Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Hanquita
Hanquita
Vloženo 11. 8. 2019
Líbí se mi

Jak spolu (ne)komunikujeme

Hanquita
Hanquita
Vloženo 11. 8. 2019
Líbí se mi
Jak spolu  (ne)komunikujeme

Jak spolu (ne)komunikujeme

 

Nejčastějí příčinou problémů komunikace je nekomunikace.

 Je jedno, zda jde o životní partnery, přátele nebo rodinné příslušníky. Jednoduše nechávají problémy vyšumět, o nepříjemných věcech se nebaví a často se vyhýbají konfliktům. Nic neřeší a předpokládají, že tím je problém doživotně vyřešen.  Komunikace je o pozornosti. Na někoho mluvím a tím mu sděluji, věnuj mi prosím pozornost.

Jak řešit  konflikt či zdroj našeho vzájemného neporozumění?

Pojďme si na úvod říci, že řešení konfliktu nemá být boj o to, kdo si prosadí vlastní zájem a vyhraje. Měli bychom ho vnímat jako rozpor v pohledech na jednu a tu samou věc. Každý ji vidíme díky vlastním programům z dětství a životním zkušenostem jinou optikou. To je potřeba si uvědomit a respektovat. Dá se s tím pracovat, pokud obě strany mají stejný cíl – domluvit se a nehrát slovní tenis, kdo komu dá větší smeč a kdo koho přehraje. Bez výčitek, bez používání slovíček „ už zase, vždycky, konečně, nikdy“.

 Ideálně nic neřešit doma, kde se veškerá energie z předchozích konfliktů kupí a jen na tu kupu přikládáme . Někdy pomůže si domluvit čas, termín, a případně si plánovat pravidelnost, jako když jdeme znovu a znovu na rande.

Je jedno, zda půjdeme na procházku, do kavárny, do restaurace či na večeři. Pakliže chceme něco řešit, doporučení je nesedět proti sobě, stůl je bariéra a konfrontační pozice. Sedněte si každý k rohu stolu nebo můžete i vedle sebe, byť je to nezvyklé. Lépe dojdete k nějakému výsledku, když máte k sobě blíž.

Možná si neuvědomujeme, ale prosba, přání je dnes ve většině případů vkládána do pokynů, ironie. Ironie je skrytá forma agrese. Místo proseb rozkazy.

Proč? Vážně to bez nich nejde?

Kdy myslíš, že se uráčíš vynést ten koš? Jak dlouho budeš ještě u toho počítače? Komunikace je o trpělivosti, té je třeba se ve vztahu učit a opět se vrátím k tomu, že i těmi rozkazy si říkáme o pozornost toho druhého: „Prosím, věnuj se mi, poslouchej mě, co ti říkám a co bych rád.”

Znáte takový dialog? Partner A: “Posloucháš mě, co ti říkám?” Partner B: “Jasně, že tě poslouchám!”  :o)

Kdyby B doopravdy poslouchal/a, nepřišla by otázka od A: Posloucháš mě?,  protože by B zachytila potřebu partnera A a něco by s tím udělal/a/, vnímáte to podobně?

 

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
janinkad
janinkad 12. 8. 2019

komunikace je velmi důležitá

Odpovědět
Hanquita
Hanquita 12. 8. 2019

ano, je to tak

lemur
lemur 12. 8. 2019

Odpovědět
Hanquita
Hanquita 12. 8. 2019

ŽENY s.r.o. v číslech

2 922
testovaných produktů
85 719
registrovaných inspirativních žen
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.