Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Mgr. Stanislava Gabriel, MBA
Vloženo 15. 10. 2019
Líbí se mi

Mateřská dovolená s láskou

avatar
Mgr. Stanislava Gabriel, MBA
Vloženo 15. 10. 2019
Líbí se mi
Mateřská dovolená s láskou

Mateřská dovolená s láskou

 
Maminky na mateřské dovolené
 
Snad každá maminka se těší na své děťátko a na období, kdy se mu bude moci doma věnovat. Často si to také malují v těch nejrůžovějších barvách.
Jenže realita je někdy poněkud jiná … pýchu a radost může vystřídat únava až vyčerpání. Děťátko je jak nikdy nekončící zvonící telefon, kdy ženy mají pocit, že nezvládají. Dítě totiž není něco, co by se dalo odložit, načerpat sílu a fungovat dále. Potomek si právem vyžaduje pozornost maminky, rodiče.
 
Po několika náročných měsících se může stát, že maminka rezignuje na sebe i na okolí. To je však živná půda pro krizi partnerskou. Pokud partner neustále vidí nevrlou partnerku (a můžete si morálku odůvodňovat, jak chcete) snadno podlehne nástrahám jinde a problém může být na světě. Nebo budete protivné samy sobě i okolí, a čas Vás zamotá v kruhu nespokojenosti. Avšak lepší než řešit nevábné situace je samotná prevence a vyvarování se skrytého číhajícího nebezpečí.
 
Co dělat:
 
Přestaňte mít pocit viny, když Vaše dítě necháte chvíli v péči tatínka, příbuzného nebo kamarádky. Nemusíte hned utíkat na celé odpoledne, ale stačí léčivá chvilka samoty. Vypnout, jít se projít, zasportovat, popovídat s někým jiným. Jen se neuzavírat do sebe a izolovat se do vnitřního světa. Tady platí i jedno pravidlo – než být zavřená sama doma, je opravdu lepší povykládání s ostatními maminkami o plenkách či dětských příkrmech.
 
Další pravidlo zní: „Nakrmit sama sebe!“. Pokud budete mít zvládnuté emoce, bude mít vyčištěné myšlenky … nebudete TA protivná mamina ani na své dítě ani na své okolí.
Postupně, jak děťátko roste, můžete začít chodit do mateřských center, kde máte možnost sdílet nové kontakty i rady od ostatních a mít své dítě neustále na očích. Stačí se jen podívat. Určitě nedoporučuji být JEN vázána na sociálních sítích – lidský kontakt je nezastupitelný.
 
Další možnost je začít se vzdělávat. Klidně to mohou být jazykové kurzy, pohybové aktivity nebo aranžérské kroužky … a hodně věcí pak můžete uplatnit ve své domácnosti. Některé maminky se dokonce postupem času pouštějí do drobného podnikání všeho možného druhu – někdo vaří sirupy a marmelády, někdo začíná bazárkem dětského oblečení …všechno je možné zkusit bez velkého finančního zatížení rodiny. Jestliže jste odvážnější a máte možnost hlídání, je dobré se zapojit i na zkrácený úvazek do zaměstnání nebo si najít malou brigádu.
 
A moje největší rada???
 
Nesedět, nepřemýšlet sama nad sebou, nemít vtíravé negativní myšlenky, ale udělat si bez výčitek čas na sebe a později vyzkoušet něco úplně nového. Zapojit partnera, rodinu do pomoci s péčí o dítě. A Ještě něco bych podotkla – dítě, které milujeme, není středobodem vesmíru, nezapomínejte na lásku k svému partnerovi a užívejte společných chvilek.
 
Uvidíte … mateřská či rodičovská dovolená uteče jako voda a Vám zůstanou hezké vzpomínky. Není důvod mateřskou dovolenou odtrpět
 
Stáňa
Koučka a lektorka
 
 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 24. 5. 2020

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 305
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.