Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Eva K.
Eva K.
Vloženo 25. 1. 2019
Líbí se mi

14. Festival krátkých filmů Praha představuje programové lahůdky

Eva K.
Eva K.
Vloženo 25. 1. 2019
Líbí se mi
14. Festival krátkých filmů Praha představuje programové lahůdky

14. Festival krátkých filmů Praha představuje programové lahůdky

 

Čtrnáctý ročník Festivalu krátkých filmů Praha, pořádaný společností Film Servis Festival Karlovy Vary a. s., jež stojí i za Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, se odehraje od 23. do 27. ledna  2019 v pražských kinech Světozor a Pilotů.

Podobně, jako v předešlých ročnících, nabídně opět aktuální pohled na světovou i národní krátkometrážní tvorbu. Festival uvede poctu Ingmaru Bergmanovi, příběhy ženských hrdinek z oblasti Amazonie, krátké filmy oceňovaného tvůrce, Gabriela Abrantese, vizuální experimenty, kraťasy z Cannes, program pro děti, zónu virtuální reality, den věnovaný české tvorbě s Národní soutěží, ty nejlepší krátké hrané filmy, vyrobené v posledních dvou letech v Mezinárodní soutěži, či satiricko-komediální sekce, Místo zvané realita nebo Sex pro začátečníky.

"Letos, v lednu, již po čtrnácté proběhne Festival krátkých filmů Praha, který je sesterskou akcí Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Během uplynulých roků si tato přehlídka vytvořila vlastní tradici a fanouškovské zázemí. Jsme rádi, že jejím prostřednictvím přinášíme publiku nejen to nejlepší ze současné světové produkce krátkometrážní tvorby, ale v rámci soutěžní sekce dáváme i mladým českým filmařům prostor představit svá díla v oblasti, která u diváků získává stále větší oblibu,"  uvedl prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, Jiři Bartoška.

Filmy z Brazílie, Kanady, Filipín, Jižní Koreje nebo Ázerbajdžánu v Mezinárodní soutěži

Čtyři bloky zmíněné soutěže, tvořené dvacítkou filmů ze 17 zemí, mezi nimiž najdeme i fillmy z Kanady, Ázerbajdžánu, Filipín, Austrálie, Jižní Koreje nebo Brazílie, opět dokazují, jak rozmanitý, originální a osobitý umí být svět filmů, jejichž stopáž nepřesahuje 30 minut. "I letos se v naší soutěži představí velmi pestrý výběr krátkých filmů z celého světa. Budou mezi nimi jak snímky, které mají na svém kontě už řadu prestižních ocenění, tak i ty, jež svoji festivalovou pouť teprve začínají a nás překvapily svojí nápaditostí, tématem nebo zpracováním. Diváci budou mít možnost vidět filmy různých žánrů, s velmi rozmanitými a někdy i velmi odvážnými přístupy. Protože právě v tom spočívá podle nás kouzlo tohoto specifického segmentu filmové tvorby," řekl programový ředitel Festivalu krátkých filmů Praha, Karel Spěšný.

Hlavní část programu, Mezinárodní soutěž krátkých hraných filmů v délce do 30 minut, představí i tohto roku téměř dvacet filmů z celého světa a její vítěz obdrží - kromě hlavní ceny - také finanční odměnu 2000 eur. Soutěž českých snímků svého vítěze ocení stejnou částkou.

Sekce Bergman Revisited oslaví stoleté výročí narození jednoho z nejvýznamnějších autorských filmových režisérů 20. století, Ingmara Bergmana. Blok představí krátké filmy šesti švédských režisérů, které různými přístupy reflektují Bergmanovu tvorbu. Diváci uvidí například snímek Pernilly August, režisérky a herečky známé českým divákům třeba z Bergmanovy klasiky, Fanny a Alexander, nebo z role matky, Anakina Skywalkera Shmi, ze ságy Star Wars, dále režiséra kultovního dramatu Jeden musí z kola ven Tomase Alfredsona, či Patrika Eklunda, jehož krátké filmy jsou pravidelně oceňovány na festivalech v Cannes i Sundance a jeho snímek Místo abrakadabra, který Festival krátkých filmů Praha uváděl, získal oscarovou nominaci v kategorii krátkometrážních filmů.

Na oblast Amazonie geograficky zaměřená sekce s názvem Amazona nabídne příběhy silných a nepoddajných ženských hrdinek, mezi jinými třeba Dívku, která tančila s ďáblem režiséra J. P. Mirandy Mariy, který získal Zvláštní uznání poroty v Cannes, nebo film Violet Sunday režisérky Any Cristiny Barragán, jejíž film Alba reprezentoval Ekvádor na loňských Oscarech.

Nezávislá sekce festivalu v Cannes - La Quinzaine des réalisateurs - existuje již od roku 1969. Vznikla v reakci na květnové události roku 1968, aby mén okázalým způsobem prezentovala i méně známé filmaře a to zcela nezávisle na hlavním programu festivalu i jeho dramaturgii. Tato sekce, zkráceně nazývaná, jako Quinzaine,, uvedla v minulosti snímky třeba George Lucase, Kena Loache, Michaela Hanekeho nebo Spikea Leeho. Vybrané snímky posledních sedmi let existence krátkometrážního programu představí nezávislá dramaturgyně, která stála v posledních letech za výbrem těchto krátkých snímků, Laurence Reymond. Mezi jinými nám představí film české animátorky a režisérky, Michaely Pavlátová, Tramvaj, nebo snímek oceňovaného kolumbijského režiséra, Franca Lolliho, s názvem Rodri.

Portugalský režisér, Gabriel Arantes, má již na kontě řadu festivalových ocenění. Jeho poslední celovečerní snímek, Diamantino, uvedený i na MFF Karlovy Vary, si vysloužil povst nejzvláštnjšího filmu Cannes 2018. Snímek získal hned dvě ocenní, Cenu poroty Palm Dog a Nezávislou cenu kritiků. Abrantesovu krátkou tvorbu, originální filmařský přístup a neotřelé nápady představí čtyři snímky. Jako například film Freud und Friends, uvedený na téměř dvaceti světových festivalech, nebo snímek Umělý humor, loni uvedený na FKF Praha, v Mezinárodní soutěži.

V porotách letošního ročníku zasednou mimo jiné polský režisér a scenárista, Tomasz Wasilewski (Spojené státy lásky, 2016), Anïis Bertrand, zakladatelka pařížské produkční společnosti Insolence Productions, finský režisér Juho Kuosmanen (Nejšťastnější den v životě Olliho Mäkiho, 2016) nebo rumunský festivalový dramaturg a kurátor, Andrei Tänäsescu.

Autorkou letošní grafické koncepce výše uvedeného festivalu je Zuzana Lednická ze studia Najbrt. K vizualitě právě probíhajícího festivalu prozradila:"Po černobílých sledovačkách průmyslových kamer přinášíme pure bubble gum pop! ´Obsese¨ barvami, stavbou a nekonečnými rámy v rámech." Autorem jednotlivých fotografií je jeden z nejvýraznjších českých fotografů současnosti, Václav Jiráse, jenž se pravidelně podílí i na vizuálech MFF Karlovy Vary. Vizuál již zmíněného právě probíhajícího pražského festivalu krátkých filmů je výsledkem další spolupráce Lednické a Jiráska.

Více info najdete na www.pragueshorts.com

Přeji vám příjemné filmové zážitky

Eva

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 31. 5. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 27. 3. 2020

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 2. 6. 2019

paráda

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 2. 2. 2019

Odpovědět
Eva K.
Eva K. 27. 1. 2019

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
91 154
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.