Heřman (také Herman nebo Hermann) je mužské křestní jméno germánského původu s významem „válečník, pán vojska“ (heer, mann). Podle českého kalendáře má svátek 7. dubna. Jméno se také vyskytuje ve formě příjmení.

Odvozenou variantou je nejspíš jméno Armin.

Toto jméno bylo využíváno spíše v minulosti, pyšnili se jím muži převážně z šlechtických rodů. Mezi jinými například – Heřman Černín z Chudenic (1576–1651), Heřman z Bubna, český šlechtic a cestovatel, Heřman, 10. pražský biskup (1099–1122).

K žijícím nositelům jména patří pak Heřman Chromý, též Karel Heřman, český a československý básník, kulturní organizátor, disident, signatář Charty 77, po sametové revoluci politik, poslanec Sněmovny národů Federálního shromáždění a České národní rady za Občanské fórum, později diplomat.

Domácká podoba jména je nejčastěji Heřmi, Heřmánek, Many.

Heřmanů v ČR žije zhruba 250, Hermanů necelých 50, zrovna tak, jako Arminů.

Hermína je ženské křestní jméno staroněmeckého původu. Další variantou jména je Heřmana. Vzniklo z mužského jména Herman. Toto jméno znamenalo “pán vojska” nebo také “válečník”. Dnešní význam jména Hermína je tedy “bojovnice”.

V republice žije zhruba 650 žen tohoto jména. Nejznámější nositelkou byla zajisté Hermína Týrlová – spoluzakladatelka českého animovaného filmu či více jak devadesátiletá Hermína Franková, lékárnice, česká spisovatelka, autorka knih a filmových scénářů. Její knihy vyšly v České republice, Německu, Švýcarsku a Francii. Dle její pohádky Čarodějnička na koštěti vznikl dnes již legendární film o Saxaně, Dívka na koštěti.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account