Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Jana LeBlanc
Jana LeBlanc
Vloženo 21. 10. 2014
Líbí se mi

O ženách s muži: Michal Mynář

Jana LeBlanc
Jana LeBlanc
Vloženo 21. 10. 2014
Líbí se mi
O ženách s muži: Michal Mynář

O ženách s muži: Michal Mynář

Co si o ženách myslí brněnský psychoterapeut? Čtěte v dotazníku.

Michala Mynáře už z našeho webu znáte, nedávno vám v rubrice 3 otázky radil, jak správně relaxovat. Michal Mynář je známý brněnský psychoterapeut zabývající se osobními i vztahovými problémy. Publikuje v řadě českých médií, jeho články naleznete mimo jiné třeba na webu Psychologie.cz.

Na ženách mě nejvíc fascinuje …

… odvaha. Myslím, že ženy jsou z našich dvou pohlaví to odvážnější, i když je to možná hlavně proto, že většina mužů nechápe, že skutečná odvaha je odvaha milovat druhého celým srdcem.

Ženy se mě nejčastěji ptají …

… na mužský pohled na partnerství a vztahy. Funguju tak občas jako překladatel mezi mužským a ženským světem. A to mě baví.

Já bych se jich naopak rád zeptal …

… já mám tu výhodu, že díky své profesi mám možnost hovořit s lidmi o velmi niterných, citlivých a osobních věcech. A z průběhu těchto rozhovorů jsem se naučil jednu věc – když se ptám na to, co mě zajímá nebo co považuji za důležité, dozvím se toho výrazně méně, než když jen naslouchám. A tak se snažím lidem spíš naslouchat, než se ptát. Dostanu tak totiž odpovědi i na otázky, které by mě nikdy ani nenapadlo položit a právě ty mě obohacují nejvíc. 

Ženy mě naučily, …

… že city a pocity jsou má největší síla a nikoliv slabost.

Ženy na mě štve, že …

… moje žena říká, že se snad až příliš rád poslouchám. Rád o věcech přemýšlím a pak o tom mluvím, nebo píšu, což má i svá velká pozitiva, ale sebekriticky musím přiznat, že je toho občas trochu moc a tak musím tuto stránku své osobnosti vědomě trochu krotit. 

Největší záhada na ženách je pro mě, proč …

… tak často nevidíte, jak úžasné a silné jste.

Aby muž zůstal celý život věrný jedné ženě …

… a aby žena zůstala celý život věrná jednomu muži, nesmějí přestat objevovat jeden druhého a znovu a znovu se snažit poznat a pochopit druhého i sebe. Pokud jsme přesvědčeni, že něco dokonale známe, přestane nás to zajímat.  Proto je představa, že už nás partner nemůže ničím překvapit, pro vztah z dlouhodobého hlediska nebezpečná a zhoubná.

Se stárnutím se my muži …

… nevyrovnáváme zrovna lehce. O to hůř, pokud se bráníme připustit si vlastní strach. A nejvíc se bojíme postradatelnosti. Řada z nás se tak silně identifikuje s rolí ochránce, že je-li tato role otřesena, otřese to celou naší identitou a to znamená čelit velké vnitřní nejistotě. Možná i proto je abrahámovská krize u mužů o tolik bouřlivější, než jak tomu obvykle bývá u žen.    

Přál bych si, aby si ženy v Česku, nejlépe však na celém světě …

… nepletly feminismus s misandrií. Myslím, že zaměňování těchto dvou věcí stojí za mnoha předsudky ohledně feminismu u mužů i u žen. To mě mrzí, protože feminismus a gender studies jsou mému srdci velmi blízké. Opravdový feminismus obohacuje nejen ženský, ale i mužský svět. Pochopení vlastní podstaty mužů i žen totiž podporuje porozumění odlišností a respekt k nim, a to je nezbytný předpoklad synergie. Nenávist v jakékoliv podobě a ke komukoliv jen prohlubuje vzájemné neporozumění a neúctu. Nenávist, jakkoliv pochopitelná, nikdy není tvůrčí.     

Co by ženy skutečně měly přestat řešit v souvislosti s muži …

… jsou předsudky a generalizace typu: "Všichni chlapi jsou …" Když nás budete strkat všechny do jednoho pytle, bude pro nás o to těžší být sami sebou a chovat se jinak.  Chce to jistou sílu, vzepřít se stereotypům a hodila by se nám v tom vaše podpora. A asi potřebujeme tuto podporu a respekt k sobě navzájem. Ono je totiž za všemi těmi stereotypy snadné zapomenout, že i my muži jsme pod tím vším siláctvím vlastně celkem křehké a zranitelné bytosti.

Michala Mynáře najdete na www.psychoterapie-brno.cz

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 3. 7. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 6. 4. 2020

Odpovědět
many
many 28. 1. 2018

Odpovědět
Jana7
Jana7 30. 3. 2015

hodně zajímavé

Odpovědět
Dee
Dee 11. 11. 2014

Hezké co ho ženy naučily.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 994
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.