Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Eva K.
Eva K.
Vloženo 30. 7. 2019
Líbí se mi

Hudba Karla Zicha žije dál

Eva K.
Eva K.
Vloženo 30. 7. 2019
Líbí se mi
Hudba Karla Zicha žije dál

Hudba Karla Zicha žije dál

Jeho krásné písně stále pohladí duši posluchačů. Ať se jedná o písně s názvy Dům č. 5, Máš chuť majoránky nebo o Jak jdem s tím zdejším světem, kterou podle svých slov měl snad nejraději. Karel Zich, výjimečný zpěvák, skladatel a kytarista, by se letos, 10. června dožil svých kulatých sedmdesátin. Byl to skvělý člověk, který vynikal svojí lidskostí, skromností a pokorou. Bohužel, 13. července je tomu už patnáct let, co tragicky zahynul při potápění na dovolené na Korsice.

Oblíbený zpěvák s nezaměnitelným krásným zabarvením hlasu a s velkou hudební inteligencí je autorem mnoha známých písní, ale složil hudbu i k několika filmům a je rovněž autorem skladby pro zpívající fontánu v Mariánských Lázních. Za svou kariéru prodal více, než milion desek a měl za sebou tisíce koncertů nejen v Čechách a na Slovensku, ale vystupoval i ve Spojených státech amerických, v Kanadě, Chile, Brazílii, Austrálii a na Islandu.

Zichovo nedožité výročí narozenin již začátkem letošního roku uctil Supraphon unikátním vzpomínkovým 3CD kompletem - kam se vešlo 66 krásných a zajímavých nahrávek - který má výstižný název Paráda - Zlatá kolekce. První CD tohoto kompletu se jmenuje Láska jménem Elvis a jak tento název napovídá, obsahuje 22 písní jeho oblíbence, Elvise Presleyho, které Karel nazpíval s českými, ale i s původními anglickými texty. Na druhém CD s názvem Parády posluchači najdou též 22 písní, jako například Alenka v říši divů, Máš chuť majoránky a Paráda. Třetí CD se jmenuje Ve dvou, ve třech... a jak z názvu vyplývá, jedná se o 18 duetů, jako třeba Mosty s Lenkou Filipovou a Nejde zapomenout s Jitkou Zelenkovou. Kromě duetů jsou na třetím nosiči i písně, které nazpíval se třemi nebo i více kolegy, a posluchači jistě ocení i 4 bonusy z rozhlasového studia.

Na Karla Zicha jeho přátelé a kolegové - mezi kterými nechyběli ani Lenka Filipová a Miro Žbirka - vzpomínali už v dubnu, na zcela vyprodaném koncertu ve Velkém sále pražské Lucerny. Organizátorem zmíněného koncertu, na kterém byla přítomna i celá zpěvákova rodina, byl jeho přítel, Tonda Kny z Fešáků.

Ve více, než tříhodinovém programu zazněly téměř všechny jeho známé písně, přičemž jeho kolegyně a kolegové k jednotlivým písním vyprávěli publiku i své vzpomínky na osobní setkání s ním. Všichni vyzdvihovali nejen jeho hudební talent a pracovitost, ale také i jeho vstřícnost a laskavost.

V první části večera vystoupil se svými hudebními přáteli i Jiří Vondráček, a zapíval mimo jiné známou skladbu Máš chuť majoránky. "Napsal jsem ji v roce 1977 na text Zdeňka Borovce. Poslal jsem ji na soutěž Bratislavská lyra a organizátoři mi odpověděli, že je to pěkná písnička, jen bych si měl najít dobrého zpěváka a nezpívat ji sám. Kamarádi mi doporučili Karla Zicha a v jeho podání tato skladba získala Stříbrnou bratislavskou lyru," zavzpomínal autor hudby této písně.

Další účinkující večera, Karel Vágner, zazpíval publiku píseň Mám fotbal rád, kterou pro Zicha napsal ještě v době, kdy se setkávali ve fotbalovém týmu Amfora, se kterou objížděli celý svět.

Velká část večera patřila skupině Spirituál kvintet, které byl Zich členem v letech 1969 až 1973. Poté, co v létě roku 1969 si jako student vypůjčil od mladého učitele, Jiřího Tichoty - kytaristy a zpěváka Spirituál kvintetu - a předvedl svůj talent, dostal od něho nabídku stát se členem zmíněného kvintetu. Karel jeho nabídku přijal s tím, že bude nadále pracovat i na své sólové kariéře, které se po roce 1973 už naplno věnoval. Avšak v roce 1992 se vrátil do Spirituál kvintetu a byl v něm až do konce svého života.

