Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Lenka Fuentes
Vloženo 15. 10. 2016
Líbí se mi

Toužíte po harmonickém partnerství? Nejprve najděte vztah sami k sobě

avatar
Lenka Fuentes
Vloženo 15. 10. 2016
Líbí se mi
Toužíte po harmonickém partnerství? Nejprve najděte vztah sami k sobě

Toužíte po harmonickém partnerství? Nejprve najděte vztah sami k sobě

Vztahy a opět vztahy.  Od nich se odvíjí život, ať si to připouštíme nebo ne. Z mého života vím, že dobrý vztah, ať je partnerský, přátelský nebo rodinný, se odvíjí od vztahu, jaký máme sami k sobě.  Pokud jsme sami se sebou v pořádku, jsou v pořádku i naše vztahy. Máte-li ale teď pocit, že je to nemožné, netrapte se tím. Ono být v souladu sám se sebou, přijmout se zcela bez podmínek a zbytečného očekávání, mít zdravé sebevědomí, sebeúctu a sebe-respekt, to je často práce na celý život. Je to proces.

Možná vás napadá, že se snažíte a ostatní to stále nevidí. Cítíte se zneuznaní, odmítaní, nesete si v sobě křivdu, bolest a nepochopení. I to je součástí procesu, kterým můžete projít až je svému vnitřnímu vítězství, pokud se pro to rozhodnete.

Jdete-li cestou opravdovosti, můžete jen získat. Například já jsem hodně let žila v nějaké představě, jak by měly vztahy vypadat, byla jsem plná očekávání, která ale přinášela zklamání. Jako bych se roky motala v kruhu, hledala chyby sama v sobě, vinila se, až přišlo rozhodnutí z toho kruhu vystoupit. Nejprve přišlo pochopení, které mi ale nešlo žít.  Znáte to, když něco chápete, ale v praxi to ne a ne zafungovat. A byl to právě ten proces, který způsobil, že pochopení se najednou stalo součástí i mého praktického života. A to se událo před pár lety.

Co se tehdy stalo? Pochopila jsem:

 • že lidé kolem jsou v pořádku takoví, jací jsou a pokud se nějak chovají, tak jen proto, že to zkrátka jinak neumí.
 • že nemusím s nimi trávit čas, i přestože je to „společensky“ vhodné a mít kvůli tomu pocit viny. Stejně tak je v pořádku, že nemusíme mít rádi každého člověka, který s námi neladí.
 • že změnu mohu ve svém životě nastavit jen tím, že něco změním sama u sebe. A že všichni máme v sobě všechny potřebné zdroje tvořit svůj život podle svého.
 • že není třeba ve vztahu dělat zásadní kompromisy. Pokud lidé k sobě ladí, vztah plyne a dva lidé spolu už jen rostou.

Co z mého života díky tomu pochopení zmizelo?

 • Neberu si některé situace osobně (občas se s tím ještě potýkám, ale i to je součást procesu)
 • Žárlivost, chtít mít věci pod kontrolou a nárokovat si čas partnera pro sebe
 • Napětí, stres, nedůvěra a očekávání
 • Zbytečné domněnky, které berou energii, pohodu i čas

Co můj život obohacuje?

 • autenticita
 • dar tvořit si svůj život
 • přítomný okamžik
 • klid, radost a zdroj vnitřního štěstí
 • bezpodmínečnost

Lidé se mě často ptají, jestli tedy existuje jednotný návod, jak najít toho pravého partnera, jak pěstovat vztah, jak být šťastný a tvořit si svůj život v souladu se sebou. Já jim na to odpovídám, že žádná pevná pravidla nejsou a jedinou správnou odpověď najde každý sám v sobě, ve svém nitru. Tím, jak jsme každý zcela jiný, tak každý máme svou vlastní představu o životě, lásce, partnerství a štěstí.

