Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
CathB
Vloženo 25. 11. 2018
Líbí se mi

Vánoční atmosféra přichází

avatar
CathB
Vloženo 25. 11. 2018
Líbí se mi
Vánoční atmosféra přichází

Vánoční atmosféra přichází

Nevím jak vy, ale já se na Vánoce těším už od července. Od té doby mi v hlavě zní vánoční koledy a pomalu jsem začala přemýšlet nad tím, koho čím obdaruji. A teď je to konečně tady.

Někteří jsou schopni mě označit za blázna, když řeknu, že mi stačí koupit už jeden jediný dárek. (Opravdu.) Poslední asi tři roky se mi podařilo začít s nákupy relativně brzo. V první půlce prosince dárky zabalím a pak počítám dny do dne D, kdy je bude moci někdo konečně vybalit. Upřímně, když jsem v pátek viděla to všeobecné davové šílenství v obchodech, byla jsem šťastná, že mám skoro hotovo.

Hodně lidí v mém okolí to má přesně naopak. Každý rok si dávají předsevzetí o tom, jak koncem listopadu budou mít všechny dárky nachystané. A rok co rok jim to nevyjde.

Proto jsem se rozhodla sepsat malý seznam důvodů, proč je fajn na některé věci myslet trochu s předstihem.

1. Dobře si vše promyslíte

Většina s těch, kteří nechávají nákup dárků až na poslední chvíli tento čas nevyužívá k tomu, aby se nad tím správným dárkem opravdu zamysleli. Z větší části kolem sebe slýchám, že tito lidé vlastně pořádně neví, co by komu z jejich okolí udělalo radost. Z vlastní zkušenosti naopak vím, že pokud se rozhodnete dárky nakoupit dřív, více se nad jednotlivými kousky zamyslíte. Také se zvyšuje šance, že vymyslíte něco opravdu originálního. Zkrátka - máte ten luxus času, kterého se vám v průběhu listopadu a prosince nějak nedostává. (A také se nemusíte bát, že vám kurýrní a přepravní služby dárky nedoručí včas.)

2. Ach, ten klid

V momentě, kdy jsem viděla davy řinoucí se z a do obchodního centra a obchody praskající ve švech, okamžitě jsem měla chuť vypadnout. Najednou si připadáte, jako by celý svět neměl nic lepšího na práci, než jít zrovna nakupovat. (Zvlášť, když v jiných dnech v průběhu roku je OC skoro prázdné.) S tím se pojí i nekončící fronty. Jedna fungující pokladna a asi 40 lidí ve frontě před ní mě přimělo, abych z jednoho obchodu odešla. Samozřejmě bez toho, aniž bych si v něm něco koupila. Mohu ale říct jen "naštěstí".

Člověk má v ten moment chuť se zamyslet a zeptat se sám sebe: ,,To by ti lidé raději nedělali něco jiného?"

Myslím si, že určitě ano. Ale pozdní nákupy takové holt bývají. Já jsem jen ráda, že si mohu dopřát sledování filmů a pohádek a klid na pečení.

3. Slevy! Slevy?

Před Vánoci se obvykle vyrojí celá řada "výhodných slev". Zvlášť o tomto Black Friday se dost diskutovalo o tom, že celá řada prodejců využívá nejrůznějších taktik, kdy cena zboží po slevě je mnohem méně výhodná, než kdybyste ho koupili před slevou.

Také je přirozené, že před Vánoci prodejci ceny vyšroubují tak, aby jim přinesly co největší zisk. Lidé jsou často zoufalí a úplně hoří touhou nakupovat. Tak proč toho nevyužít?

Při dřívějším nákupu se tak může stát, že vás vánoční dárky budou stát mnohem méně, než když se do nákupu vrhnete v největší špičce. (Což mi potvrdila i má vlastní kalkulace.)

Vánoční atmoféra je úžasná a já se na ni těším celý rok. Mám ráda rozsvěcení stromečku, koledy a všechny dobroty, které si v zimě můžeme dopřát. Také se těším na reakce nejbližších na dárky, které pro ně chystám.

Mám ráda i vánoční filmy a pohádky a už několik týdnů dopředu přemýšlím, do jakého cukroví se tentokrát pustím. A když je čas, udělám si chvilku i na dobročinnost. (Minulý rok jsem se zapojila do projektu Ježíškova vnoučata a letos se nejspíš zapojím také.)

Co me ale trochu mrzí je, že spousta lidí o tu správnou vánoční atmosféru přijde. A tím se ochudí o naprosto úžasné momenty a zážitky.

No nic. Tak třeba příští rok.

Zdroj fotek: Morroven Art, archiv autorky

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
hašlerka1 28. 11. 2018

Odpovědět
avatar
janinkad 25. 11. 2018

Vánoce má ráda-ten vánoční stres si nijak nepřipouštím, nějak vše dělám průběžně a pak je to v pohodě. Vánoce mám nerada-ale o tom se nebudu rozepisovat.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

1
žena na začátku (naše Eva)
3.
rok startujeme v novém
10
regionálních Pracoven ŽENY s.r.o.
3 000
žen v průměru na jedné akci v OC
84 201
registrovaných inspirativních žen
2 922
testovaných produktů
43 290
odeslaných produktů
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.