Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Eva K.
Eva K.
Vloženo 19. 6. 2019
Líbí se mi

Závěrečný koncert FOK s Fazilem Sayem je věnován vodě

Eva K.
Eva K.
Vloženo 19. 6. 2019
Líbí se mi
Závěrečný koncert FOK s Fazilem Sayem je věnován vodě

Závěrečný koncert FOK s Fazilem Sayem je věnován vodě

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK chystá na závěr 84. sezóny koncert věnovaný vodě. Pod taktovkou šéfdirigenta Pietari Inkinena na něm zazní v české premiéře klavírní koncert s názvem Voda tureckého klavírního virtuóza a skladatele, Fazila Saye. Za klavír 19. a 20. června, ve Smetanově síni pražského Obecního domu, zasedne sám autor. Ve druhé polovině večera se zvuk vody objeví také, a to v Alpské symfonii Richarda Strausse.

Fazil Say složil koncert Voda na popud Gstaad Menuhin Festival k roku 2013, který byl vyhlášen Organizací spojených národů Mezinárodním rokem vodní spolupráce. Tímto koncertem tematizoval úbytek vody v krajině. "Klavírní koncert Voda jsem složil, abych upozornil na důležitost vody pro náš život, respektive na důsledky jejího nedostatku. Hudební jazyk toho díla je co nejuniverzálnější, neboť jde o problém, který spojuje celý svět," uvedl Fazil Say. Inspiraci čerpal ze situace v domácím Turecku, které se v posledních desetiletích potýká s dramatickým suchem.

Zmíněná Alpská symfonie se stala v roce 1981 první skladbou, která byla zkušebně vylisována na CD. Ztvárňuje jeden den od úsvitu do soumraku v horské krajině. Nalezneme v ní šumění deště v lese, na úpatí hor, bzučení včel na rozkvetlých loukách, padání vodopádů ze strmých skal, či cinkání kravských zvonců na pastvinách. Nechybí ani nebezpečné praskání tajících ledovců, či večerní bouřka, která se však záhy uklidní a umožní poutníkovi sestup za kouzelného západu slunce. K napodobení všech těchto zvuků FOK dle autorova přání povolal na pódium 125 hudebníků!

Slovo dramaturga Martina Rudovského:

Uteklo to, jako voda! A spíše jako ta ze Straussova vodopádu zprostřed jeho obří Alpské symfonie. I když i ta voda ze Sayova klavírního koncertu může být prudká, vždyť první věta - Modrá voda - náleží moři, třetí s názvem Zelená voda zase řece. Turecký virtuóz se sice do Prahy vrací již poněkolikáté, ale samozřejmě s ním nevstoupíme do stejné řeky, neboť se s orchestrem poprvé představí i jako skladatel. Z opusového čísla 45 pak poznáváme, že je skladatelem velmi plodným. A dodejme úspěšným, jak dobře ví i Pietari Inkinen, který s Fazilem provedl v Bernu, ve švýcařské premiéře, jeho kus Nirvana Burning, psaný pro Salcburský festival. Koncert Voda pak není výzvou jen pro klavíristu, ale také pro všechny perkusisty, kteří budou skladateli při napodobování zvuků vody zdatnými partnery.

Přeji všem zájemcům o koncerty hezké hudební zážitky

Eva

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 28. 5. 2020

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 19. 6. 2019

krása

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
91 528
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.