Mrkev obecná (Daucus carota) je dvouletá rostlina, kterou však sklízíme již v prvním roce. Vše začíná výběrem vhodné odrůdy. Podcenit byste však neměli ani správné střídání plodin. V neposlední řadě hraje významnou roli vhodná půda a její příprava.

Mrkev má ráda půdu dobře zásobenou humusem a živinami, ale nesnášejí čerstvé hnojení chlévským hnojem. Naopak jí prospívá přihnojení menší dávkou kvalitního kompostu. Nezávisle na odrůdě potřebuje mrkev především důkladně zpracovanou půdu s dostatkem živin a vláhy. Mrkev vyséváme zpravidla v březnu, za mimořádně příznivých podmínek je výsev možný již v únoru. Pokud pěstujeme mrkev na přímý konzum, je vhodné rozložit výsev do více termínů. Nejpozději vyséváme mrkev v červnu či počátkem července.

Mrkev je důležitá především pro svůj obsah betakarotenů, vitamínů A, B, C, D a také vlákniny.

Vliv na zdraví
některé látky obsažené v mrkvi na sebe váží těžké kovy a pomáhají je tak lépe odvádět z těla. Mrkev pomáhá při problémech s šeroslepostí, močovými kameny nebo revmatickými záněty kloubů.

 

 

Rady do života
mrkev je zdravější vařená, než syrová, tělo tak lépe vstřebá betakaroten. Pokud chcete tělu zajistit dostatek vitamínu A, snězte denně alespoň 50 g syrové mrkve. Aby se látky obsažené v této zelenině správně využily, je nutné ji konzumovat s troškou tuku (pár kapek olivového oleje v mrkvovém salátu, přidané ořechy či tučný sýr aj.).
 
Zdroj foto: pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account