Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Eva K.
Eva K.
Vloženo 9. 5. 2021
Líbí se mi

Leona Machálková: "Potřebovala jsem si být také užitečná"

Eva K.
Eva K.
Vloženo 9. 5. 2021
Líbí se mi
Leona Machálková: "Potřebovala jsem si být také užitečná"

Leona Machálková: "Potřebovala jsem si být také užitečná"

Spoustu let koncertuje se svojí kapelou s poprockovým i muzikálovým programem Muzikál - moje láska, se kterým se objevuje v divadlech, kulturních domech a městských festivalech po celé naší republice. Nedávno společně s Marianem Vojtko připravila nový koncertní program Hvězdné duety a doufají, že se tyto openairové produkce uskuteční již toto léto.  

Leona Machálková, stálice naší hudební scény a šťastná máma osmnáctiletého syna Artura. Skvělá zpěvačka a žena, která sice kvůli ročnímu přísnému lockdownu ze dne na den také přišla o práci, ale srdce na dlani má stále, i v této náročné době.

Paní Leono, rok trvající lockdown byl hodně náročný obzvlášť pro matky samoživitelky a také pro umělce. Jako zpěvačka, jak jste strávila dlouhé měsíce?

Máte pravdu, uběhla spousta času a trvá to už "celou věčnost". Ta doba měla u mě několik etap, abych tak řekla. Nejdříve jsem byla asi jako všichni zaskočená novou situací, dá se říci, že jsem byla plná obav a strachu. Vzhledem k tomu, že roušky nebyly, i já jsem se vrhla na šití pro sebe, rodinu, kamarádů a Červený kříž. Potřebovala jsem si také připadat užitečná, když zdravotníci pracovali na plné obrátky a my umělci jsme ze dne na den zůstali bez práce.

Čím konkrétně jste naplnila náhle vzniklé volno?

Volný čas jsem využila také k realizaci mnoha restů, ať již v domácnosti nebo ve své profesi. Udělala jsem si pořádek. Brzy jsem pocítila nutnost jistého režimu, aby den měl spád a já se také měla z čeho radovat... Denně si najdu čas na pohyb, vařím, čtu, ale také se věnuji svému hlasu, zpívám, cvičím a docházím na hodiny zpěvu. Mám za sebou několik kursů s IT odborníky a pustila jsem se s přáteli do příprav nového repertoáru na budoucí album, které vydáme v příštím roce, nejspíš do léta 2022. Také jsem s kolegou Marianem Vojtko a producentem Honzou Hruškou připravila nový koncertní program Hvězdné duety, se kterým doufáme, že už letošní sezonu potěšíme a pobavíme diváky na openairových koncertech.

Vláda přislíbila kompenzační finanční bonusy také pro umělce. Jak tomu bylo konkrétně ve vašem případě?

Jako OSVČ a matka samoživitelka jsem si pochopitelně zažádala o zmíněné kompenzační bonusy, které ovšem zdaleka nepokryjí naše měsíční náklady na nejnutnější. V okolních státech vláda pomáhá daleko výrazněji, ale jsem pochopitelně ráda alespoň za tyto příspěvky a nepromarnila jsem tyto příležitosti.

Školy byly také zavřené. Jak jste zvládla se synem Arturem distanční výuku?

Artur je momentálně v septimě česko-anglického gymnázia Duhovka a dávno zvládá výuku sám. Na tu distanční si zvykl poměrně brzy. Je rád, že škola distanční výuku připravuje dobře, když už není jiná možnost. Pochopitelně se z této situace neraduje. Kolektiv mu nesmírně chybí. Prošel si také pár krizema, kdy ho to pochopitelně ve svém pokoji už nebavilo a lezlo mu to na nervy. Syn je velmi společenský. Rád se zapojuje do každé taškařice a víc než kdy jindy si uvědomuje, jak je důležitá komunikace - být spolu, naslouchat si a podporovat se. Aspoň že je trpělivý a pocitově je naladěn, že to jednoho dne skončí a vrátí se zpátky do normálu, jaký má rád.

Co všechno jste dělala na zlepšení vaší imunity?

Pravidelně jsem se začala hýbat, přiměla jsem se k pravidelnému běhání v každém počasí. Potřebovala jsem na vzduch a běhala jsem v přírodě samozřejmě bez roušky.

A co strava?

Co se týče stravy, dbala jsem a dbám na vyváženou stravu plnou vitamínů. Zajímám se také o detoxikaci organismu a absolutně jsem vynechala alkohol. Do svého jídelníčku zařazuji také kvalitní výživové doplnky.

Jako například?

Konkrétně skvělé houby Reishi od Superionherbs, které je nabízejí v nejvyšší možné kvalitě.

Čím jste si ještě s Arturem dělali radosti?

Tu a tam jsme doma pouštěli veselé komedie, abychom se zasmáli a odreagovali.

Bohužel téměř všechny média jsou plné jenom negativních zpráv o covidu, proti čemuž se už veřejně vystoupilo mnoho předních lékařů, jakož i pan profesor Pavel Pafko. Také on zdůrazňuje, že pro imunitu je nejhorší strach...

Pro svou imunitu jsem dělala také to, že jsem přestala tolik poslouchat média, která bohužel o situaci hovoří depresivně, což se mi nelíbí a nejen dle mého názoru, živí strach v lidech. Zaměřují se zejména na ty "hrůzy", místo toho, aby nejdříve informovaly věcně, bez vyhrocených emocí a potom informovaly o těch statistikách. Ne každý si to umí přebrat a hodně lidí se opravdu bojí a je v depresi.

Zmínila jste se mně o tom, že pravujete nové CD. Můžete si ho představit našim čtenářkám i pár čtenářům?

Zatím mohu říct, že nové album bude poprockově laděné, budou to energické melodické písničky s českými texty. Na hudbě spolupracuji s Vašo Patejdlem, s tandemem ORM, kamarádem Romanem Šándorem a texty vznikají ve spolupráci s Vaškem Koptou, Janem Fischerem a Romanem Motyčkou. Osobně mám z nového repertoáru velkou radost a věřím, že ta energie přeskočí také na mé fanoušky.

Eva

 

Foto: František Jirásek

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Eva K.
Eva K. 10. 5. 2021

Děkuji Nadi, Váš milý komentář přepošlu Leoně

Odpovědět
lemur
lemur 10. 5. 2021

Hezké. Krásná píseň.

Odpovědět
Eva K.
Eva K. 9. 5. 2021

Děkuji

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 9. 5. 2021

Pěkný rozhovor

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 321
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.