Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

U KOCOURA DOMA
U KOCOURA DOMA
Vloženo 6. 4. 2018
Líbí se mi

6 důvodů proč se zaměřit na lokální potraviny

U KOCOURA DOMA
U KOCOURA DOMA
Vloženo 6. 4. 2018
Líbí se mi
6 důvodů proč se zaměřit na lokální potraviny

6 důvodů proč se zaměřit na lokální potraviny

Je jaro, doba jako stvořená k tomu, abychom se s chutí pustili do všeho, co nám příroda nabízí. A není toho málo.

Jaro je zajisté tím nejbohatším obdobím. Konkurovat mu může jenom podzim, ale jaro stejně vládne svoji energizující silou. Jarní rostliny, bylinky a jarní zelenina jsou doslova nabité energií. Ve svém složení koncentrují celé spektrum bioaktivních látek, které rostlinku probouzejí k životu. A k životu mohou probudit i nás.

Byla by škoda, kdybychom jara nevyužili se vším všudy. Přestože výživoví experti význam lokálních (a sezónních) potravin vyzdvihují neustále, právě na jaře můžeme lokálními potravinami zaplnit takřka celý jídelníček. Jindy to tak docela možné ani není. Všude kolem je lokálních potravin více než dost, stačí si pro ně jenom sáhnout. Řeč je třeba o divokých bylinkách, které poslouží jako skvělá listová zelenina.

Zelenina jako taková roste na zahradě, zjara je to třeba zelený špenát, který skutečně posiluje organismus, nejenom kvůli obsahu železa. Plody z vlastní zahrádky jsou samozřejmě nejlepší, ale ani ti, co zahrádky nemají, nejsou ošizeny. Farmářské trhy se zjara konají v mnoha a mnoha městech. Lokální potraviny jsou nakonec k sehnání i v běžných obchodech a supermarketech, které reagují na poptávku zákazníků. A poptávka po lokálních potravinách je!

Není divu, je mnoho důvodů proč lokální potraviny upřednostnit před těmi ostatními. Přinášíme seznam těch nejdůležitějších. 

1. Čerstvost

Aby potravina mohla předat své bioaktivní složení, musí být co nejčerstvější. Mnoho bioaktivních látek je nestálých, reaguje s okolím, každá manipulace je tak rizikem. Čím dále od místa pěstování, tím delší čas k nákupu a konzumaci, tím méně bioaktivních látek. Rostlina jednoduše vadne a ztrácí tak svou výživnou hodnotu. Lokální potraviny od farmářů přitom nezřídka můžete nakoupit ještě v den sklizně a když ne v den sklizně, tak hned den poté.

Výživná hodnota lokálních potravin je daná i dalšími faktory – viz dále.

2. Bezpečnost

Oči klamou. Mohlo by se zdát, že potraviny – ovoce a zelenina ze supermarketů vypadající jedna jako druhá, je hodnotnější než plody od místního farmáře roztodivných tvarů. Opak je pravdou. Aby se cizokrajné potraviny dostaly až do místního obchodu, musí být ošetřeny kvůli dopravě. Toto ošetření je nejčastěji chemické – nejenže snižuje výživovou hodnotu dané potraviny, ale současně ji také „znečišťuje“ chemií. Při dlouhé dopravě přesto hrozí kontaminace nejrůznějšími mikroorganismy nebo hmyzem, krátká doprava značí nižší riziko kontaminace.

3. Zralost

Zralost souvisí s výživovou hodnotou. Pouze vyzrálé plody jsou maximálně nutričně bohaté, nevyzrálé mají výživovou hodnotu nižší, často jsou také hůř vstřebatelné a navíc ani tolik nechutnají. Přesto se v cizině sklízí ovoce a zelenina nevyzrálá. Pokud je totiž určena pro dlouhou dopravu, obstojí lépe. Dozrává pak zcela nepřirozeně, ale v obchodě vypadá lépe.

4. Přirozenost

Je jasné, že ovoce a zelenina bez chemického ošetření je pro lidské tělo přirozenější. Ale nejde jenom o chemii, jde přímo o místo původu. Dříve lidé neměli zdaleka tolik možností jako dnes. Neměli možnost jíst něco, co bylo z dálky, exotické plody často ani neznali. Vše se změnilo až v poslední době v souvislosti s globalizací a rozvojem dopravy. Organismus je však stále naprogramovaný na to, co roste poblíž, všechno exotické, jakkoli lákavé, chutné a ceněné, je pro organismus tak trochu zátěží.

5. Podpora regionu

Lokální potraviny svědčí nejenom tomu, kdo je nakoupí, ale i tomu kdo je pěstuje. Pokud je jejich pěstitel blízko, nákupem podporujete vlastní region. Když se bude dařit celému regionu, bude se dařit i vám.

6. Životní prostředí

Chemie, která se využívá k ošetření exotického ovoce a zeleniny. Pěstování bez ohledu na místní krajinu, ale na poptávku úplně jinde ve světě.

Chemie, která pomáhá k tomu, abychom sezónní potraviny nakupovali po celý rok. Skleníky a další prostředky umožňující nepřirozené pěstování a dozrávnání plodů.

Chemie, která umožňuje dopravu a také doprava samotná.

To jsou jen některé faktory zatěžující životní prostředí, které lokální potraviny eliminují. Stejně jako udělají dobře vašemu organismu, udělají dobře i organismům kolem vás - přírodě samotné. Už proto stojí za to!

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Ivana Navrátilová 26. 5. 2020

Taky musím souhlasit. Třeba co se ovoce a zeleniny týče, tak se taky snažím nakupovat hlavně české věci. Myslím si, že v tomto ohledu mají největší výběr v Kauflandu. Trochu mě ale štve, že nám domů nechodí Kaufland leták. Naštěstí se dá ale najít třeba tady https://www.mujletak.cz/ takže díky tomu mám docela dobrý přehled o tom, co tam zrovna mají v akci.

Odpovědět
beata0063
beata0063 10. 4. 2018

úplne súhlasím !

Odpovědět
Jana7
Jana7 8. 4. 2018

naprostý souhlas

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 8. 4. 2018

ve všem máte pravdu

Odpovědět
Tamara
Tamara 7. 4. 2018

Snažíme se vypěstovat co se dá, co se nedá tak kupujeme ve svém okolí - takže vlastně podporujeme místní producenty a taky nakupujeme v obchůdcích u nás v obci, máme skvělého řezníka, pekárnu. Pěkný článek, udělal mi radost.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 205
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.