Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Amanda
Amanda
Vloženo 1. 12. 2017
Líbí se mi

Symboly štěstí

Amanda
Amanda
Vloženo 1. 12. 2017
Líbí se mi
Symboly štěstí

Symboly štěstí

 

 

Čtyřlístek     Působí jen tehdy, když ho najdete náhodou 

Duha     Spojuje nebe a zemi, boha a lidi. Říká se, že kdo duhu spatří, brzo prožije něco pěkného 

Podkova       Keltové věřili, že železo má moc zahnat zlé síly. Nejdostupnější železné předměty byly staré podkovy, které začali věšet nad dveře. 

Prasátko     Existuje štěstí schopných – ale i štěstí nezasloužené. „Mít prasátko“ je takové nezasloužené štěstí. Prasátko pro štěstí pochází ještě ze středověku. Tehdy dostával nejhorší účastník turnaje s posměšnými poznámkami sele jako „prasátko pro štěstí“. Na hracích kartách se prasátko pro štěstí objevovalo v 16. st. – jako takzvaný žolík. S obrázkem prasátka na jedné nižší kartě mohl hráč přebít i krále. Takovým kartám se tehdy říkalo „žaludová svině“ a „kulová svině". 

Slon     Slony v Asii uctívají pro jejich sílu a chytrost. V hinduistických představách byl Airavata, otec všech slonů zvířetem, na němž jezdíval bůh Brahma. Bohyně Ganeša se sloní hlavou je bohyní štěstí a úspěchu.V buddhismu hraje slon zvláštní roli, protože než se Buddha znovuzrodil jako člověk, žil na zemi jako bílý slon. Slavných je 11 bílých slonů thajského krále. Slon se zvednutým chobotem je v Asii a v Thajsku příslibem štěstí a existuje zvyk, že čerstvě oddaní manželé (i jiní lidé, kteří potřebují štěstí) procházejí pod břichem slona. Podle Feng-shui jsou sloni symbolem dlouhého života a štěstí, také moudrosti, síly a inteligence. 

Zlatá rybka     Před 1000 lety zaznamenal jeden čínský sběratel příběhů obdivuhodný přírodní jev. V jednom rybníku blízko města Kiašing, ve východní části země, prý žije nápadně hezká, žlutá varianta jednoho druhu kaprů. Autor také zaznamenal, že přísný guvernér Ting Yen-Tsan zakázal pod hroznou nejpřísnějšího trestu tyto „Chi“, zvané zázračné „zlaté rybky“, lovit, nebo je dokonce jíst. Ta zvířata byla příliš krásná, měla nosit štěstí a pohled na ně zesiloval zahloubení při tichém meditování. Zlatou variantu kaprů od té doby chovali pod přísnou ochranou v císařských palácových zahradách, v rybnících spřátelených panství a v klášterech. 

Beruška     Berušku vždycky rádi vídali rolníci a zahradníci. Je přece tím nejlepším spojencem proti obávaným mšicím. Larva berušky sežere denně až 600 těchto škůdců, dospělá beruška pak 50 a ž 60 mšic. Jinak se traduje, že berušky ochraňují děti a léčí nemocné – proto se nikdy nemá tento červený brouček se sedmi černými tečkami setřásat nebo usmrtit – to by přineslo neštěstí. 

Drozd     Ve Francii je drozd „La merle“ se svým krásným hlasem, kterým ohlašuje jaro, vysoce uctívaným symbolem štěstí. Když přeletí nad loukou, slibuje to štěstí. Drozd se stal „kmotrem“ i mnohých městských a místních názvů: Le Merle, Le Merlet, Le Merlou, Clochemerle, Mont-Merle... 

Jmelí     Keltové věřili , že přináší do domu štěstí, odvahu, lásku a plodnost.

Střepy     Bez rituálu rozbíjení talíře pro štěstí se obejde jen málokterá svatba: novomanželé pak společně střepy uklidí a tím si "zajistí" štěstí.  Zvyk prý pochází už od starogermánkských kmenů, kde lidé rozbíjeli hliněné oltáře jako obětování, aby se chránili před zlými duchy.

Sedmička     Numerologové sedmičce připisují mimořádné vlastnosti související s její vazbou na Měsíc. K sedmičce se váže i teorie sedmiletého životního cyklu, kdy zhruba každých sedm let začínáme novou kapitolu. Sedmička má výjimečné postavení v kartách, určuje nám týdenní cyklus, sedmý den byl významný v biblickém pojetí stvoření světa. Bůh stvorřil zemi za šest dní a sedmý den odpočíval.

Triangl     Oblíbený amulet. Trojúhelníkový tvar byl u starých  Egypťanů považován za symbol štěstí. Proto ho využívali i při stavbě pyramid.

Skarabeus     V Egyptě velmi uctíván. Brouk vruboun posvátný se  vkládal k mrtvým, aby chránil jejich duši i po smrti.

Králičí packa     Kdysi se věřilo, že plodnost, kteoru králicí oplývají, se přenese i na člověka. Proto se dávala ženám, aby otěhotněly

Kominík     Jedna legenda praví, že anglického krále Jiřího, pod kterým se splašil kůň, zachránil právě  kominík, který rozdivočelého koně zkrotil. 

Padající hvězda     Traduje se, že během pádu hvězdy si máme něco přát, a to se nám splní. 

Drahý kámen     Drahokamy jsou vemi oblíbené nejen jako šperky, ale i amulety. Lidé věří, že jim zaručí zdraví, úspěch, štěstí.   Například už staří  Řekové věřili, že safír,  když budou nosit stále u sebe, jim zaručí přízeň bohů. 

 

Pavouk     Přestože je tento hmyz pro mnohé lidi, zejména ženy, odporný, je v mnoha zemích považován za symbol štěstí a jeho zabití přináší smůlu.

Kapří šupina      Šupiny z vánočního kapra schováváme pod talíř na štědrovečerním stole, také si je vkládáme do peněženek, aby se nám  v příštím roce penízky rozmnožily.

Mince     Jako talisman pro získání a podporu štěstí, bohatství, úspěchu, harmonie a lásky v životě byly mince považovány už ve staré Číně. Uprostřed mívaly dírku, ve tvaru čtverce, kterou proudila energie.  

Hroch     Nosíme ho rádi jako amulet, jeho soška zdobí nejednu poličku doma i v zaměstnání.  Hroch se stal pro své schopnosti, zejména praktičnost – umět žít na souši i ve vodě symbolem  životaschopnosti. Je také vnímám jako ochránce žen.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 9. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 30. 3. 2020

Odpovědět
Amanda
Amanda 8. 1. 2018

Odpovědět
moravačka aja
moravačka aja 2. 12. 2017

Amando,pěkně jste to sepsala

Odpovědět
lemur
lemur 2. 12. 2017

Super.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
91 026
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.