Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Jana LeBlanc
Jana LeBlanc
Vloženo 1. 8. 2019
Líbí se mi

Finanční poradkyně radí: Mám půjčit kamarádce?

Jana LeBlanc
Jana LeBlanc
Vloženo 1. 8. 2019
Líbí se mi
Finanční poradkyně radí: Mám půjčit kamarádce?

Finanční poradkyně radí: Mám půjčit kamarádce?

Co dělat, když vás kamarádka žádá o peníze a vy byste jí ráda vyhověla? Ptali jsme se finanční poradkyně Marcely Hrubošové.

Otázka:

Kamarádka začíná podnikat a chce si ode mě půjčit určitý obnos peněz, aby nemusela žádat banku. Jedná se o desetitisíce, ale nechtěla bych o ně přijít, bohužel slyšela jsem už hodně špatných historek na toto téma. Mám, nebo nemám půjčovat? A za jakých podmínek? Mám jí navrhnout sepsání nějaké smlouvy? A jak by měla vypadat, aby byla platná? Je potřeba sepisovat ji u právníka? Co byste doporučila?

Odpověď Marcely Hrubošové:

Půjčování peněz je vždy spojeno s rizikem, že se nám peníze nevrátí nebo se budou vracet mnohem déle, než bychom si přáli. Pokud se tedy rozhodneme půjčit někomu peníze, měli bychom si maximalně pokrýt riziko naší případně ztráty, tedy že o peníze přijdeme. Radím chovat se v takovém případě jako "bankéř" a zaměřit se při půjčce peněz druhé osobě na následující body:

* Komu půjčuji a jakou dosavadní zkušenost s danou osobou mám - splnila vždy co slíbila, drží slovo, vrátila mi vždy vše včas a v pořádku?

* Na jako dobu peníze půjčuji?

* K jakému účelu - pokud je to do podnikání, je podnikání kamarádky ztrátová záležitost, nebo jen potřebuje překlenout nějaké kratší období, kdy má takzvaně peníze už na cestě a čeká každým okamžikem příjem, z něhož je schopná mi půjčky obratem splatit?

* Nabízí mi proti půjčce nějaké zajištění pro případ, že by neměla peníze na úhradu půjčky, abych se uspokojila z něčeho jiného, například směnka, zlato, cenné obrazy a jiné?

Protože se při zvažování rizika ztráty půjčených peněz chováme jako bankéř, vždy doporučuji sepsat mezi sebou smlouvu o půjčce. Vzhledem k tomu, že od roku 2014 platí nový Občanský zákoník a pojmy u půjček se změnily, nechala bych si smlouvu připravit právníkem včetně doporučení na zajištění půjčených peněz. Rozhodně se vyplatí zaplatit právní služby za přípravu smlouvy, která mi chrání můj majetek, než plakat nad rozlitým mlékem, že jsem přišla o své naspořené prostředky. Smlouva nemusí být podepsána u právníka, ale její znění bych si nechala před podpisem vždy právníkem zkontrolovat. Z dvacetileté praxe ve vymáhání pohledávek mohu říci, že pokud půjčit peníze, pak vždy se smlouvou a zajištěním, abych maximálně ochránila svůj majetek. 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Alena Otilová 11. 11. 2020

Já bych kamarádce nikdy nepůjčila a ani bych si od ní nevzala peníze. Nejlepší je si vůbec nepůjčovat, a když už teda ano, tak od nějaké cizí společnosti. Já jsem potřebovala letos peníze na své podnikání, takže jsem využila speciální nebankovní úvěr pro osvč od https://pujcky.zone/nebankovni-uver-pro-osvc/ a poctivě ho splácím. Zatím mám naštěstí z čeho.

Odpovědět
Jankkas
Jankkas 27. 5. 2020

Odpovědět
Jasper
Jasper 23. 9. 2019

Z vlastní zkušenosti NE !!! Ať je to sebelepší kamarádka . Jeden můj známý finanční poradce mi řekl : Půjčit kamarádovi peníze je začátek konce přátelství... A tak se i stalo..

Odpovědět
avatar
Daniela Labužíková 24. 8. 2019

Taky bych kamarádce nikdy nepůjčila, protože peníze podle mě přátelství dokáže akorát rozvrátit, a tak bych je do něj nikdy netahala. Navíc jsou v dnešní době půjčky opravdu dostupné a když člověk použije srovnavač půjček, třeba https://www.bezvamoney.cz/srovnani-pujcek/ , tak dokáže najít i celkem slušný úrok, tak proč tím otravovat přátelství

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 2. 8. 2019

Měla jsem kamarádku. Řekla si o peníze a já v domnění, že by kamarádka nikdy neublížila, tak jsem půjčila. Peníze nakonec mám, ale s tou kamarádkou se už nikdy nebudu znát a peníze radím kamarádům nepůjčovat. To už raději půjčit cizím lidem někde v ZONKY. Kamarádům se snažíte vše promíjet a říkáte: To nevadí. Z kamarádství nikdy nebo to musí být ojištěné právnicky.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 366
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.