Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

JTinaCZ
JTinaCZ
Vloženo 12. 5. 2016
Líbí se mi

5 mýtů o dětech – opravdu je to dnes tak strašné?

JTinaCZ
JTinaCZ
Vloženo 12. 5. 2016
Líbí se mi
5 mýtů o dětech – opravdu je to dnes tak strašné?

5 mýtů o dětech – opravdu je to dnes tak strašné?

Děti jsou je takové, jakými je vědomě či nevědomě učíme být

Znáte to, jak babičky říkávají..za nás bylo všechno lepší. I ty děti. S Ivanou Procházkovou, speciální pedagožkou, lektorkou emoční intelingence u dětí, zaklatelkou montessori jeslí v Brně a spoluautorkou knihy S láskou i rozumem, jsme si povídaly o mýtech, které v souvislosti s dnešními dětmi zaznívají. Jsou vážně tak strašné? Nemáme to v hlavně tak trochu v nepořádku my? A nebylo to tak vlastně v každé době?„Děti jsou prostě jen takové, jakými je my vědomě či nevědomě učíme být," říká Iva s úsměvem.

Tak se  s námi pojďte podívat na 5 mýtů, které o dětech kolují a jak to s nimi vlastně je.

Mýtus č.1: Děti už nemají žádné dětství

Všichni kolem sebe slýcháme, jak děti jsou pouze zavřené doma, hrají si s počítačem, tabletem a nemají zájem o to, aby se scházely a hrály si spolu. Velký omyl, děti by si spolu hrály od určitého věku moc rády, ale my jim to nedovolujeme, organizujeme jim jejich volný čas natolik, že vlastně ani žádný nakonec nemají. A když mají, nenecháváme je si ho užívat po jejich.

Mýtus č. 2: Děti vůbec nechodí ven

Znáte dítě do 3 let, které by raději bylo zalezlé doma než venku? Já tedy ne. A to za každého počasí! Ať prší, mrzne, svítí slunce. Děti to přirozeně táhne ven, to my dospělí jsme se začali zavírat do domů a ven je pouštíme pouze v případě, že se chce nám.

Mýtus č.3: Dnešní děti jsou nezodpovědné

Ano, asi ano. Proč? Mohou za to ty děti? Jak se mají naučit zodpovědnosti a zdravému sebevědomí? Rozhodování? Vždyť se neustále jenom prodlužuje věk, kdy jsme schopní děti vypustit z hnízda. Děti se chtějí učit zodpovědnosti od nejútlejšího věku, za sebe, za ostatní, za prostředí. Ale nám se na to většinou zdají ještě příliš malé. Ony tedy naprosto přirozeně najedou na náš systém a přijímají naše rozhodnutí, čekají na pokyny. A až se nám zdají dost velké, pak už to prostě tak snadno dohnat nelze.

Mýtus č. 4: Děti jsou drzé, nemají úctu

Ruku na srdce – i toto od někoho pochytily… Všechno, opravdu všechno naučené chování se děti učí od svých nejbližších a od toho, co je obklopuje. Máma, táta, brácha, rádio, televize.

Mýtus č.5: Děti se musí převychovat

Nemusí. Děti by měly zůstat dětmi. Svobodnými, hravými, zvídavými, šťastnými, milovanými. Zachovat si toto všechno v našem dospěláckém světě ale není snadné. Bez pomoci nás dospělých to samy opravdu nezvládnou. A jak nejlépe pomoci? Prací sami na sobě. To je vlastně to jediné, co vůbec můžeme začít kdykoliv dělat.

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 24. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 4. 4. 2020

Odpovědět
benca
benca 3. 2. 2018

Ano deti su ine my sme sa vedeli vonku hrat oni nie

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 2. 6. 2017

Odpovědět
sipeji
sipeji 26. 8. 2016

přesně tak, dnešní děti jsou jiné než jsme byly my, ale to je dáno dobou, nejsou horší ani lepší

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
98 182
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.