Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Líbí se mi

,,Nálepkování" ohrožuje psychiku i sebedůvěru dítěte

Líbí se mi
,,Nálepkování" ohrožuje psychiku i sebedůvěru dítěte

,,Nálepkování" ohrožuje psychiku i sebedůvěru dítěte

Nálepkování jsme za svůj život zažili asi skoro všichni. Ať už na vlastní kůži (doma, ve škole, v kroužku, sportovním klubu atd.), anebo v roli pouhého pozorovatele. Nálepkování malých dětí je však velmi ošidná záležitost. Proto bychom se občas my dospěláci (rodiče, prarodiče, učitelé) měli na chvíli zastavit a zamyslet se nad tím, jak o dětech smýšlíme a co o nich (třeba i nevědomky) říkáme. Ať už v pozitivním či negativním duchu. Pro spoustu dětí je to totiž berná mince na řadu budoucích let, ne-li na celý jejich život.

Sepsala jsem tři typy NÁLEPEK, se kterými se v praxi setkávám nejčastěji, ale možná jich sami nakonec objevíte o něco víc.


▶️1)Nálepky úlevové a omlouvací:,,Víte, on je hyperaktivní, je jasné, že chvíli neposedí.....On je opožděný, to mu nepůjde...Ona byla nedonošená, nezvládne to, co ostatní....To má po svém otci.....On bude odkladový, je srpnový.... Bez tabletu se nenají, nic nenadělám.......On/a je spáč. Dnes jsme nemohli přijít do školky včas, musel/a se pořádně prospat.........
▶️2) Nálepky dehonestující a ponižující: ,,To je moula....To je naše šmudla, pořád upatlaná.....To je nešika po tatínkovi....To je mimozemšťan, nerozumíme mu ani slovo.... To je trubka, zas na to zapomněl/a."
▶️3) Nálepky nadřazující a zavazující: ,,Ona je geniální, jsou jí 4roky a už umí počítat do 2........Má obrovský výtvarný talent, bude akademickým malířem.....Víte, ona nebude vybarvovat omalovánku, to je pod její úroveň, má na víc... Bude mluvit 4 jazyky a studovat na prestižní soukromé škole.......Je to hráč a rváč, dostane se do NHL, když to nevyšlo mně, on to dá."


V hloubi duše své děti milujete a chcete pro ně jen to nejlepší. Dejte jim tedy prostor pro objevování a zdokonalování sebe sama bez striktně daných nálepek (není myšleno jako volná výchova). Naučí se být víc samy sebou, získají větší sebedůvěru a budou vás více ctít jako rodiče (prarodiče, učitele). Smýšlejte o svých dětech laskavě, realisticky a s důvěrou. Přemýšlejte o nich v pozitivním duchu. Tak, jako kdyby už teď byly takové......zdravé, samostatné, klidnější, kamarádské, společenské, pořádné, odvážné, komunikativní, kreativní, šikovné, pracovité...(doplňte si). 
A věřte jim! Věřte svým novým myšlenkám. Věřte, že děti takové skutečně jsou Uvidíte, změny se dostaví velmi rychle.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sasidlo
sasidlo 16. 6. 2020

Odpovědět
Jankkas
Jankkas 21. 5. 2020

Odpovědět
avatar
Daniela Belikova 8. 2. 2020

Já žádnou nálepku dávat nebudu.moje dítě je originál a já ho milují takového jaký je tak samo dceru

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 839
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.