Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kahomar
Kahomar
Vloženo 29. 3. 2021
Líbí se mi

VZPOMÍNÁME - Jiří Schelinger

Kahomar
Kahomar
Vloženo 29. 3. 2021
Líbí se mi
VZPOMÍNÁME - Jiří Schelinger

VZPOMÍNÁME - Jiří Schelinger

Jiří Schelinger

se narodil 6. března 1951 v Bousově na Kutnohorsku do rodiny květinářky a učitele hudby. Od dětství hrál na kytaru, otec ho vedl ke koncertní hře. Vyučil se instalatérem, ale praxi nikdy neprovozoval a začal se živit hudbou.

Počátkem sedmdesátých let vystupoval se skupinou Faraon, v té době se rodí i největší hity - za všechny Holubí dům, Šípková Růženka - dodnes nádherná česká klasika. Z prvního manželství s paní Alenou zůstává dcera Andrea. Později, kolem roku 1978, začíná koncertovat se skupinou F. R. Čecha a odstartuje docela jiný druh hudby - hard rock - na tu dobu dost odvážné.

Během několika let se stal špičkou tehdejšího popu, ale přesto se stále cítil svázaný režimem. Hledal cestu ze světa klamu, který se kolem něj uzavíral. Snažil se alespoň změnit svůj životní styl - přestal kouřit, přestal jíst maso, omezil alkohol. Začal se stýkat s kruhy, které se politicky angažovaly proti režimu.

Přes veškerá omezení a zákazy vydává poměrně značné množství desek a stává se miláčkem národa, především dívek.

Na duben roku 1981 vládne pěkné počasí. Po natáčení v bratislavské televizi jde se známými pít a neví, kdy přestat. Zdá se až moc veselý, snad je to alkoholem či marihuanou, ale možná jen nasazuje masku, aby nedal znát svoje vnitřní napětí. Je plný úzkosti a neklidu, musí si konečně zvolit, co s dalším životem. Jeho (poslední) cesta vede na starý most, kde má udělat věc, pro kterou se zřejmě rozhodl už dávno předtím. Snad potřebuje kumpána - do vody totiž skočí dva: neznámý muž se zachytí bóje, ale zpěvák již nikdy nevyplave. Jeho tělo vydá řeka u Žitného ostrova až o několik dní později.

Jeho život končí v pouhých třiceti letech v pondělí 13. dubna 1981. Dnes je tomu již dlouhých 40 let, přitom jeho písně nezestárly a stále mají své posluchače.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 13. 4. 2021

Jiříku, je tě velká škoda , oplakala jsem tvou smrt...

Odpovědět
ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena 13. 4. 2021

Holubí dům si pouštím často....

Kahomar
Kahomar 13. 4. 2021

Je ho velká škoda

Odpovědět
lemur
lemur 13. 4. 2021

Škoda tak mladého života.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
97 249
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.