Kdy jste naposled zažili pohodové ráno? Děti vstaly bez odmlouvání, samy se oblékly, snídaně všem kápla do noty a nikdo nic nezapomněl. Vše šlo jak po másle, takže jste do práce přijeli včas a v klidu. Anebo je to váš nedostižný sen? Jeho splnění není tak nemožné, jak si myslíte.
Zkuste pojmout ranní chystání hravě. Děti hry milují. A nejvíc takové, které hrají společně s mámou a tátou. Hra „Dobré ráno“ vám přinese dobrou náladu hned na startu.
1. Vize – najděte si doma, celá rodina společně, nějaké klidné místo. Určete, který z rodičů hru povede. Jeden po druhém řekněte ostatním, jak si představujete ideálního všední ráno. Jaký by mělo mít průběh? Co by komu udělalo radost? Jak by mělo vypadat například vstávání – budit písničkou, říkadlem, zacinkáním? Prozraďte ostatním svoji představu snídaně a svačiny. Představujte si, jaká u vás bude dobrá nálada, když bude všechno šlapat jak hodinky. Jak se budete cítit. Jak vypadá vaše spokojenost? Určete si, kdy chcete svých přání dosáhnout..
2. Mapování – sdělili jste si své představy a teď pojďme o krok dál. Co bude mít kdo ráno na starost? Kdo vstane první v pondělí, v úterý, ve středu…? Co konkrétně připraví a pro koho. Jaké věci nachystá máma, které táta a jakou odpovědnost budou mít děti? Kde bude čekat připravené oblečení, zabalené svačiny a taška do školy? Kdo udělá snídani, sklidí nádobí, pak ho vloží do myčky? Pečlivě proberte konkrétní povinnosti jednotlivých členů rodiny, aby vám vše klapalo.
3. Brzda – povídejte si o tom, co by vás mohlo zbrzdit, jaké překážky vám stojí v cestě. Jaké konkrétní kroky musíte udělat, abyste bariéry odstranili? Například jak vyřešíte loudání v jídle, zapomínání věcí a mizernou večerní přípravu. Pak se vraťte k realizaci a podle připomínek upravte plán. Cílem je najít kompromis.
4. Realizace – společný projekt si nakreslete na velkou čtvrtku, balicí papír. Zapojte fantazii, použijte různé materiály, barvy, pastelky, fixy, výstřižky nebo samolepky. Malým dětem kreslete pro lepší orientaci symboly. Do projektu je můžou samy nalepit v podobě kartiček. „Rodinnou mapu“ vyvěste na viditelné místo.
5. Testování – teď přišla chvíle váš skvělý projekt vyzkoušet v praxi. Zkuste si s dětmi hru „Dobré ráno“ zahrát třeba o víkendu. Trénink bude příjemnou změnou, motivací, dost možná se všichni zasmějete. Děti budou nadšené z něčeho nového a společných chvil s vámi. Vzbudíte v nich zájem i snahu a ráno to u vás bude jen „odsýpat“. Možná vás děti překvapí svou samostatností.

 Dobrá příprava = 90% úspěšnost!

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account