Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Líbí se mi

,,Nálepkování" ohrožuje psychiku i sebedůvěru dítěte

Líbí se mi
,,Nálepkování" ohrožuje psychiku i sebedůvěru dítěte

,,Nálepkování" ohrožuje psychiku i sebedůvěru dítěte

Nálepkování jsme za svůj život zažili asi skoro všichni. Ať už na vlastní kůži (doma, ve škole, v kroužku, sportovním klubu atd.), anebo v roli pouhého pozorovatele. Nálepkování malých dětí je však velmi ošidná záležitost. Proto bychom se občas my dospěláci (rodiče, prarodiče, učitelé) měli na chvíli zastavit a zamyslet se nad tím, jak o dětech smýšlíme a co o nich (třeba i nevědomky) říkáme. Ať už v pozitivním či negativním duchu. Pro spoustu dětí je to totiž berná mince na řadu budoucích let, ne-li na celý jejich život.

Sepsala jsem tři typy NÁLEPEK, se kterými se v praxi setkávám nejčastěji, ale možná jich sami nakonec objevíte o něco víc.


▶️1)Nálepky úlevové a omlouvací:,,Víte, on je hyperaktivní, je jasné, že chvíli neposedí.....On je opožděný, to mu nepůjde...Ona byla nedonošená, nezvládne to, co ostatní....To má po svém otci.....On bude odkladový, je srpnový.... Bez tabletu se nenají, nic nenadělám.......On/a je spáč. Dnes jsme nemohli přijít do školky včas, musel/a se pořádně prospat.........
▶️2) Nálepky dehonestující a ponižující: ,,To je moula....To je naše šmudla, pořád upatlaná.....To je nešika po tatínkovi....To je mimozemšťan, nerozumíme mu ani slovo.... To je trubka, zas na to zapomněl/a."
▶️3) Nálepky nadřazující a zavazující: ,,Ona je geniální, jsou jí 4roky a už umí počítat do 2........Má obrovský výtvarný talent, bude akademickým malířem.....Víte, ona nebude vybarvovat omalovánku, to je pod její úroveň, má na víc... Bude mluvit 4 jazyky a studovat na prestižní soukromé škole.......Je to hráč a rváč, dostane se do NHL, když to nevyšlo mně, on to dá."


V hloubi duše své děti milujete a chcete pro ně jen to nejlepší. Dejte jim tedy prostor pro objevování a zdokonalování sebe sama bez striktně daných nálepek (není myšleno jako volná výchova). Naučí se být víc samy sebou, získají větší sebedůvěru a budou vás více ctít jako rodiče (prarodiče, učitele). Smýšlejte o svých dětech laskavě, realisticky a s důvěrou. Přemýšlejte o nich v pozitivním duchu. Tak, jako kdyby už teď byly takové......zdravé, samostatné, klidnější, kamarádské, společenské, pořádné, odvážné, komunikativní, kreativní, šikovné, pracovité...(doplňte si). 
A věřte jim! Věřte svým novým myšlenkám. Věřte, že děti takové skutečně jsou Uvidíte, změny se dostaví velmi rychle.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 21. 5. 2020

Odpovědět
avatar
Daniela Belikova 8. 2. 2020

Já žádnou nálepku dávat nebudu.moje dítě je originál a já ho milují takového jaký je tak samo dceru

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 185
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.