Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kahomar
Kahomar
Vloženo 23. 3. 2021
Líbí se mi

VZPOMÍNÁME - Jiří Datel Novotný

Kahomar
Kahomar
Vloženo 23. 3. 2021
Líbí se mi
VZPOMÍNÁME - Jiří Datel Novotný

VZPOMÍNÁME - Jiří Datel Novotný

Dnes by se býval dožil 77. narozenin i herec Jiří Datel Novotný, ten přišel na svět v Táboře. Vystudoval Střední hotelovou školu v Mariánských Lázních, kterou ukončil maturitou v roce 1962. V roce 1969 nastoupil do divadla Semafor, kde původně zastával funkci tajemníka Jiřího Suchého, později byl tiskovým tajemníkem divadla, časem se začal uplatňovat i herecky (Kytice, Smutek bláznivých panen).

Před filmovou kamerou debutoval Jiří Datel Novotný menšími rolemi počátkem sedmdesátých let (TAKŽE AHOJ, 1970; NEVĚSTA, 1970), s filmem a televizí začal častěji spolupracovat až o více než deset let později, mezitím dálkově vystudoval dokumentaristiku na FAMU (1981).

Vedlejší role mu nabídli tvůrci různých filmových žánrů (ZÁNIK SAMOTY BERHOF, 1983; … A ZASE TA LUCIE, 1984; DO ZUBŮ A DO SRDÍČKA, 1985), objevoval se i v televizních seriálech. Právě formát seriálu jej nakonec proslavil nejvíce a jednu z hlavních rolí člena expedice z budoucnosti, doktora Jacquese Michella hrál v dnes již legendárních NÁVŠTĚVNÍCÍCH (1983). Mezitím se začal prosazovat i jako televizní moderátor (STUDIO JEZERKA; TKM), namluvil také komentář k řadě dokumentů a publicistických pořadů.

Studium dokumentaristiky uplatnil Jiří Datel Novotný ve své práci až po roce 1989, kdy pro společnost Febio začal realizovat filmy z různých populárních cyklů (JAK SE ŽIJE…; GENUS; CESTOMÁNIE). Jako režisér i autor knih se vracel k osobnostem Semaforu, k nimž měl ve svých začátcích blízko a pro vydání například připravil publikace o Jiřím Grossmannovi (Závidím, 2001) nebo Jiřím Šlitrovi (Ďábel z Vinohrad, 2002).

O obou slavných Jiřích ze Semaforu natočil také dokumentární filmy. Ze Semaforu odešel Jiří Datel Novotný v roce 1997, příležitostně spolupracoval s dalšími divadly i mimo Prahu, v Karlínském divadle například hrál v muzikálu My Fair Lady.

Jiří Datel Novotný byl ženatý s grafičkou Johankou Víznerovou. Zemřel 27. srpna 2017 v Praze.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 8. 4. 2021

Vzpomínám

Odpovědět
ohnivázenaMagdalena

Nejvíce si ho vybavuji v Návštěvnících.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 8. 4. 2021

ano i já ho mám spojeného hlavně s tímto seriálem

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
96 096
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.