Dvacet let byl opravdovým domovem Elvise Presleyho Graceland, v memphiském předměstí Whitehaven, k se vždy tak rád vracel a užíval si zábavy a opdočinku s rodinou i s přáteli. Z někdejšího sídla krále rokenrolu i milostných balad je již šestadvacet let muzeum, které každoročně vyhledává přes 600 000 lidí z celého světa.
Elvis vyrůstal v chudých poměrech v dřevěném domku, na kraji městečka Tupelo, ve státě Mississippi. Bíle natřený domek měl pouze dvě místnosti, byl jednoduché konstrukce a postavil ho Elvisův otec, Vernon Presley společně se svým bratrem. (Foto č. 2)
V září roku 1948, ve svých třinácti letech, se Elvis se svými rodiči Gladys a Vernonem přestěhoval do Memphisu, ve státě Tennessee. O devět let později, 19. 3. 1957, tam již jako vycházející hvězda rokenrolu koupil za 102 500 dolarů velký přepychový dům v neokoloniálním stylu, Graceland, rozkládající se na pěti a půl hektarovém pozemku.
V Gracelandu obdržel v prosinci téhož roku povolávací rozkaz do armády, zde s ním Priscilla strávila jejich první americké Vánoce a v lednu roku 1963 se sem přechodně odstěhovala se souhlasem svých rodičů s tím, že v Memphisu dokončí střední školu. Od roku 1966 už Priscilla bydlela v Gracelandu natrvalo a dohlížela na ni Elvisova milovaná babička Minnie Mae, které Elvis říkal Klička.
V Gracelandu se na konci roku 1967 konala druhá svatební recepce Priscilly a Elvise pro 125 přátel a příbuzných, kteří se nemohli 1. května téhož roku zúčastnit jejich svatby v Las Vegas.
Velice smutná zpráva obletěla svět 16. 8. 1977, která je také spjatá s Gracelandem. Tady totiž našla Elvise, ležícího na dlažbě koupelny jeho o dvacet let mladší přítelkyně, Ginger Alden. I přes veškeré úsilí lékařů v místní nemocnici už mu bohužel nebylo pomoci. Odpoledne oznámili světu, že zemřel na selhání srdce. O den později prošlo kolem Elvisovy rakve 25 000 fanoušků nejen z USA, ale i ze zámoří. V Gracelandu se konal i smuteční obřad za účasti 150 lidí, zatímco se za jeho branami, ve třicetistupňovém horku, shromáždil pětasedmdesátitisícový dav obdivovatelů. V gracelandské Zahradě meditací se nachází nejen hrob Elvise, ale i jeho zbožňované maminky Gladys, otce Vernona a babičky Minnie Mae.
V roce 1982 se pak Priscilla zasloužila o to, že Elvisovo někdejší sídlo bylo otevřeno veřejnosti a je z něj dnes s více, než 600 000 návštěvníky ročně, po Bílém domě ve Washingtonu druhý nejnavštěvovanější obytný dům v USA.
Do Gracelandu, jehož adresa je Elvis Presley Boulvard 3 764, se dostanete vstupní branou ve tvaru rozevřených listů partitury se zelenými notami a siluetou Elvise hrajícího na kytaru. Sídlo s čelním bílým sloupovím byl postaven v roce 1939 z nahnědlého vápence a vedle třiadvaceti pokojů se v něm nachází osm ložnic a koupelen. Je zapsán do amerického Národního registru historických míst a byl zařazen mezi americké Národní historické pamětihodnosti.
Mnozí z návštěvníků Gracelandu je překvapeno, jak je tenhle dům vlastně ne až tak velký. Z frontálního pohledu sice vypadá jako zmenšený model panského sídla, ale kdyby se odstranily čtyři bílé sloupy a sochy lvů po obou stranách schodů vedoucích k hlavnímu vchodu, připomínal by normální velký dům s okenicemi, v jakém bydlela vyšší střední třída.
Když ale vstoupíte dovnitř, na první pohled poznáte, že je to tady Elvisovo. Barvy, které zvolil, jasně odrážejí jeho osobnost. Intenzivní modrá, jasně červená i černá a spousta smetanové i zlaté dodnes kontrastují s bílými zdmi. Nábytek byl nejnovějších vzorů, protože starožitnosti Elvisovi vůbec nic neříkaly.
V Gracelandu měl Elvis hned vedle ložnice, ve které nesmělo být nikdy přetopeno a panoval tam většinou chlad, pracovnu s pohovkou, velkým holičským křeslem, zrcadlem, stereo aparaturou a rozsáhlou diskotékou, hlavně s černošskými spirituály. (Část jeho pracovny je na fotce č. 1 a 7). V současnosti v hangárech, které se nacházejí přes ulici od samotného Gracelandu, mohou návštěvníci vidět jeho sbírku aut, motorek, traktorů, golfových vozíků s motorovým pohonem nebo dvě Elvisova letadla, ale i obrovskou kolekci Zlatých a Platinových desek. (Foto č. 5) Zájemci dále mohou vidět jeho legendární, okázalé kostými s nepravými drahokamy a také se širokými, těžkými opasky, stylizované napodobeniny oděvů, jaké nosí zápasníci karate. Některé vážily i patnáct kilo! K vidění jsou ty, které elvisovská literatura pojmenovala, jako Bílý orel, Modrá duha, Šílený tygr, Sluneční hodiny nebo Horoucí láska. (Foto č. 6)
V několika z nich Elvise uvidíte, pokud se příští pátek, 8. června přijedete podívat do pražské O2 Arény, na unikátní koncert Elvis In Concert – The Wonder Of You. Uvidíte Elvise na velkoplošné LCD obrazovce, ze které bude zpívat své největší hity na originálních záběrech a jeho nádherný hlas doprovodí Český národní symfonický orchestr, jak jsme již o tom psaly.
“Když umřel Elvis,” říká Priscilla na právě probíhajícím světovém turné, “umřel i kousek každého z nás. Z nás, kteří jsme ho znali, milovali, obdivovali jeho talent, poslouchali jeho zpěv, sledovali jeho filmy i celou jeho profesionální dráhu. Jeho největší vášní bylo bavit své přátele a fanoušky, jeho největší láskou bylo publikum. Díky svým písním žije Elvis Presley dál!” *heart*

 
Eva
 
 
Foto: Archiv Elvis Presley Enterprises (titulní foto), archiv JVS Group (foto č. 3), archiv Hany Lysákové, Aleny Beranové a Hany Damaškové (fotky z Gracelandu)
 
 
 
 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account