým dětem a dospělým.

"Pouze spoluprací s RunCzech se nám za poslední léta podařilo vybrat 2,5 milionů Kč. Operaci je možné provést zhruba za 30 euro, tedy asi za 800 Kč, což je cena startovného," podotkl Lukáš. Právě díky takovému jednoduchému, ale přitom zázračnému zákroku se podařilo odstarnit šedý zákal malé dívce, Walakifině, která potom poprvé uviděla svou matku.

Mezi dobroběžce zmíněné neziskové organizace patří i novinář a překladatel René Run Kujan a klavirista Michal Rezek, kteří jsou zároveň i jejími ambasadory.

Oba v minulosti sami překonali velké zdravotní potíže, ale už se vrátili do normálního života a mohou pokračovat i v běhání maratonů. "Běhával jsem maratony již delší dobu, ten první ještě v roce 1998, mezitím jsem ho běžel sedmnáctkrát za sebou", začal svoje vyprávění René, jenž po těžké autonehodě a operaci obratle dostal od lékařů zákaz sportování. "Nechtěl jsem se vzdát bez boje a po šestiměsíční rekonvalescenci jsem se začal zajímat o to, kdy mohu zaběhnout maraton. Už zase běhám, a od té doby neběhám jen pro sebe. Je skvělé, že se člověk běháním může podělit o radost a někomu pomoci," uvedl muž, který dokonce dvakrát oběhl Island a absolvoval také 32 maratonu během třiceti dnů.

Hudebník Michal Rezek se dokázal po složité operaci srdce vrátit k maratonským tratím za šest měsíců. Po té druhé, kdy mu lékaři odhalili embolii v obou končetinách, běhal už po čtyřech měsících. "S tím, co máme za sebou, můžeme podpořit něco dobrého. A to je důvod, proč to celé děláme. Sami jako jedinci to nedokážeme ovlivnit, ale v tom žlutém tričku Světla pro svět jsem běžel snad 60 maratonů. A když zrovna nemluvíme o ženách a o dobrém pití, trpělivě vysvětluji kamarádům i lidem, kde všude tato organizace pomáhá potřebným," vyprávěl Michal, který v současné době je jeden ze služebně nejstarších ambasadorů Světla pro svět.  

Mezi služebně nejmladší, ale nejvýznamnější ambasadory patří producent a zvukař Václav Mottl ze společnosti Czech Anglo Productions. Nejenže zarputile běhá vždy v žlutém tričku, ale každý rok, ještě před startem několika závodů, Václav založí fundraisingovou výzvu, kam vedle široké veřejnosti přispívají i zaměstnanci Czech Anglo Productions. Vloni se takto vybralo 95 000 Kč, letos jen ve dvou prvních závodech sezóny 45 250 Kč, což v přepočtu na oční operace znamená navrácení zraku 175 osobám v Africe.

Na výše uvedeném Volkswagen maratonu, který se konal 5. května v Praze, Světlo pro svět získalo  44 75O Kč, což díky očním operacím pomůže navrátit zrak 55 africkým dětem, resp. dospělým.

Pokud někdo z vás má zájem podpořit činnost Světla pro svět, může najít formy pomoci na https://www.svetloprosvet.cz/darujte

Děkujeme za pomoc

Eva

                                                                                                                   

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 2. 6. 2019

Paráda, Evi, dávíte moc pěkné příspěvky

Odpovědět
lemur
lemur 29. 5. 2019

Obdivuji.

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 28. 5. 2019

Chválím.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
87 790
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.