Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Iveta Bartošová
Vloženo 9. 8. 2019
Líbí se mi

Už jsem taky nejspíš "sto let za opicemi"

avatar
Iveta Bartošová
Vloženo 9. 8. 2019
Líbí se mi
Už jsem taky nejspíš "sto let za opicemi"

Už jsem taky nejspíš "sto let za opicemi"

Pamatuji si jak jsme dříve s oblibou v našem pubertální věku říkali rodičům, že jsou "sto let za opicemi", když neumějí používat bezdrátový telefon, tlačítkový mobil nebo MS-DOS na PC. Není to tak dávno a dnes je vše jinak.

S kolegou v práci jsme vedli debatu o to, jaké předměty se nyní vyučují na základních školách a byla jsem dost překvapená. Už v první třídě se učí Základy etiky a v sedmičce už mají dokonce předmět Modelování, který vzdělává žáky v oblasti 3D tisku. 

Co jsme se učili my

Za nás byly v sedmé třídě nejzajímavějšími předměty biologie a hudebka. V biologii jsme rozebírali pohlavní orgány, což bylo pro nás teenagery tenkrát velmi vtipné téma. V hudební výchově jsme se zase mohli předvést a odprezentovat naši nejoblíbenější kapelu. Samozřejmě nechyběla ani ukázka z kazety, později CD. Oblíbení interpreti byli jak čeští, tak zahraniční, byly to například Avril Lavigne, Peneři strýčka Homeboye či Chaozz. 

Jak to vlastně je s tím 3D tiskem

Po skončení debaty s kolegou jsem se o téma 3D technologií začala více zajímat a zjistila jsem, že dnes je možné prakticky vše. Sehnat se dá domácí 3D tiskárna, která se vejde pohodlně na stůl a s pomocí programu můžeme vytisknout téměř jakýkoliv předmět. Pamatuji si, že v jednom díle The Big Beng Theory si Howard a Raj objednali figurky svých postav, které jim vytiskli právě na 3D tiskárně. Bohužel se to moc nepovedlo, a tak si tiskárnu pořídili domů, aby byly figurky dle jejich přestav. Kdo to neviděl, tak se mrkněte, je to celkem vtipný díl:

3D rovnátka, jako vážně?

Co mi však při "googlení" přišlo zajímavější, je to, že se 3D technologie dnes využívají i pro sériovou výrobu a v medicíně. Na webu 3Dees.cz jsem našla spoustu využití 3D tisku v medicíně a to například pro rovnátka, ortopedické pomůcky, protézy, v kardiologii a dalších oblastech. Je to úžasné, kam se technologicky posouváme. Věřím, že i pomocí 3D skenování bude možné dělat složitější operace a zdravotnictví se tak velmi posune.

Sériová výroba forem na rovnátka na 3D tiskárně

Sériová výroba forem na rovnátka na 3D tiskárně (3D Print.com, Smile Direct Club)

Na jednu stranu těmto technologiím moc fandím, protože je až neuvěřitelné, co dnes dokážeme a hlavně jak rychle. Na druhou stranu bych se občas ráda vrátila do svých dětských let, kdy skákání v kalužích, blbnutí na "prolézačkách" a nahrávání písniček z rádia na kazetu byly zábavou.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 27. 5. 2020

Odpovědět
lemur
lemur 10. 8. 2019

Odpovědět
avatar
Iveta Bartošová 12. 8. 2019

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 860
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.