Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Líbí se mi

9 praktických tipů, jak dítěti ulehčit první cestu do školky

Líbí se mi
9 praktických tipů, jak dítěti ulehčit první cestu do školky

9 praktických tipů, jak dítěti ulehčit první cestu do školky

                    

Přesednutí ze stanice ,,Batole“ do stanice ,,Předškolák“ není vždycky procházka růžovou zahradou. Pro řadu rodičů i dětí se nástup do školky stává doslova noční můrou. Chcete-li si start mezi předškoláky usnadnit, opřete se o pár následujících rad.

  1. Najděte si kamarády! Zajděte na dětské hřiště, do parku, do pohybového kroužku nebo na pohádky pro nejmenší. Potkáte tu rodiče s dětmi podobného věku, navážete nové kontakty, spřátelíte se, domluvíte společné aktivity. Až se později sejdete ve stejné školce, známé tváře a konkrétní jména, pomůžou dítěti lépe zapadnout.
  2. Zapátrejte mezi nabídkami běžných i soukromých školek. Čas od času pořádají akce pro veřejnost (burzy oblečení, karneval, čarodějnický rej, pohádkový les, workshop). Navštivte je, nahlédněte pod pokličku dění, ochutnejte něco málo z programu i celkové atmosféry. Bude-li vám tam příjemně, je to dobrý impulz. Sbírejte další informace a vybírejte favorita.
  3. Račte vstoupit! Podrobné informace o školce, vzdělávacím programu, stravě či kroužcích získáte na Dni otevřených dveří. Otázky směřujte jak na paní ředitelku, tak učitelky. Získáte hodnotné zprávy o spolupráci mezi školkou a rodinou, o cílech týmu a jejich vztahu k malým dětem.
  4. Školka volá! Dřív, než do školky začnete chodit na full-time, projděte malým zatěžkávacím testem. Otestujte si ,,školkový“ režim a samostatnost dítěte nanečisto.  Pár hodin bez maminky, společnost kamarádů, zajímavé hračky, společné hry, to vše je bonus pro vás oba. Nová zkušenost v dítěti možná probudí zájem o příští společné zážitky s malými parťáky.
  5. Důvěřujte!  S rozhodnutím dát svého šikulu do školky musíte rezonovat především VY- rodiče. Jakékoliv pochybnosti, nejistotu a úzkost dítě snadno odhalí a využije ve svůj prospěch. Věřte v správnost svého rozhodnutí. Důvěřujte sobě, dítěti, ale také paní učitelkám.
  6. Darujte si prostor. Jste svému,,dvouleťákovi“ či ,,tříleťákovi“  k dispozici 24 hodin denně - 365 dní v roce? Rychle to změňte! Udělejte si čas pro sebe, uvolněte si ruce a malému dovolte ,,ochutnat“ okamžiky, v kterých se opře o vlastní samostatnost a zodpovědnost. Naplánujte si večeři, procházku, s partnerem - odfrkněte si od rodičovských povinností.  Dítěti prospěje sem tam přespání u prarodičů či hrací dopoledne pod taktovkou jiné autority, s dětmi z rodiny, ze sousedství.
  7. Nestrašte školkou. ,,Počkej, ve školce tě srovnají, uvidíš…!“ Výhrůžky jsou k ničemu. Můžou v dítěti zbytečně vyvolat strach nebo vypěstovat bezdůvodnou averzi k něčemu, co ještě nezná. Komplikace pak na sebe nedají dlouho čekat, spustí se už při adaptačním režimu. Nevyhrožujte- motivujte a buďte důslední!
  8. Odstraňte překážky! Plíny, dudlík, ani nočník do školky nepatří. Zbavte se jich, co nejdříve to půjde. Ušetříte si spoustu dramatických scének a nepříjemných chvilek.
  9. Připravte se dobře a s předstihem několika měsíců! Představu o pojmu ,,školka“ dítěti vykreslete co nejpřesněji. Řekněte mu, co tam zažije, jaké změny na vás čekají, vysvětlete rozdíl mezi víkendem a dalšími dny. Kupte si či vyrobte knížku ,,Můj 1. den ve školce“, doplňte ji výstřižky z časopisů + fotkami dítěte. Povídání nad situačními obrázky podpořte reálnými jmény učitelek a kamarádů ze školky. Zapracujte na rozvoji jemné motoriky, sebeobsluze (oblékání, svlékání, stolování), na hygienických návycích. Na ,,školkový“ režim- vstávání, dřívější večerní ukládání- najeďte alespoň o měsíc dřív, než začne ostrý provoz. Pokud si nejste jisti se zralostí nebo připraveností dítěte, poraďte se s odborníkem.

                                                                        Hodně štěstí!

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 17. 6. 2020

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 16. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 31. 3. 2020

Odpovědět
Gabill
Gabill 10. 4. 2017

tak nas to caka od septembra.

Odpovědět
sipeji
sipeji 4. 4. 2017

nás teď už bude čekat cesta do školy....

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 359
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.