Ve druhé části koncertu vystoupila skupina Lokomotiva s Petrem Vondráčkem u klavíru a mikrofonu. Zavzpomínali si na rokenrolové období Zicha a pozvali na pódium, na jednu skladbu, i Vladimíra Lichnovského, českého dvojníka slavného Elvise Presleyho. "Karel Zich byl jediný, který byl schopen zpívat rokenrol skvěle česky," poznamenal Petr Vondráček, který se s Karlem osobně setkal už jako teenager. A dokumentoval to fotografií, která se objevila nad pódiem.

Poté následovalo vystoupení doprovodné kapely Zicha s názvem Flop, jejíž příchod na pódium bylo milé až dojemné. Z původní sestavy zbyli tři členové, které doplnili jejich mladší kolegové. Spolu s nimi si přišli zazpívat další známé písně Tomáš Linka, Allan Mikušek, Jindra Malík, Karel Kahovec a Jiří Březík. Poté moderátor večera, Aleš Háma, mile překvapil všech přítomných, když "vystřihl" legendární Zichovu píseň, Parádu.

Velkou pochvalu si zalouží i Bohumil Skýpala, člen Karel Zich Revival Bandu. Zazpíval píseň Není všechno paráda a publikum ho odměnilo dlouhotrvajícím potleskem.

V průběhu večera převzala Marie Bořek Dolanská, Zichova sestra, cenu pro Karla, Legenda Supraphonu. Doprovod ji dělal Karel Zich mladší, který se ale hudbě nevěnuje. Mezi diváky byla i dcera Adéla.

Závěr koncertu patřil Mirovi Žbirkovi a Lence Filipové. Slovenský zpěvák s humorem svým vlastním vyprávěl publiku o jeho společných cestách s Karlem na fotbalové zápasy s Amforou. "Byl hodně upovídaný, já také a povídali jsme si o svých hudebních láskách. On mi vyprávěl o Elvisovi a já jemu o Beatles." A poté zazpíval písničky Beatles bylo víc a Alenka v říši divů, přičemž obě zvládl v češtině.

Lenka Filipová prozradila publiku, že vlastní kytaru, na kterou Zich kdysi hrál. Doprovodila se s ní v krásném duetu Mosty, jejž v ten večer zazpívala s Jindrou Malíkem. Poté přidala svoji další nádhernou skladbu ze svého repertoáru, Zamilovaná. "Karel ji měl rád. Nikdy ji se mnou nezpíval, ale když jsem hrála na koncertech, jako host s jeho skupinou Flop, stál vždy na kraji pódia a zpíval si ji," vysvětlila, proč si zvolila právě tuto písničku.

Během velmi vydařeného večera bylo promítnuto téměř sedmdesát fotografií coby vzpomínka na Zicha a také několik videoklipů z archivu České televize.

Měla jsem tu čest poznat Karla Zicha osobně a udělat s ním dva rozhovory. Třetí jsme plánovali v létě roku 2004, po skončení prestižního mezinárodního festivalu na počest Fryderycha Chopina v Mariánských Lázních, kde byl dlouholetým patronem. Začátkem července jsem se i proto zúčastnila tiskové konference zmíněného festivalu v pražském Obecním domě, kde byl i Karel Zich. Po oficiální části setkání organizačního výboru s novináři jsme si povídali s Karlem o tom, na jaké koncerty se těší v proslulém lázeňském městě a také mně krátce vyprávěl o tom, jak se těší na dovolenou s potápěním na Korsice, kam se chystají se svou druhou manželkou, Janou a s přáteli...

Nikdy by mě nenapadlo, že ho vidím naposledy...

Ve svých krásných písních však je tu s námi i nadále.

Eva

 

Popis fotek:

Karel Zich a jeho 3CD Paráda - Zlatá kolekce (Titulní foto - autor Alan Pajer)

Jiří Vondráček s kapelou (foto č. 2)

Karel Zich a Petr Vondráček na plátně nad pódiem (foto č. 3)

Záběr z Lucerny (foto č. 4)

Lenka Filipová (foto č. 5 a 6, autor fotek 2 až 6 - Eva)

 

 

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
87 757
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.