Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Eva K.
Eva K.
Vloženo 7. 6. 2018
Líbí se mi

Graceland - království Elvise Presleyho

Eva K.
Eva K.
Vloženo 7. 6. 2018
Líbí se mi
Graceland - království Elvise Presleyho

Graceland - království Elvise Presleyho

Dvacet let byl opravdovým domovem Elvise Presleyho Graceland, v memphiském předměstí Whitehaven, k se vždy tak rád vracel a užíval si zábavy a opdočinku s rodinou i s přáteli. Z někdejšího sídla krále rokenrolu i milostných balad je již šestadvacet let muzeum, které každoročně vyhledává přes 600 000 lidí z celého světa.

Elvis vyrůstal v chudých poměrech v dřevěném domku, na kraji městečka Tupelo, ve státě Mississippi. Bíle natřený domek měl pouze dvě místnosti, byl jednoduché konstrukce a postavil ho Elvisův otec, Vernon Presley společně se svým bratrem. (Foto č. 2)

V září roku 1948, ve svých třinácti letech, se Elvis se svými rodiči Gladys a Vernonem přestěhoval do Memphisu, ve státě Tennessee. O devět let později, 19. 3. 1957, tam již jako vycházející hvězda rokenrolu koupil za 102 500 dolarů velký přepychový dům v neokoloniálním stylu, Graceland, rozkládající se na pěti a půl hektarovém pozemku.

V Gracelandu obdržel v prosinci téhož roku povolávací rozkaz do armády, zde s ním Priscilla strávila jejich první americké Vánoce a v lednu roku 1963 se sem přechodně odstěhovala se souhlasem svých rodičů s tím, že v Memphisu dokončí střední školu. Od roku 1966 už Priscilla bydlela v Gracelandu natrvalo a dohlížela na ni Elvisova milovaná babička Minnie Mae, které Elvis říkal Klička.

V Gracelandu se na konci roku 1967 konala druhá svatební recepce Priscilly a Elvise pro 125 přátel a příbuzných, kteří se nemohli 1. května téhož roku zúčastnit jejich svatby v Las Vegas.

Velice smutná zpráva obletěla svět 16. 8. 1977, která je také spjatá s Gracelandem. Tady totiž našla Elvise, ležícího na dlažbě koupelny jeho o dvacet let mladší přítelkyně, Ginger Alden. I přes veškeré úsilí lékařů v místní nemocnici už mu bohužel nebylo pomoci. Odpoledne oznámili světu, že zemřel na selhání srdce. O den později prošlo kolem Elvisovy rakve 25 000 fanoušků nejen z USA, ale i ze zámoří. V Gracelandu se konal i smuteční obřad za účasti 150 lidí, zatímco se za jeho branami, ve třicetistupňovém horku, shromáždil pětasedmdesátitisícový dav obdivovatelů. V gracelandské Zahradě meditací se nachází nejen hrob Elvise, ale i jeho zbožňované maminky Gladys, otce Vernona a babičky Minnie Mae.

V roce 1982 se pak Priscilla zasloužila o to, že Elvisovo někdejší sídlo bylo otevřeno veřejnosti a je z něj dnes s více, než 600 000 návštěvníky ročně, po Bílém domě ve Washingtonu druhý nejnavštěvovanější obytný dům v USA.

Do Gracelandu, jehož adresa je Elvis Presley Boulvard 3 764, se dostanete vstupní branou ve tvaru rozevřených listů partitury se zelenými notami a siluetou Elvise hrajícího na kytaru. Sídlo s čelním bílým sloupovím byl postaven v roce 1939 z nahnědlého vápence a vedle třiadvaceti pokojů se v něm nachází osm ložnic a koupelen. Je zapsán do amerického Národního registru historických míst a byl zařazen mezi americké Národní historické pamětihodnosti.

Mnozí z návštěvníků Gracelandu je překvapeno, jak je tenhle dům vlastně ne až tak velký. Z frontálního pohledu sice vypadá jako zmenšený model panského sídla, ale kdyby se odstranily čtyři bílé sloupy a sochy lvů po obou stranách schodů vedoucích k hlavnímu vchodu, připomínal by normální velký dům s okenicemi, v jakém bydlela vyšší střední třída.

Když ale vstoupíte dovnitř, na první pohled poznáte, že je to tady Elvisovo. Barvy, které zvolil, jasně odrážejí jeho osobnost. Intenzivní modrá, jasně červená i černá a spousta smetanové i zlaté dodnes kontrastují s bílými zdmi. Nábytek byl nejnovějších vzorů, protože starožitnosti Elvisovi vůbec nic neříkaly.

V Gracelandu měl Elvis hned vedle ložnice, ve které nesmělo být nikdy přetopeno a panoval tam většinou chlad, pracovnu s pohovkou, velkým holičským křeslem, zrcadlem, stereo aparaturou a rozsáhlou diskotékou, hlavně s černošskými spirituály. (Část jeho pracovny je na fotce č. 1 a 7). V současnosti v hangárech, které se nacházejí přes ulici od samotného Gracelandu, mohou návštěvníci vidět jeho sbírku aut, motorek, traktorů, golfových vozíků s motorovým pohonem nebo dvě Elvisova letadla, ale i obrovskou kolekci Zlatých a Platinových desek. (Foto č. 5) Zájemci dále mohou vidět jeho legendární, okázalé kostými s nepravými drahokamy a také se širokými, těžkými opasky, stylizované napodobeniny oděvů, jaké nosí zápasníci karate. Některé vážily i patnáct kilo! K vidění jsou ty, které elvisovská literatura pojmenovala, jako Bílý orel, Modrá duha, Šílený tygr, Sluneční hodiny nebo Horoucí láska. (Foto č. 6)

V několika z nich Elvise uvidíte, pokud se příští pátek, 8. června přijedete podívat do pražské O2 Arény, na unikátní koncert Elvis In Concert - The Wonder Of You. Uvidíte Elvise na velkoplošné LCD obrazovce, ze které bude zpívat své největší hity na originálních záběrech a jeho nádherný hlas doprovodí Český národní symfonický orchestr, jak jsme již o tom psaly.

"Když umřel Elvis," říká Priscilla na právě probíhajícím světovém turné, "umřel i kousek každého z nás. Z nás, kteří jsme ho znali, milovali, obdivovali jeho talent, poslouchali jeho zpěv, sledovali jeho filmy i celou jeho profesionální dráhu. Jeho největší vášní bylo bavit své přátele a fanoušky, jeho největší láskou bylo publikum. Díky svým písním žije Elvis Presley dál!"

 

Eva

 

 

Foto: Archiv Elvis Presley Enterprises (titulní foto), archiv JVS Group (foto č. 3), archiv Hany Lysákové, Aleny Beranové a Hany Damaškové (fotky z Gracelandu)

 

 

 

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 5. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 29. 3. 2020

Odpovědět
Eva K.
Eva K. 10. 6. 2018

Odpovědět
lemur
lemur 10. 6. 2018

Elvise ráda poslouchám.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 353
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.