Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

KamilaK
KamilaK
Vloženo 8. 11. 2018
Líbí se mi

Svatomartinská husa vs. Svatomartinské víno

KamilaK
KamilaK
Vloženo 8. 11. 2018
Líbí se mi
Svatomartinská husa vs. Svatomartinské víno

Svatomartinská husa vs. Svatomartinské víno

Tak jako k velikonočním svátkům patří vajíčka, k Vánocům kapr a bramborový salát, tak ke svátku svatého Martina, který připadá na 11. Listopadu, neodmyslitelně patří husa. Pojďte s námi nakouknout pod pokličku svatomartinského hodování a dozvíte se i něco o historii této krásné tradice.

 

Svatomartinská husa patří již od pradávna k naším tradicím, které se ve spoustě rodin, ale i restauracích udržely dodnes. O tom jak to s husou bylo, se tradují hned dvě legendy. Podle jedné husy rušily mši svatého Martina natolik, že byly odkázány na pekáč. Podle druhé se tvrdí, že se svatý Martin schovával ze skromnosti před svým jmenováním biskupem mezi husami. Husy ale tolik kejhaly, že jej prozradily. A skončily jak jinak než na pekáči. Ať je to tak nebo tak, anebo ještě nějak úplně jinak, můžeme si díky husám pochutnat na výborném pečeném masíčku, které otevírá zimní hodování.

 

  

Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku. Jedná se o vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter.

Aby mohlo nést víno značku Svatomartinské, musí být vyrobeno z hroznů odrůd Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, od roku 2010 také Muškát moravský (bílá vína), Modrý Portugal a Svatovavřinecké (růžová a červená vína) a od roku 2013 ještě Zweigeltrebe (růžová vína) na území České republiky a musí projít hodnocením nezávislé komise. Ta naslepo posuzuje standardním stobodovým systémem vlastnosti vína, jakými jsou vzhled (čirost a barva), vůně (intenzita, čistota, harmonie), chuť (intenzita, čistota, harmonie, perzistence) a celkový dojem z vína.

Svatomartinská vína jsou suchá vína se zbytkovým cukrem do 9 g/l, u nichž je povolen nepatrný obsah CO2, a liší se pouze maximálním obsahem alkoholu. U bílých a růžových vín a klaretu nesmí povolený obsah alkoholu překročit 12,5 % obj. U červených vín je maximální obsah alkoholu stanoven na 13 % obj. Bílé Svatomartinské víno je svěží, vyrovnané, ovocité víno s příjemnou vůní, má zelenkavě-žlutou až nazlátlou barvu a vyvážený obsah kyselin a cukrů. Svatomartinské růžové a klaret se vyznačují odstíny růžové až cibulové barvy. Jsou to rovněž svěží vína s ovocnými tóny, jemnou tříslovinkou a příjemnou kyselinou. Červené Svatomartinské víno se vyznačuje rubínovou až granátovou barvou a doprovází jej ovocitá či jemná květinová vůně, v chuti je hladce sametové a harmonické.

Tradičně se první Svatomartinská vína otevírají 11. listopadu v 11 hodin na mnoha slavnostních akcích po celém Česku. V posledních letech obliba Svatomartinských vín překročila hranice Česka a Svatomartinská vína tak měli možnost ochutnat také občané a návštěvníci Slovenska, ale třeba i vzdáleného Japonska. Také řada restaurací přijala obnovenou tradici Svatomartinského vína za svou a každoročně připravuje Svatomartinská menu. Stejně tak v obchodech a vinotékách se Svatomartinská vína poprvé objevují až 11. listopadu.

 

 

 

Zdroj: WIKIPEDIE a https://receptyprokazdeho.cz/clanky/svatomartinska-husa/

Zdroj obrázků: vyhledávač GOOGLE.CZ

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lemur
lemur 11. 11. 2018

Dobrota.

Odpovědět
janinkad
janinkad 9. 11. 2018

Husička mě nijak neláká....ale vínko ráda ochutnám.

Odpovědět
Evčík
Evčík 8. 11. 2018

Už zítra jdeme na husičku. Už se těším. Chodíme každý rok, ani letos to nevynecháme.

Odpovědět
Ovace
Ovace 8. 11. 2018

Pochoutka

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 8. 11. 2018

Siraellen
Siraellen 8. 11. 2018

Už se těším

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 8. 11. 2018

ŽENY s.r.o. v číslech

1
žena na začátku (naše Eva)
3.
rok startujeme v novém
10
regionálních Pracoven ŽENY s.r.o.
3 000
žen v průměru na jedné akci v OC
84 924
registrovaných inspirativních žen
2 922
testovaných produktů
43 290
odeslaných produktů
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.