Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Eva K.
Eva K.
Vloženo 17. 9. 2019
Líbí se mi

FOK zahájí 85. sezónu se světoznámým houslistou Pinchasem Zukermanem

Eva K.
Eva K.
Vloženo 17. 9. 2019
Líbí se mi
FOK zahájí 85. sezónu se světoznámým houslistou Pinchasem Zukermanem

FOK zahájí 85. sezónu se světoznámým houslistou Pinchasem Zukermanem

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK ve Smetanově síni Obecního domu zahájí 18. a 19. září svou 85. koncertní sezónu. Při této příležitosti orchestr poctí svou přítomností legendární houslista Pinchas Zukerman se svojí ženou, vynikající violoncellistkou Amandou Forsyth. Každý ze sólistů zahraje jedno dílo Antonína Dvořáka a poté společně provedou Brahmsův dvojkoncert pro housle a violoncello a moll. A protože orchestr bude řídit jeho finský šéfdirigent Pietari Inkinen, nesmí chybět dílo Jeana Sibelia. Ve druhé polovině večera tedy zazní jeho Pátá symfonie.

Houslového virtuóza Pinchase Zukermana získal Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK za svého rezidenčního umělce pro nadcházející půlkulatou 85. koncertní sezónu. Spolupráce navazuje na úspěšný koncert z 83. sezóny, kterou zahajoval Beethovenovým Houslovým koncertem D dur a Romancí. "Mnoho let se pracovně potkávám s Pietari Inkinenem, který je v FOK šéfdirigentem. Musím říct, že jsem vděčný za to, že jsme neustále v kontaktu. Naše komunikace je tak snadná a intuitivní! Máme společné vize, za to jsem velmi rád. Jednou z těch vizí bylo i to, že se stanu rezidenčním umělcem v FOK. Když nás to napadlo, zdálo se, že je na to ten pravý čas i pro vedení FOK, náš nápad přijali, což mě těší." Jakožto rezidenční umělec Pinchas Zukerman seonu otevře i zakončí.

Slovo dramaturga Martina Rudovského

Bájný houslista Pinchas Zukerman s námi zahajoval pod taktovkou Pietari Inkinena sezónu 2017/2018. Zněl Beethoven a hned bylo jasné, že máme chuť na reprízu. Jsme o dvě září dále, je tu Pietari Inkinen, Pinchas Zukerman se stává rezidenčním umělcem FOK, ovšem tentokrát nebude hrát sám. Přiveze s sebou z Kanady svou drahou choť, vynikající violoncellistku Amandu Forsyth, aby společně první půli koncertu proměnili ve smyčcový ohňostroj. Pinchas Zukerman díky staroslavným Guarnerkám, Amanda Forsyth pak skrze Testoreho drahocenné violoncello z roku 1699. Hudbu dvou velkých přátel Johannesa Brahmse a Antonína Dvořáka doplní finský samorost Jean Sibelius - jeho Pátá vrcholí snad nejvelebnějším chorálem.

Program koncertu:

ANTONÍN DVOŘÁK

Romance pro housle a orchestr f moll op. 11, Klid lesa pro violoncello a orchestr Des dur op. 68/5

JOHANNES BRAHMS

Dvojkoncert pro housle a violoncello a moll op 102

JEAN SIBELIUS

Symfonie č. 5 Es dur op. 82

 

Přeji vám krásné hudební zážitky

Eva

 

Foto: Zdroj FOK

 

 

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 26. 5. 2020

Odpovědět
lemur
lemur 18. 9. 2019

To bude krásný koncert.

Odpovědět
Eva K.
Eva K. 18. 9. 2019

Díky za milý komentář Ano, určitě to bude krásný koncert

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 333
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.