Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kahomar
Kahomar
Vloženo 1. 4. 2020
Líbí se mi

svátek slaví - 4. duben - Ivana

Kahomar
Kahomar
Vloženo 1. 4. 2020
Líbí se mi
svátek slaví - 4. duben - Ivana

svátek slaví - 4. duben - Ivana

Ivana je ženským protějškem jména Ivan, které je staroslovanskou variantou jména Jan. Ivana proto tvoří jednu z mnoha obdob, které se po staletí vytvářely na základě prastarého jména Jan. V Čechách jde ovšem o obdobu zcela moderní, neboť Ivana přišla do módy zhruba v polovině 20. století.

Jedná se o poměrně frekventované ženské jméno, nosí ho u nás na 70 tisíc žen.

Domáckými verzemi jména jsou Ivča, Ivka, Ivuš, Ivuška, Ivuše, Ivi, Ivík, Ivanečka aj. Jméno Ivana existuje i ve slovenštině, němčině nebo srbochorvatštině. Francouzská verze jména je Jeane, španělská Juana, italská Giovanna. Rusové jméno užívají jako Ivanna, Maďaři jako Ivána.

Mezi známé ženy tohoto jména patří manželka prezidenta republiky, paní Ivana Zemanová. Manželka našeho bývalého "slavíka" paní Ivana Gottová. Je oblíbené i mezi českými herečkami, namátkou Ivana Andrlová, Ivana Chýlková, Ivana Jirešová či Ivana Korolová.

Ivana je též zpěvačka a dvojče Ivety Bartošové. Do světa prorazila i asi nejznámější zlínská rodačka Ivana Zelníčková, známá jako Ivana Trumpová - první manželka podnikatele a pozdějšího amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Variantou jména Ivana, která slaví svátek v ten samý den je jméno Ivanka. To má v ČR necelé 4 tisícovky žen. Nejznámější Ivankou u nás bude nejspíš spisovatelka a herečka Ivanka Devátá.

Též se můžeme setkat s variantou jména Ivanna, toto jméno u nás v republice maji zhruba čtyři desítky žen. Jednou z nich je i Ivanna Benešová - česká filmová a televizní režisérka.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 19. 5. 2020

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 9. 4. 2020

Odpovědět
lemur
lemur 4. 4. 2020

Přeji všem krásné prožití svátku a hlavně zdraví.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 4. 4. 2020

Tu mám ráda...vše nej

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 5. 4. 2020

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 187
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.