Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kateřina Málková
Kateřina Málková
Vloženo 20. 3. 2018
Líbí se mi

Proč Váš teenager Vás tolik potřebuje

Kateřina Málková
Kateřina Málková
Vloženo 20. 3. 2018
Líbí se mi
Proč Váš teenager Vás tolik potřebuje

Proč Váš teenager Vás tolik potřebuje

Dlouho jsem nepsala, protože nemám ráda téma novoročních předsevzetí. Moje e-mailová schránka byla plná "posledních zpráv", až člověk začínal mít obavy, že 1. ledna se probudí do Mayského konce světa Ale vida, život jde dál.

V životě člověka jsou mnohem důležitější milníky. Některé z nich nejde dost dobře naplánovat dopředu, některé jsou v nás založeny samotnou přírodou. Takovým milníkem je puberta a období dospívání. Je to cesta, která trvá 10 až 15 let od druhého stupně základní školy až do promoce na vysoké. 

Pro rodiče to je výzva, na kterou se nedá moc dobře připravit.  Neexistuje jedná jedina příručka "správného rodiče", a už vůbec ne "správného rodiče teenagera". Rodičovství netrvá jeden den, není to ani otázka několika let. Rodičovství je na celý život. Je to vztah, který životu dává smysl, který každému člověku dává pocit, že někam patří, uvědomění, že někomu na Vás zaleží jen proto, že jste.

Často právě období dospívání se stává těžkou zkouškou vztahu mezi rodiči a dospívajícími dětmi. Toto období se nejčastěji objevuje v terapiích u lidí procházejících krizí středního věku. Tímto tématem jsou protkané všechny lidské příběhy. 

Jako každé období vývoje člověka, i období dospívání (adolescence) má svůj smysl a hlavní úkoly:

  1. Teenager potřebuje se vyznat ve svých rozporuplných motivech, naučit se uvážlivému rozhodování, umět opouštět něco ve prospěch něčeho jiného (například, při výběru budoucího povolání).
  2. Potřebuje se naučit vnímat svoje okolí, brát v potaz jeho potřeby, názory a pocity. "V tomto prostoru existuje ještě někdo další kromě mne."
  3. Potřebuje se naučit domlouvat a dodržovat dohody a tak postupně přebírat zodpovědnost za své činy a svůj život.
Volby učiněné v dospívání budou mít velký vliv na jeho dospělý život. Hlavní vzorce, přesvědčení a modely chování dospívající mladý člověk čerpá z rodiny a vztahů se svými nejbližšími. To je to hlavní, co bychom jako rodiče měli mít na paměti.

Rodič teenagera v současném světě to nemá jednoduché. Mnozí hledají podporu ve vzělávacím systému, ovšem ten vztahu rodič - teenager moc nepomáhá. Jenže my na rozdíl od našich rodičů máme velkou výhodu. Jsme schopní k rodičovství přistupovat uvědoměle. 
 

Na tuto cestu jsem se vydala před dvěma lety, kdy se v mém životě začaly stupňovat problémy - v práci, ve vztahu s manželem, se starším synem, který má problémy se soustředěním, které pochopitelně vedou k problémům s prospěchem a vztahem s učiteli. Tehdy jsem sama sebe občas přistihla u myšlenky, že to snad nikdy neskončí, že už to neunesu. 

Díky tomu jsem si uvědomila jednu věc, o kterou se s Vámi chci podělit v krátkém online kurzu "Samostatný teenager", který jsem natočila proto, že jsem ten problém, s kterým jsem marně bojovala, odpozorovala v rodinách dětí, které si u mně na kurzech vybíraly budoucí povolání. Úspěšnost volby totiž hodně záleží na hloubce vztahu teenagerů a rodičů. 

Tou jednou věcí je naše vnímání puberty a období dospívání. Nejen naše, rodičů, ale celého systému, ve kterém žijeme. Pokud se k tomu stavíme jako k době, kterou je potřeba "přežít", pak všechno, co se v ní odehrává, bude přesně odpovídat těmto očekáváním.

Ve skutečnosti tato doba nám, rodičům, dává velkou příležitost v osobním posunu, v posílení pocitu vlastní hodnoty, v pocitu vnitřní stability, v posílení optimistického pohledu na svět a svoji vlastní budoucnost. Jde jen o to stanovit si správné cíle a pamatovat, že naše děti jsou našim zrcadlem.

Právě o tom je tento online kurz, ke kterému se můžete přihlásit na této stránce >> .  

Těším se.
 
Katěřina Málková
kariérový kouč a trenér
máma Alexa (5 let) a Filipa (12 let)

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 18. 4. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 30. 3. 2020

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 092
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.