Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Jana Němečková
Vloženo 4. 5. 2020
Líbí se mi

KRIZE VE VZTAHU JE VÝZVA, JAK ZVĚTŠIT SVOJI LÁSKU.

avatar
Jana Němečková
Vloženo 4. 5. 2020
Líbí se mi
KRIZE VE VZTAHU JE VÝZVA, JAK ZVĚTŠIT SVOJI LÁSKU.

KRIZE VE VZTAHU JE VÝZVA, JAK ZVĚTŠIT SVOJI LÁSKU.

„Krize je pro nás výzva stát se většími. Je to kompas ve vztahu, který říká, že takto nejde už v daném tématu fungovat – najděte nový způsob, říká. A my jdeme sami sebe víc objevovat a poznávat. Rozhodně to ale není důvod vztah opustit nebo z něj utéct. Přivítejme krizi.“ Přečtěte si, jak na to podle Jana Deva Němečková a Veon Eagle, kteří tenhle sen proměnili v realitu. Ráda přináším další inspirativní minirozhovor, tentokrát na téma KRIZE. A děkuji za to.???????????? Tohle psaní mě baví. Víc takových rozhovorů.????????
.
▶️Jakou roli hraje krize ve vztahu?
Vašek: Spousta lidí má hned paniku, že něco drhne. Nevidí cestu ven, co jim změna říká a jako jediné řešení mají snahu se uzavřít. My to přitom většinou vidíme úplně obráceně. Není to tak samozřejmě pokaždé, ale mnohdy je opravdu jen pozváním víc se otevřít. A pak lidé potřebují chytit za ruku a být vedení.
Jana: Nemají na řešení krize nástroje a jediné dogma, které mají, je: krize rovná se konec vztahu. A my jsme našli nástroje, jak vést páry, aby se nelekli a vzali krizi jako výzvu, jak zvětšit svou lásku.
Stejně jako příroda prochází neustále různými cykly, tak i mnoho vztahů prošlo cykly. Vzali se, měli děti, ale chtějí po svatbě fungovat stejně jako před svatbou, a to nejde, protože došlo k zásadní změně, stejně jako když přijde dítě, nebo se přestěhují. Vždycky ta změna vyzývá podívat se, jak fungovali do teď a jak fungovat dál. Nikdy v ničem novém nemůžeme fungovat po staru. To nejde. Často to pak probouzí hádky a neshody.
.
▶️Jaký problém spojuje páry, které za vámi přichází pro pomoc?
Jana: Páry, se kterými jsme se doposud setkali, vždy měly společné téma: vztah v rámci dne dávaly až na poslední místo. Na prvním místě je práce – honíme se, abychom něčím byli, ženy večer čeká starost o děti a domácnost, muži často ještě pracují na počítačích nebo se věnují koníčku. A večer, když se mají ještě potkat ve vztahu, pomilovat a být spolu, tak jsou unavení. Odloží to na druhý den, jenže ten je úplně stejný. Proto vedeme páry, aby dávaly vztah na první místo. Osvědčilo se nám to i v našem vztahu. Není nic důležitějšího než náš partnerský vztah. Až je opečovaný, pak teprve fungujeme dál v pracovních a sociálních rolích.
.
▶️Jak tento proces probíhal u vás?
Jana: Bylo důležité uvědomit si a říct, že tak nebudeme žít a nechceme, protože to je škodlivé. Na začátku vztahu jsem Vaškovi říkala: No jo, teď jsme zamilovaní, ale zase to bude trvat jenom rok, a pak to bude zase stejný. A on tenkrát řekl: Ale to tak není, nemusíme to mít stejný. Pro moji hlavu byl takový koncept ještě nepředstavitelný. Jak bychom to mohli mít jiné? On tenkrát říkal, že se můžeme milovat a cítit celý život a já říkala: To neexistuje, nejde, to tak nikdo nemá! Byť jsem nevěřila, nastartovalo to ve mně touhu: Pojďme na tom pracovat, ať to máme jinak!
Vašek: Toto poznání pro nás bylo hrozně důležité. Když už dva spolu jsou a rozhodli se spolu být z lásky, je to závazek lásky dát vztah na první místo. A pokud se dokážu odevzdat tomu my, pak moje já nikdy nebude trpět, ale naopak bude vyživované. Toto je velké téma pro muže. Rozumově to dokáže pochopit, ale uvnitř „přimět“ mužskou duši, aby se sama chtěla odevzdat vztahu, to je proces a nějaký čas mi to zabralo. Není to jen tak, ale věřím, že se to podaří každému muži, pokud má srdce pro svou ženu.
.
▶️Jak to vypadá dnes, když se neshodnete?
Vašek: Pro nás je dnes strašně zajímavý okamžik, když se na něčem nedokážeme shodnout. Zajímá nás, co za tím je, co jsme si neuvědomili a ještě neobjevili? A co díky tomu objevit můžeme? Ale je to jen díky velkému poli lásky a důvěry, které mezi sebou máme a stále budujeme. Jinak by bylo okamžitě drama.
Jana: Hranice, které jsem měla zpočátku potřebu klást, začaly praskat a otevíral se větší prostor pro důvěru a lásku. A dneska nemáme potřebu žádné hranice mezi sebou nastavovat, protože si prostě důvěřujeme a milujeme se. Když se mi něco nelíbí, tak to prostě řeknu a Vašek mi třeba řekne: Dobře miláčku, jestli to máš takhle a potřebuješ to tak, nedá se nic dělat, já to respektuju, ale za mě ti můžu říct, že se nemusíš bát, je to v pořádku. A mě to vždycky vede tu hranici rozbourat, protože mu věřím.
.
▶️Co vám pomohlo ustát těžké okamžiky?
Jana: Naučili jsme se, a já jsem za to Vaškovi nesmírně vděčná, že to do našeho vztahu přinesl, že se nebereme tak vážně. Ze začátku jsem často vstupovala do ženských dramat. Řekl mi jen, miláčku, neber se tak vážně. Což mě sice naštvalo ještě víc, ale zároveň mě to vedlo k uvědomění, že se skutečně v dramatu beru tak vážně, že nejsem schopná vidět nic jiného. Tohle pozvání do změny mě naučilo, kdy se mi něco děje, situaci hned stopnout, vystoupit z ní a řešit ji objektivně, konstruktivně a hlavně s láskou a úctou.
Vašek: To je věta z meditace – nebrat se tak vážně. Meditační praxe učí člověka odstoupit od dramatu, ale zároveň ho přijímat jako součást.
Jana: Pro mě jako pro ženu byl velký objev naučit se z toho vystoupit. Často jsem s Vaškem sdílela: Wow, já jsem brutálně nasraná, ale můžu z toho vystoupit a dál si s tebou povídat a je mi dobře. Můžu se do té nasranosti vrátit třeba za tři dny, sama, už ne s takovou emocí a podívat se na ni. Bylo to vysvobození.
Páry využívají velice malou kapacitu vztahu a my je vedeme, aby ji rozšířily. Aby nechtěly utéct, když přijde krize, ale přivítaly ji.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 18. 5. 2020

Odpovědět
lemur
lemur 5. 5. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 4. 5. 2020

něco na tom bude

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 4. 5. 2020

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 069
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.