Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Monika Amaee Trckova
Vloženo 12. 2. 2017
Líbí se mi

Jak poznám, že jsem potkala toho pravého?

avatar
Monika Amaee Trckova
Vloženo 12. 2. 2017
Líbí se mi
Jak poznám, že jsem potkala toho pravého?

Jak poznám, že jsem potkala toho pravého?

To je myslím dobrá otázka pro všechny, kteří se chtějí seznámit s tím správným partnerem. Rozpoznat, jestli člověk, kterého potkáme a je nám s ním dobře, je ten pravý pro celý život, je velmi těžké, protože do hry vstupuje mnoho faktorů, jako zamilovanost (podle psychologa Jeronýma Klimeše zamilovanost=porucha emocí), okouzlení, hraní rolí, naše strachy, partnerovy strachy, anebo mylná přesvědčení o lásce. Například jedno z nejrozšířenějších mylných přesvědčení je to, že když potkáme toho pravého, budeme to s jistotou vědět téměř okamžitě. 

Já sama jsem v tomto přesvědčení žila značnou část mého života a všechny muže, se kterými jsem nepocítila okamžitou přitažlivost, napojení a souznění jsem posílala k šípku a na druhé rande už jsem s nimi nešla.

Na základě průzkumů ve skutečnosti pouze 12% lidí zažije lásku na první pohled a jen 30%  ví rovnou na prvním rande, že potkali toho pravého. Většina respondentů odpověděla, že to vědí až po několika týdnech, ale byli i tací, kteří to věděli až po 6-12 měsících.

V těchto chvílích se dobře hodí, pokud znáte sami sebe a máte se sebou ten správný vztah. Měly byste vědět a umět rozpoznat, jestli nejste ohledně člověka, kterého jste potkaly například moc idealistické. Nebo jestli na něj neprojektujete určité zkušenosti z minulých vztahů, či zkušenosti z dětství.  Měly byste vědět, kdy  hodně analyzujete a přemýšlíte, místo toho, abyste naslouchaly své intuici a vašim základním pocitům.

Také byste se měly sami sebe umět zeptat, jestli se u vás neprojevuje nějaká forma strachu, díky které nejdete do vztahu naplno a objektivně. Takové strachy byste měly umět rozpoznat, abyste mohly vidět situaci jasně. Nebojte se požádat o odbornou pomoc. Já jsem to také udělala. Rozklíčovat strachy, které jsou příčinou toho, že odeženeme kvalitního partnera, nebo naopak „vlítneme“ do vztahu, který je destruktivní, není jednoduché. Pokud je nalezení láskyplného vztahu vaše priorita, je to to nejlepší, co můžete udělat!

Pojďme se podívat na pár otázek, které vám mohou pomoci rozpoznat, jestli jste potkaly toho správného partnera pro život:

  1. Jak se s ním cítím?

Na začátku romantického vztahu je všechno úžasné a vzrušující. Ale jak se cítíte, když se postavíte nohami na zem? Cítíte, že kolem svého partnera například chodíte po špičkách a musíte si dávat pozor na to, jak se chováte a co říkáte, abyste vztah udrželi? Nebo můžete být plně sami sebou? Zajímá se váš partner o vaše koníčky a vášně, co máte rádi a co ne, i když on má třeba zájmy jiné?  Dává vám najevo, že mu na vás záleží? Cítíte se podporovaní, ocenění a respektovaní? Když jste spolu, plyne většina času hladce, máte legraci a chováte se k sobě jako nejlepší přátelé? Spíše vás kritizuje a snaží natlačit do nějaké své škatulky, anebo si užívá, že vaše různorodost mu rozšiřuje obzory?

  1. Máme něco společného?

Jste nadšení, když se můžete o svém partnerovi dozvědět něco nového? Překrývají se jeho hodnoty, přístup k životu a zájmy dostatečně s těmi vašimi? Nemusíme být stejní úplně ve všem, je to zdravé a objevné, když máme různé názory na různá témata. Ale je dobré se překrývat v důležitých věcech. Například, chcete oba rodinu? Chcete bydlet ve městě, nebo v lese. Máte stejné náboženské přesvědčení, anebo se v tom alespoň respektujete? Máte navzájem rádi své kamarády a rodinu? Jaký máte oba přístup k nakládání s penězi (vydělávat, utrácet, nebo spořit?). Respektuje váš partner věci, které jsou pro vás v životě důležité? Je otevřený sdílet s vámi vaše, pro něj nové pohledy na svět? Mám zkušenosti, že v těchto ohledech si partnera moc neprověřujeme. Na začátku jsme zamilovaní a tak nám připadá, že přirozeně ladíme ve všech oblastech a až po čase zjistíme, že tomu tak není.  

  1. Je mezi námi dostatečná chemie?

Tohle je trochu zapeklitá otázka. Většinou se totiž rozhodujeme  pro partnery, s nimiž cítíme obrovskou chemii a sex je s nimi úžasný. Bohužel ale podle průzkumů vztahy, začínající neuvěřitelnou chemií, většinou nevydrží dlouho. Silná chemie působí na náš biologický základ párování a tvoření potomků. Ale jak psychologické průzkumy ukazují, dlouhotrvající vztahy jsou založeny na bezpečí a jistotě a ne na prvku překvapení a nejistoty, který je nutný pro silnou přitažlivost. Je tedy třeba najít mezi oběma oblastmi správnou rovnováhu. Vyberte si partnera, s kterým se cítíte nejvíc bezpečně (především emocionálně), ale zároveň k němu cítíte přitažlivost. Ta nemusí být na začátku obrovská, málokdo totiž ví, že vzájemná přitažlivost se dá rozvíjet. Zároveň by to měl být člověk, který je ochotný pracovat na způsobech, jak oživit oheň vášně mezi vámi. Tento oheň po delší době, co jste spolu, přirozeně klesá, protože už se velmi dobře znáte.