Nejen dotazy lidí, práce s mými klienty v oblasti koučinku a osobního rozvoje, ale i má osobní zkušenost mě dovedla k tomu, že jsem sestavila 5 úhlů pohledů, které nejsou radami, ani pravidly.

Jsou jen průvodci na cestě k naplněnému životu a harmonickému partnerství:

 1. Buďte sami sebou ( vždy se ptejte svého nitra, jestli to, co děláte, pro co se rozhodujete, je v souladu s vámi. Jestli vás vede skutečně váš vnitřní rádce, nebo snaha zalíbit se okolí, strach z toho, co by tomu řekli ostatní, přání a zájmy vašich nejbližších) Tím posílíte sebelásku, seberespekt a sebeúctu. Uzdravíte váš vztah anebo otevřete cestu k sobě tomu správnému partnerovi.
 2. Pokud se vám nelíbí, jak se k vám partner chová, naciťte své nitro a své tělo, co vám říká. Pak si ujasněte (beze strachů, falešné odpovědnosti za druhého, posuzování a domněnek) jestli tohle skutečně chcete žít. Pokud cítíte, že ne, udělejte změnu. Pamatujte, že strach ze změny je vždy mnohem větší, než samotný proces změny. Pokud totiž jdete v souladu se sebou, život vám bude nápomocen a vy nebudete strádat.
 3. Přijměte skutečnost, že když vztah neladí a míjíte se, neznamená to, že jste horší vy nebo váš partner. Jste každý úplně jiní a jen k sobě neladíte. Není tedy nutné spolu setrvávat a trápit se.
 4. Pokud máte strach z nevyhovujícího vztahu odejít, spojují vás např. ekonomické a rodinné vazby, začněte posilovat svou autenticitu, pracujte na změnách sami u sebe a žijte v pravdě a opravdovosti sami se sebou. Vztahy se samy začnou řešit, tak jak mají pro vaše nejvyšší dobro a dobro všech zúčastněných.
 5. Vychutnávejte se přítomný okamžik a neuvízněte zbytečně v minulosti nebo budoucnosti.

 

www.lenkamarkovicova.czMísto, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 20. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 2. 4. 2020

Odpovědět
Petra H.
Petra H. 17. 10. 2016

Díky za článek. Moc hezky napsáno a svatá pravda. Jen realita občas pokulhává, není to snadné, ale stojí za to na sobě makat!

Odpovědět
avatar
Lenka Fuentes 27. 11. 2016

To jste vyjádřila přesně... není to jednoduché, ale to,co to přinese, je obrovský dar do života Děkuji

sipeji
sipeji 16. 10. 2016

s tím souhlasím,kdo nemám rád sám sebe,nemůže založit kvalitní vztah,proto nefandím takovému tomu-po rozchodu hned nový vztah,člověk by měl mít čas se zase najít,zjistit co se v něm změnilo a pak teprve začínat nový vztah.

Odpovědět
avatar
Lenka Fuentes 27. 11. 2016

Ano, to máte pravdu... často se lidé vrhají do dalšího vztahu a zamotávají se stále ve stejných problémech a pak říkají, že potkávají stále stejné partnery, že je to osud. Jenže ten "osud" často spočívá v tom, že nemají čas jít sami k sobě, nebo mají strach naslouchat svému nitru, posunout se dál, vystoupit ze své komfortní zóny, posílit odvahu, udělat změnu, i když se to může zdát v chvíli velice těžké... Děkuji za vás názor

hudlenka
hudlenka 15. 10. 2016

souhlasím, neharmonický vztah jsem měla s prvním manželem a dodnes cítím, že jediné dobré a hezké, co z něho vzniklo, je naše dcera....jinak nic...nechápu, jak jsem s ním mohla tak dlouho být...dnes žiju velmi hezký život s druhým manželem

Odpovědět
avatar
Lenka Fuentes 27. 11. 2016

Děkuji To je krásné

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 287
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.