Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Lilia Khousnoutdinova
Lilia Khousnoutdinova
Vloženo 28. 11. 2019
Líbí se mi

Ať žijí! Podpořte změnu porodnictví v Česku

Lilia Khousnoutdinova
Lilia Khousnoutdinova
Vloženo 28. 11. 2019
Líbí se mi
Ať žijí! Podpořte změnu porodnictví v Česku

Ať žijí! Podpořte změnu porodnictví v Česku

První porodní dům v Česku? Ať stojí!

V zahraničí si může místo porodu žena vybrat. U nás rodička možnost volby stále nemá - legální je pouze porod v nemocnici. Je ale těhotenství nemoc?

Porod je pro každého z nás zásadní životní zkušeností. Způsob, jakým přicházíme na svět, nás ovlivní na celý život. Legislativa v České republice sice umožňuje porod v domácím prostředí, ale jediná dostupná a pojišťovnou hrazená zdravotní péče je u nás v porodnici, kde porod vede většinou lékař, který má k dispozici veškeré medikamenty a možnosti chirurgického zákroku. Je to ale opravdu to, co zdravá žena k tomu, aby porodila, opravdu potřebuje?

Cílem Asociace pro porodní domy a centra (APODAC) je podpora a propagace vzniku porodních domů a center v České republice. Zařízení, kde bude mít žena dostatek odborné péče a zároveň soukromí, aby mohla přivést na svět své dítě podle svých představ. 

Fyziologický porod totiž není nemoc. Zkušená, vysokoškolsky vzdělaná porodní asistentka, která doprovází ženu v průběhu celého těhotenství, včas rozpozná případná rizika, a v rámci porodního domu automaticky předává rodící ženu do rukou lékařů. Většina porodů u nás jsou totiž porody fyziologické a nákladnou péči lékařů, kteří jsou často vyčerpaní, vůbec nepotřebuje. Ti by se naopak mohli věnovat v nemocničních zařízeních rizikovým rodičkám, které jejich péči skutečně potřebují.

Zdravotní systémy západních zemí umí nabídnout více možností, ze kterých si žena může vybrat. Studie ukazují, že největší zdravotní i ekonomický dopad má individualizovaná kontinuální péče o matku a dítě. Něco, co v Česku dodnes zcela chybí. Po porodu odchází vyčerpaná žena domů a na všechno zůstává sama. Zahraniční systémy totiž v rámci kontinuální péče pamatují i na následnou péči o matku a novorozence po porodu a v šestinedělí. To vše umí zajistit zkušená porodní asistentka.

Co tedy žena potřebuje k tomu, aby v klidu porodila? „Zdravá žena potřebuje k porodu především klidné přátelské prostředí a podporující péči, která probíhá v důvěře. Intimitu a respekt k jejím momentálním potřebám. Přesně takové prostředí a péči v zahraničí poskytují porodní domy a porodní centra. U nás zatím systém takové péče o ženu chybí. Žena má v podstatě jen dvě možnosti. Rodit doma, nebo se svěřit do rukou lékařů,“ uvádí Natalie Sedlická z Asociace pro porodní domy a centra APODAC.

České porodnictví umí dobře řešit komplikace, ale nepodporuje zachování zdravého procesu těhotenství a porodu, což je specializace porodních asistentek. Porodní asistentky jsou zdravotnice s vysokoškolským vzděláním, u nás ale dosud pracovaly převážně v porodnicích jako pomocný personál. Porodní asistentky pro práci v porodních domech a centrech potřebují další praktické vzdělání, praxi a podporu. To jim mohou poskytnout odbornice ze zahraničí, které pracují v porodních domech a mají dostatek zkušeností.

Potřebujeme našim porodním asistentkám pomoci pracovat samostatně a obnovit dovednosti zaměřené na kontinuální péči a přirozený porod. APODAC se také věnuje proškolování personálu v našich porodnicích. Aktuálně tímtoškolením prošelpersonálna Bulovce, kdeje otevřeno první Centrum porodní asistence u nás

Projekt podpořla také spousta známých tváří: 

Do virální kampaně se zapojila řada známých tváří:  Bára Poláková, Karel Janeček, Lenka Dusilová, David Koller, Pavel Liška, Taťána Kuchařová, a také Tamara a Tomáš Klusovi, a mnoho dalších.

VIDEO k projektu

Aby bylo možné ve školení pokračovat a přivézt do České republiky ty nejzkušenější světové porodní asistentky, připravila Nadace Karla Janečka dvě sbírky, které pomůžou projekt posunout dál!

 

Asociaci APODAC můžete podpořit díky sbírkám Nadačního fondu Karla Janečka:

1. Sbírka na proškolení porodních asistentek a porodníkůpro vedení fyziologického porodu bez zásahů a medikace

https://www.nfpomoci.cz/project/at-ziji/

 

2. Sbírka pro projekt PorodNICE 5P- místa pro praktický výcvik zdravotníků pro vedení fyziologického porodu

https://www.nfpomoci.cz/project/porodnice-5p-aby-byl-porod-bezpecny-i-vlidny/

 

Cílem APODAC je přinést ženám a celým rodinám prožitek těhotenství a porodu s laskavou, bezpečnou a odbornou péčí. Pomozte nám změnit systém krok za krokem

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 22. 5. 2020

Odpovědět
Atevy
Atevy 11. 12. 2019

Odpovědět
Ovace
Ovace 2. 12. 2019

super

Odpovědět
gustawka
gustawka 2. 12. 2019

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 1. 12. 2019

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 971
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.