  1. Jak přistupuje k řešení krizových situací? 

Když jsme byli dětmi, vytvořili jsme si obranný mechanismus, který nám tenkrát pomáhal vypořádat se se situacemi, kdy jsme nepociťovali lásku. Tento mechanismus  se s námi táhne i do dospělosti, ale my nevidíme, že podle něj jednáme. Když se dva lidé sblíží, obranné mechanismy se vynoří. Tyto mechanismy, které jsou většinou nevědomé, nám zabraňují být tím, kým opravdu jsme – našim pravým Já. Pokud chceme žít pravdivě a v lásce, musíme tyto mechanismy objevit a uvolnit je, abychom mohli prohlubovat partnerskou intimitu. Neznamená to, že když zjistíte, že váš potenciální partner má v tomto ohledu nějaké nevyřešené věci, že ho opustíte. Všichni máme nevyřešené věci. Ale pro kvalitu vztahu je důležité, jak k těmto věcem přistupuje, uvědomuje si je,  a snaží se na nich pracovat.

  1. Pracuje na sobě?

Váš partner nemusí číst stejné knížky o osobním rozvoji jako vy, ani s vámi chodit na hodiny jógy. Jak jsem psala výše, jakmile se dva lidi sblíží, začínají odhalovat svoje slabé stránky, strachy a obranné mechanismy. To jak k těmto stínovým stránkám vy i váš partner přistupujete, ovlivňuje velmi silně váš vztah. A v těchto chvílích chce mnoho lidí ze vztahu prostě utéct. Proto je důležité, aby obě strany měly zájem na těchto stínových kvalitách pracovat, a to s odvahou a soucitem. Pokud se zavážete ke společnému růstu, váš vztah je potom zdravější , intimnější a autentičtější.  Nicméně když vám partner řekne: „Já jsem prostě takovej, a buď se s tím smiř, nebo se rozejdeme“, nemusí to znamenat, že ho máte hned opustit. Jen se musíte rozhodnout, jestli s ním můžete žít, neměnit ho a nechat ho takovým jaký je a opravdu ho plně akceptovat, anebo si raději najdete někoho, s kým můžete růst.

  1. Jste realističtí ohledně potenciálu vašeho vztahu?

Váš vztah byste měly akceptovat takový, jaký je teď a nezamilovávat se do toho, jaký by mohl být. Nikdo nemůže s určitostí říct, jak se váš vztah bude vyvíjet, protože tu působí tolik interních i externích faktorů (například nemoc, nebo nedostatek peněz, ztráta zaměstnání,minulá manželství, atd..) a vy nevíte, jak na to v budoucnu zareagujete. Proto se upřímně zaměřte na to, zda nyní vidíte u partnera nějaké vykřičníky, které se neslučují s vašimi hodnotami a  nastavením. Nepadejte do pasti tím, že si řeknete, že se to časem spraví, anebo že vy partnera spravíte. To je cesta do pekla. Vraťte se zpátky k bodu 1: cítíte se s ním dobře teď? Můžete být plně sami sebou, když jste spolu? Budete s ním šťastni, i když se nic nezmění (nezmění, kromě prohlubování vzájemné intimity a oddanosti)?

  1. Co o vašem novém partnerovi říkají vaši přátelé a rodina?

Pravdou sice je, že vaši kamarádi ani rodiče s vaším partnerem žít nebudou, ale zase mají na váš vztah reálný náhled nezaujatýma očima. A navíc určitě chcete, aby váš milovaný člověk dobře vycházel s lidmi, kteří vás mají rádi a podporují vás. Pokud se lidem z vašeho okolí, kterým na vás záleží, váš nový partner nezdá, zeptejte se jich proč. Možná vidí něco, co vy nejste schopni z důvodu zamilovanosti nebo silné přitažlivosti objektivně posoudit. Nalaďte svojí intuici na jejich odpovědi a posuďte, zda máte ve vztahu pokračovat, nebo ho ukončit.

I když vezmeme v úvahu všechno, co jsme v tomto článku řekli, někdy zkrátka máme být s někým, kdo sice není momentálně ten pravý, ale kdo přišel do našeho života, abychom díky němu získali nové schopnosti, odhodili některé obranné mechanismy anebo získali důležité vhledy, které nám pomohou připravit se na toho pravého.

Podle čeho jste vy poznaly, že jste potkali toho pravého? Těším se na vaše komentáře.

S láskou

Monika Trčková

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 1. 4. 2020

Odpovědět
many
many 30. 1. 2018

Odpovědět
Martina Gottvaldová

Sem rada za zkusenosti s nepravymi. Ted mam citim praveho. A je to krasny. Musim podotknout, ze sem ho nechtela. A ted bych ho nedala

Odpovědět
Tereza N.
Tereza N. 29. 5. 2017

a je ten pravý napořád?

Odpovědět
avatar

Dobrý den Terezo, tak to vám asi nikdo neřekne - to už záleží na vás dvou Ale pokud má ten partner například ty parametry, které uvádím v článku, zvyšuje se tím pravděpodobnost, že to vydrží dlouho, třeba i napořád. Každý vztah je ale práce a záleží na těch dvou, jestli mají pro tuto "práci" správné "předpoklady a vzdělání"

avatar
Monika Amaee Trckova 27. 2. 2017

Ano, souhlasím, "těch pravých" je tu pro nás více. A taky se nám stane, že jich třeba několik za život odeženeme, protože je nerozpoznáme

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
98 166
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.