Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Markéta Greenberg
Vloženo 24. 3. 2017
Líbí se mi

Proč dlouhodobé partnerské vztahy často slábnou?

avatar
Markéta Greenberg
Vloženo 24. 3. 2017
Líbí se mi
Proč dlouhodobé partnerské vztahy často slábnou?

Proč dlouhodobé partnerské vztahy často slábnou?

Napadlo vás někdy se zamyslet nad tím, proč vztahy lidí, kteří jsou spolu dlouho, z nějakého záhadného důvodu často slábnou? Proč v nich zažíváme méně pohody, méně fyzického kontaktu, méně spontánnosti, méně odpuštění a porozumění? Podle mě a mého muže je odpověď ukrytá v “podmíněnostech.”

Kdybychom použili slovo podmínky, nebylo by to ono. Jsou to skutečně spíše podmíněnosti, které nenápadně ukrajují z krásy partnerských vztahů. Na počátku jsou lidé dvě úplně neznámé osobnosti, které touží po “někom”, kdo s nimi bude sdílet čas, energii, intimnosti, mohou si povídat a sbírat společné zážitky. Proto jsou začátky tak hezké a máme z nich úžasné pocity. Jsou totiž bez podmíněností. Jinými slovy, není v nich nic, co by spouštělo sérii reakcí.

Představte si pár, který se před dvěma týdny poznal. Byli na několika schůzkách, třeba na skvělé večeři, v kině a jednou spolu dokonce strávili celou noc na procházce nočním městem. Jenom proto, aby mohli být s tím druhým, aby si mohli povídat a cítit se krásně. Potom přijde první intimní zážitek, který probouzející se lásku jen posílí. Od té chvíle po dobu několika měsíců často končí společně v objetí a všechno se zdá být ideální.

Od tři roky později, když už mají po svatbě a pomalu plánují rodinu, už netráví tolik času v nekonečně nádherných chvílích. Sex jednou týdně, maximálně dvakrát. Procházky, kino, večeře a podobně proběhly už pěkně dávno a je to tak nějak normální. Co se stalo?

Přišly podmíněnosti. Například on by chtěl intimnosti častěji, ale protože ona k tomu potřebuje mít tu správnou náladu, není snadné toho častěji docílit. Může se celý den chovat dokonale, připravit večeři, uklidit, ale potom řekne něco nevhodného, jako vtip, ona to nepochopí a večer se k sobě v posteli otočí zády. Nebo ona chce do divadla, ale on prostě nechce nosit oblek, navíc to stojí peníze a nedávají nic zajímavého. I když mu koupí lístky ke svátku, celý den se snaží být nejlepší a nejmilejší, jak to jen jde, on tam nepůjde, protože zrovna ten den se hraje fotbal. Už vzniká příliš mnoho podmíněností, než aby došlo na něco, co bylo dříve součástí objevování a poznávání se.

Poznáváte se v tom? Vidíte taky tu spoustu podmínek, které musí nastat, aby došlo k něčemu, co dříve nepotřebovalo prakticky žádné podmínky? Co tedy udělat pro to, aby se podmíněnosti zmenšily, snížila se jejich náročnost i počet?

  • Nejdříve si to celé říct. Začněte s konverzací o tom, že vnímáte příliš mnoho podmínek z obou stran, abyste mohli být sami sebou a šťastní.
  • To vyvolá otázky, “Ty nejsi šťastný/šťastná?” Abyste dosáhli svého cíle, je nejspíše potřeba přiznat barvu a říct, že se všemi těmi podmínkami už to není ono. Že je chcete společně zmírnit.
  • Které podmínky to jsou, si už musíte říct vy sami. Ukázat své pocity partnerovi, nabídnout scénář, který vám dává smysl a mohl by fungovat. Pokud to druhý neakceptuje, ptejte se, proč by to tak nešlo a jak by to šlo jinak.
  • Pokud z rozhovoru vyplynou další podmíněnosti a složitosti, opusťte loď.
  • Jestli navzájem projevíte vůli zjednodušit podmínky ke šťastnému životu, víte, že jste tady správně.

Jo, jasně, naspat je to pohoda. Teď jít do praxe a s partnerem si to říct, to je ta těžkost. Je to tak. Na druhou stranu, žít ve vztahu, kde komunikace nefunguje a přibývá podmíněností, přece nedává smysl. A jenom ze strachu (ať už z čehokoliv) zůstat s tím druhým vede jedině a přímo do horoucích pekel, vašich vlastních soukromých peklíček.

Seberte odvahu a jděte si za tím, co chcete, co cítíte, že je pro vás správně. Pravda už se ukáže a vy budete mít možnost být šťastnější a vyrovnanější.

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 31. 3. 2020

super

Odpovědět
Duch
Duch 29. 3. 2017

Moc hezky článek, dekuji

Odpovědět
avatar
Markéta Greenberg 29. 3. 2017

Jsem ráda, že se Vám líbí. Díky!

sarinkaCZ
sarinkaCZ 25. 3. 2017

Plně souhlasím, i konverzace a "vyříkání si" patří do dlouhodobého vztahu.

Odpovědět
avatar
Markéta Greenberg 25. 3. 2017

někdy je to těžké, ale je to tak

sarinkaCZ
sarinkaCZ 26. 3. 2017

konatovka
konatovka 25. 3. 2017

Vše u nás v manželství funguje již 46 let, i když byly někdy mráčky, pak vysvitlo slunce a bylo vše odpuštěno.

Odpovědět
avatar
Markéta Greenberg 25. 3. 2017

Tak to je nádhera! V dnešní době už bohužel není "standard" dlouhodobý vztah. Klobouk dolů a přeji ještě mnoho dalších společně šťastně strávených let.

konatovka
konatovka 25. 3. 2017

Markétko, moc Vám děkuji za Váš krásný komentář, který mě potěšil.

Duch
Duch 29. 3. 2017

sipeji
sipeji 25. 3. 2017

hezké čtení

Odpovědět
avatar
Markéta Greenberg 25. 3. 2017

Děkuji

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 281
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.