Také se vás potomci občas snaží obelhat? Tváří se bezelstně, hází úsměvy a vodí vás přitom za nos? Naučte se poznat, kdy se dítě nechává jen unést fantazií, a kdy lhaní prozrazuje vážnější problém. Potom dokážete nepodlehnout manipulacím, které opravdu sejí zlo.
Jen jestli si nevymýšlíš
Docela malé 2-3 leté děti se rády nechávají unášet kouzlem pohádek a sní o splnění svých přání. Jejich bájení je spíš projevem fantazie a rozvoje představivosti, než promyšleného klamu. „Paní učitelko, včera byl u nás doma na návštěvě tyranosaurus REX.“ 
Takové fantazie jsou přechodné a není třeba se jich obávat. Dejte jim adekvátní prostor, například v podobě tvořivé činnosti: „Vážně, Maxíku? A jak ten tyranosaurus vypadal? Zkus ho nakreslit.“
 
3 situace, kdy se děti uchylují ke lžím
Chtějí být středem pozornosti
Starší 4-7 leté děti používají lež k upoutání pozornosti ostatních, například ve školce, ve škole. Přinesou nějakou drahou věc, telefon, šperk, kreditní kartu, a chlubí se cizím peřím. Cílem je vzbudit obdiv druhých a být středem zájmu. Nejednou je to způsob, jak získat víc kamarádů, jindy účinný nástroj k manipulaci. Lež může být převlečena i za vypočítavost. Například, když je na spadnutí rozvod rodičů. Silná touha dítěte zavděčit se jednomu či druhému, může vést k překrucování informací. Pokud je to možné, komunikujte s partnerem, ověřujte si vzájemně tvrzení dítěte, která vám nesedí. Lži utněte v zárodku.
Mají strach
,,To ty jsi rozbil zrcadlo v předsíni, Péťo?“ ptáte se sedmiletého syna. ,,Ne, to já ne, mami, to pes!“
Dítě dožene k fabulacím obava a strach. I když je dítě rodiči milováno, přijímáno, jakmile udělá něco, co je mimo „pravidla hry“, bojí se to doma říct. Ví, že hrozí průšvih, který jde ruku v ruce se sankcí. Zaprvé, se chce vyhnout rodičovskému kázání. Zadruhé, nechce nést následky svého chování a zatřetí, má pocit, že ho rodiče nebudou mít už tolik rádi.
Když vám dítě lže, potřebuje být při lži přistiženo a slyšet od vás, že takové chování je nepřijatelné. Lhaním nic nezíská, pouze pošlape vzájemnou důvěru mezi vámi. Lhaní musí mít vždycky následky. Například pokud dítě něco rozbilo, pořídí věc ze svého  kapesného.
 
Chtějí dostát očekáváním
Malé „nevinné“ lži slouží dítěti jako zástěrka ke skrývání vlastních nedostatků. Řada rodičů má na své děti velmi vysoké nároky, očekávají od nich skvělé výsledky ve škole, ve sportu nebo na kroužcích.  „Jednou budeš hrát 1. ligu jako já, chlapče.“ nebo „Bratr má z matematiky jedničky, proč ty bys měla mít trojky? Zítra si to opravíš.“
Striktní a autoritářský přístup rodičů připravuje půdu pro strach, lhaní a podvádění. Pod tíhou nerealistických požadavků se dítě hroutí a začne lhát.
Ukažte svým dětem, že nikdo nejsme dokonalí, mluvte s nimi o vlastních nedostatcích a neúspěších. Naslouchejte jim aktivně, pomáhejte jim zjistit, jaké mají životní cíle, sny.
Dítě musí dostat příležitost říct pravdu. Pokud se přizná, měli bychom to zohlednit. Váš postoj ovlivní, jak bezpečně se v danou chvíli bude cítit.
 
Co dělat, aby vám děti nelhaly? To se dozvíte v pokračování tohoto článku!

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account