Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

k.eva
k.eva
Vloženo 21. 5. 2018
Líbí se mi

Ano, pane doktore!

k.eva
k.eva
Vloženo 21. 5. 2018
Líbí se mi
Ano, pane doktore!

Ano, pane doktore!

Výstava ,,Ano, pane doktore!" ve velkém sále Regionálníh muzea Mělník nabízí pohled do prvorepublikového zdravotnictví. Je zapůjčena z Muzea východních Čech v Hradci Králové a doplněna o regionální reálie.

Péči o zdraví v pohodě domova byla v době první republiky věnována velká pozornost. Každá rodina měla svého lékaře, který doprovázel členy domácnosti od narození po celý život. Lidé však pečovali o své zdraví také sami. Zdraví šlo ruku v ruce s rozvojem osobní hygieny. Používaly se nejrůznější pomůcky a přístroje podporující psychickou i tělesnou kondici, horská slunce, různé typy ohřívačů, macerační přístroje k výrobě extraktů z bylin, nosní nálevky a inhalátory, speciální misky k vyplachování očí, irigátory určené k výplachům, klystýry a řada dalších pomůcek. Vedle tištěných zdravotních rádců pomáhaly utužovat kondici a zlepšovat zdravotní stav také nejrůznější druhy masážních strojků nebo přístrojů pro domácí elektroléčbu.

To vše je tam možno vidět.

Ve 30.letech došlo k výraznému zdokonalení kontsrukce inkubátorů. Jako materiál pláště se začalo používat průhledné plexisklo a uvnitř inkubátorů bylo zavedeno proudění vzduchu čištěného pomocí bakteriálního filtru. Byla zavedena dokonalejší regulace teploty i vlhkosti vzduchu a přivod kyslíku. Tyto inhalátory významně přispěly ke snížení kojenecké úmrtnosti.

Toto je křesko z ordinace zubního lékaře. Jmenoval se MUDr.Kopecký a používal ho ve své soukromé zubní ordinaci v Litomyšli ve dvacátých letech 20.století.

A zde  je už realita dnešních dní. Dítě má zřejmě astmatický záchvat a tak má na tváři přiloženou kyslíkovou masku. O kus dál jsou vidět nohy paní, kterou právě resuscituje jednotka záchranné služby.

Nechyběl zde ani malý exkurz do historie mělnické nemocnice, mělnické zdravotnické školy a záchranné služby. Celkově výstava moc prostorná není, ale o to poučnější.

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 5. 6. 2020

Odpovědět
k.eva
k.eva 6. 6. 2020

sasidlo
sasidlo 25. 4. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 29. 3. 2020

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
91 119
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.