Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Eva K.
Eva K.
Vloženo 27. 7. 2021
Líbí se mi

Peter Nagy: Musí být zajímavá na první facku

Eva K.
Eva K.
Vloženo 27. 7. 2021
Líbí se mi
Peter Nagy: Musí být zajímavá na první facku

Peter Nagy: Musí být zajímavá na první facku

Jeden z produktů, jehož odbyt pandemie jen posílila, je fotokniha. Ta od CEWE minulý rok slavila rekordní prodeje. Letos se již po deváté vybírala ta nejlepší z nich při příležitosti soutěže Česko-slovenská CEWE FOTOKNIHA roku 2021 a jelikož 19. května ještě nešlo uspořádat žádné společenské akce, vůbec poprvé se vyhlašovala přímým přenosem na internetových platformách. Stejně jako letošní sestava poroty i soutěž samotná je česko-slovenská. Do křesel porotců letos usedli Václav Noid Bárta, Renata Czadernová, Michal Dvořák, Marcela Joglová, Ondřej Kepka, Iveta Kořínková, Tereza Kostková, Jakub Ludvík, Peter Nagy (předseda poroty), Anna Julie Slováčková, Jan Šibík, Pavel Šporcl a Michaela Tomešová.

"Do soutěže se letos přihlásilo více než 4000 autorů, fotoknih ale CEWE stihlo udělat mnohem víc. Za devět let soutěží CEWE fotoknih v Čechách a na Slovensku jich máme na kontě přes dva miliony. Máme radost, že lidem formát vyhovuje. Oproti klasickému albu má fotokniha tu výhodu, že fotografie lze doplnit o zajímavé grafické zpracování a doplnit je textem. Je to snadné, vše za vás udělá náš program na výrobu fotoknihy, který je dostupný na webu i jako mobilní aplikace," vysvětloval Ing. Pavel Schreiber, předseda představenstva CEWE.

Nejenže soutěžily fotoknihy ze dvou zemí - České republiky a Slovenska -, ale bylo jich i požehnané množství. Zeptali jsme se některých z nich, jaká kritéria si pro hodnocení zvolili. Michaela Tomešová měla jasno. "Hodnotím kreativitu, autentičnost a originalitu. Mám ráda dobrý nápad a zajímavý koncept. Co je ale nejdůležitější - a to se pozná hned - je, aby fotokniha byla autentická," popisovala svou strategii herečka a zpěvačka. Její herecká kolegyně Tereza Kostková byla ještě konkrétnější. "Texty a nápad musí jednotlivé fotografie dotvářet, ne je přebíjet. Jde i o kvalitu fotografie, protože ta je v hlavní roli. Je to kniha, proto je důležitý i námět a zpracování příběhů. Všechny tyhle prvky mi dohromady musí dávat smysluplný celek, pak je to pro mě dobrá fotokniha," hodnotila jejich kvalitu Tereza.

Přestože fotokniha samotná je oslavou synergie tradiční fotografie v albu a moderní tiskařské a grafické technologie, její letošní průběh měl od tradičního daleko. Vzhledem k nemožnosti pořádat společenské akce se museli organizátoři přesunout do virtuálního prostoru. "Museli jsme vymyslet způsob, jak spojit porotu se soutěžícími a s diváky. Dopadlo to tak, že vysílali přímý přenos na online kanálech, jeden se simultánním tlumočením do angličtiny. Propojili jsme živé vysílání ze studia Pokrok, kde seděla porota, s 38 domácnostmi finalistů soutěže a s ministudii v Bratislavě a v Oldeburgu," uváděl Ing. Schreiber.

Na slavnostním vyhlášení vystupovali i někteří z porotců s doprovodným programem. Jednou z nich byla i Anna Julie Slováčková, která by o fotoknize sáhla raději než po klasickém albu. "Fotokniha je pro mě tak nějak zajímavější. Bývají v ní i komentáře k fotkám, takže máte kontext. To se hodí třeba na návštěvě, kde nemusíte znát všechny lidi na fotkách. Po prohlédnutí knihy už je ale znáte," dodala s úsměvem zpěvačka.

Předseda poroty, zlatý slavík a uznávaný fotograf Peter Nagy zhodnotil výslednou fotoknihu: "Cením si originality výherní fotoknihy. Stejně, jako každá jednotlivá fotografie, i fotokniha jako celek musí být zajímavá na první facku. Musí být poznat, že fotograf se nad ní přemýšlel, nebo ví, jako ulovit světlo. Ondřeji Pistorovi a jeho vítězné fotoknize Tvůj příběh - Kristián gratuluji, výhra je to zasloužená," chválila jeho fotoknihu Peter.

V případě vašeho zájmu si jí můžete prohlédnout na odkazu zde: https://www.cewe-fotokniha.eu/finale/finaliste-souteze.html   stejně jako ostatní finalisty 9. ročníku zmíněné soutěže a inspirovat se na výrobu své vlastní fotoknihy.

Kdo z našich čtenářek má zájem vytvořit si svoji vlastní fotoknihu třeba ze zážitků v letní přírodě a na dovolené?

Těším se na vaše odpovědi.

Eva

 

Foto: Archiv CEWE

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jana101
Jana101 30. 7. 2021

fotoknihy jsou fajn

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 28. 7. 2021

Paráda, vidím samé známé a milé lidičky..., fotoknihy jsou pěkný dárek

Odpovědět
lemur
lemur 28. 7. 2021

Také si děláme fotoknihy z cest.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 28. 7. 2021

Fotoknihy mám moc ráda, takový dárek pokaždé potěší

Odpovědět
sipeji
sipeji 28. 7. 2021

Zajímavá na prví facku - to zní skvěle.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 483
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.