Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Peťa| Fashion lover
Peťa| Fashion lover
Vloženo 21. 1. 2016
Líbí se mi

Síla komplimentu. Co dokáže jedna krásná věta

Peťa| Fashion lover
Peťa| Fashion lover
Vloženo 21. 1. 2016
Líbí se mi
Síla komplimentu. Co dokáže jedna krásná věta

Síla komplimentu. Co dokáže jedna krásná věta

Kráčím ulicí ponořená do svých myšlenek, co dnes musím stihnout, co nakoupit k večeři,… na tváři sněhové vločky s čepicí naraženou… „Máte krásnou čepici, slečno.“ zaslechnu od cizího muže, který mě míjí. „Eee, děkuji,“ vypadne ze mě, ani nevím jak. Tok mých myšlenek je absolutně přerušen. Ve výtahu se na sebe dívám do zrcadla a vnímám úsměv na tváři, který mě celou rozzáří.

Jeden malý kompliment a celý den je prostě báječný. Jak dokáže někdo cizí způsobit tolik radosti a jen jednou větou? Tohle je síla komplimentů. Stalo se vám něco podobného? Slýcháte často komplimenty? Tak 24. ledna je určitě uslyšíte a řeknete, neboť slavíme Mezinárodní den komplimentů.

Komplimenty prolamují ledy

Není jednoduššího způsobu jak se seznámit a poznat nové lidi, než složit někomu pochvalu. Sdělit někomu něco hezkého, když ho vlastně ani neznáte, chce odvahu a pozitivní myšlení. Kompliment cizímu člověku je skvělý způsob jak otevřít konverzaci a najít nové přátele. Překlenujete tím propast mezi cizincem a přítelem. Touto komunikací ukazujete, že jste otevřený člověk. Nesoustřeďme se však jen na chválu cizích lidí. Chvála je důležitou součástí vztahů již zavedených. Když říkáte hezké věci svým přátelům, zlepšujete tím vztahy, posilujete dobré klima v rodině, na pracovišti, zkrátka všude. Jak uvádí Věra Capponi ve své knize Asertivně do života, bylo prokázáno, že pochvala zlepšuje výkon i zájem o činnost. V kurzech asertivity se zdá, že větší dopad mají tyto přístupy na ženy. To potvrzuje naši ženskou touhu po pochvale. Bohužel s pocitem, že jsem málo chválena, se setkávám při hovoru s mnoha ženami.

V čem tkví síla komplimentu

Dělá šťastnější. Vás i druhé. Je to skvělý pocit dát kompliment, ale musí jít z vás. Máte-li pocit, že si někdo zaslouží kompliment, je vám hezky, když ho říkáte, potěší a vy se stáváte šťastnější. U účelového komplimentu nic podobného nezažijete. Když se nad tím tak zamyslím, opravdu, čím víc pozitivní radosti dávám, tím víc jsem šťastnější. Silnější pozitivní myšlenky znamenají více štěstí pro vás. Skutečný kompliment zahrnuje schopnost všímat si dobra u jiných lidí. 

Samozřejmě, že váš kompliment není určen k tomu, abyste se vy cítili lépe. Ten je určen pro to, aby se někdo jiný cítil lépe.

Prostě jen děkuji

Pro mnoho lidí je těžké kompliment přijmout. Hledají v tom víc. „Ten určitě něco chce. To nebude jen tak.“ Většinou vás opravdu lidé chtějí jen potěšit a reagují na vaše úsilí, schopnosti, vzhled…

Většinou postačí kompliment přijmout s poděkováním a své příjemné pocity pojmenovat. Slovo děkuji, má svou sílu. Nebojte se i očního kontaktu a potvrďte své díky pohledem očí. Často se však stává, že jsme komplimentem zaskočeni. Cítíme se nejistí. Někdy pak ve své nejistotě kompliment místo přijetí spíše shodíme či bagatelizujeme. Prozrazujeme tím svou nejistotu, která se navenek může projevit i jako agrese. Riskujeme tím, že už žádný kompliment příště neuslyšíme. V tuto chvíli doporučuje psycholožka Ludmila Dušková, své pocity pojmenovat nahlas. „To jsi mě překvapil, jsem zaskočena, nevím, co říci…“

Zda komplimenty umíte skládat či je přijímat, může zejména vaše výchova v rodině a ve škole. Opět naše dětství. Ale všemu se dá naučit. Zaměřte svou mysl pozitivně, vnímejte to hezké na lidech i v nich a vše půjde samo.

Rádi komplimenty dáváte, nebo s nimi chcete začít? Máme pro vás 8 charakteristik účinných komplimentů

 

  1. Buďte originální

  2. Buďte konkrétní

  3. Buďte jedineční

  4. Pochvalte něčí úsilí

  5. Nebuďte dvojsmyslní

  6. Nečekejte na ten správný okamžik

  7. Nechte pauzu pro efekt

  8. Nečekejte, že dostanete kompliment na oplátku

 

Tak vzhůru do toho, mé milé, báječné ženy. A budete-li mít chuť, tak nám napište, jaký pěkný kompliment jste dostaly. Jaké další pozizivní rituály můžete praktikovat se dozvíte v Pozitivní rituály ve vašem životě. Kolik pochval a úsměvů denně rozdáváte?.

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 30. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 4. 4. 2020

komplimenty jsou fajn

Odpovědět
HaHaHanka
HaHaHanka 24. 7. 2017

tak hurá do toho

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 22. 7. 2017

Odpovědět
sipeji
sipeji 22. 7. 2017

ano,komplimenty jsou mocné

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 360
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.