Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Líbí se mi

Dobrý rodič: Proč je důležité nastavit určité hranice!

Líbí se mi
Dobrý rodič: Proč je důležité nastavit určité hranice!

Dobrý rodič: Proč je důležité nastavit určité hranice!

 

Spoustu výchovných dramat si můžete ušetřit díky důslednosti. Když v rodině dobře nastavíte pravidla, nebudete bloudit slepými uličkami pomocí metody pokus – omyl. Jakmile dítě překročí jasně danou hranici, bude vědět, jaký z toho vyplývá důsledek. Odpadne vám únavné dohadování a výchova bude šlapat jak hodinky.

Důslednost, důslednost, důslednost

To se lehce řekne, ale hůř udělá. Jenže každým nedůsledným krokem si zaděláváme na problém. A ten roste s tím, jak roste naše dítě.

Jak jednou řekneme NE, nemůžeme to za 5 minut odvolat a za dalších 10 minut slibovat, co jsme slíbili. Když maminka nedovolí čtyřletému dítěti po osmé večer sledovat televizi, není možné, aby to tatínek povolil. A naopak. Za prvé, boříme tím autoritu druhého rodiče. Za druhé, dítě neví, co ho kdy čeká. Kde nejsou hranice vymezené a důsledně uplatňované, dítě je v nejistotě a začne situace využívat, aby dosáhlo svého. Děti jsou chytré, vnímavé a vynalézavé. Naši nedůslednost rychle odhalí. Uplatní pak osvědčené prostředky, které na rodiče dobře zabírají – kňourání, škemrání, vztekání, pláč a křik.

Také jste to zažili?

Dvouletá Sofinka s maminkou nakupuje. Když dojdou k uličce se sladkostmi, ozve se křik a pláč. Sofinka se nehýbá z místa a požaduje čokoládu. Maminka odmítá, protože se předem domluvily, sladkosti dnes nekupovat. Holčička se vzteká a dupe nožičkou. Mamince v hlavě víří myšlenky o správném postupu a důslednosti, zároveň se jí rosí čelo a stoupá tlak. Kupující se ohlížejí a „každý vidí“, jak je bezradná. Holčička přitvrzuje, vzteká se a křičí na celé kolo: ,,Já chci čokoládku!“

Ztráta publika

Z vlastní zkušenosti vím, že „vynucovací“ scénky, okořeněné záchvaty vzteku, testují naše limity. Spolehlivě na ně zabírá tzv. nulová pozornost, prostě odejít ze scény. Jakmile dítě spustí pláč a záchvat vzteku pod nějakou záminkou, klidně a beze slov odejděte pryč. Dítěti za chvíli dojde, že jeho nátlak nefunguje.

Metoda nulové pozornosti vyžaduje pevnou vůli, trpělivost, cílevědomost a bezpečné podmínky. Uplatňovat ji uprostřed rušné křižovatky vám nedoporučuji.

Jenže co dělat, když dítě spustí „vztekací“ scénku třeba v obchodě či jinde na veřejnosti?

Zapojte důvtip a empatii

Tady je každá rada drahá, jak říkaly naše babičky. Pomůže vám, když dokážete přijít na to, co po vás dítě v daný moment chce. O co tu skutečně jde. Je to hra KDO z KOHO, touha překročit hranice, volání o pozornost, nebo nastupující viróza a s ní spojená mrzutost?

Někdy je to jen jeden důvod, jindy celý koktejl. Zkuste vnímat situaci a přitom uplatnit následující postup:

  1. Zůstaňte v klidu – reagujte s rozvahou, zopakujte dítěti, co jste si předem domluvili.
  2. Odveďte pozornost jinam – odejděte od místa, kde vznikl problém, zaujměte dítě něčím jiným.  Buďte pevní – vždy splňte to, co jste řekli, že uděláte. Bez ohledu na okolnosti dodržte, co jste slibovali. Stoprocentní důslednost vám přinese své ovoce.
  3. Nenechte se zahnat do kouta – nepodlehněte nátlaku. Dítě váš strach (např. z ostudy) vycítí.
  4. Vyhněte se planému vyhrožování – vyhrůžky moc nefungují, protože jsou mnohdy nesmyslné, a dítě to rychle odhalí.
  5. Opusťte scénu – pokud dítě vzdoruje dál (např. v obchodě), nejde uklidnit, beze slov s ním odejděte ze „scény“ a zamiřte rovnou domů. Bez nákupu. Doma si o tom v klidu promluvte.

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 1. 4. 2020

Odpovědět
avatar
Markéta Binerova 28. 3. 2017

Je to mazec, ale přesně tak

Odpovědět
avatar

Děkuji všem za bezva komentáře a držím palce!

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 18. 2. 2017

to musím!!!

Odpovědět
TerezaZlin
TerezaZlin 17. 2. 2017

Souhlasím...

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 298
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.