Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kahomar
Kahomar
Vloženo 19. 5. 2020
Líbí se mi

svátek slaví - 23. květen - Vladimír (Vladimíra)

Kahomar
Kahomar
Vloženo 19. 5. 2020
Líbí se mi
svátek slaví - 23. květen - Vladimír (Vladimíra)

svátek slaví - 23. květen - Vladimír (Vladimíra)

Mužské křestní jméno Vladimír má slovanský původ. Vykládá se jako „vládce míru”, také „mocný” nebo „vládce světa” („mír” se ze staroslovanštiny překládá jako „svět”, potažmo „svět v míru”). Některé prameny uvádějí, že jméno se mezi Slovany začalo užívat zvláště poté, co Vikingové ovládli ruské kmeny. Nositel jména Vladimír se může chlubit nejenom atraktivním jménem, ale také schopnostmi a charakterem vládce, které mu byly dány do vínku.

Ženskou alternativou jména Vladimír je Vladimíra. Jméno se vyskytuje také ve zkrácené verzi Vladimir, archaickou podobou jména je staroruské Vladiměr. Domácky se jméno užívá jako Vladimírek, Vladínek, Vladík, Vláďa, Láďa, Ladín, Ládínek, Vlado, Vladko, Míra, Mirek aj. Jméno Vladimír se dá najít také ve slovenštině či maďarštině. Jako Vladimir jméno užívá angličtina, také dánština, norština, bulharština, srbochorvatština nebo ruština. V ruštině se jméno vyskytuje i jako Volodimir či Volodimer. Němčina jméno zná jako Wladimir, italština či španělština jako Vladimiro. Polskou mutací jména je Włodzimierz, maďarskou Ladomér.

V naší zemi se jedná o velmi populární jméno, nosí ho takřka 100 000 mužů.

Jméno Vladimír je spojeno se spoustou českých herců - např. Vladimír Menšík, Vladimír Dlouhý, Vladimír Kratina, Vladimír Polívka, letitý kolega Jiřiny Bohdalové Vladimír Dvořák. Patří i našemu jedinému kosmonautovi Vladimíru Remkovi. V hudební a umělecké branži můžeme vzpomenout Vladimíra Franze, Vladimíra Mertu, Vladimíra Mišíka. Mezi sportovci například vynikající fotbalista Vladimír Šmicer či hokejový trenér Vladimír Růžička.

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Marie Kostelecká
Marie Kostelecká 26. 5. 2020

Vladimír Menšík, To byl PAN herec a před x lety jsem ho potkala v České Lípě , jak si kupoval boty, měl nedaleko chalupu....

Odpovědět
lemur
lemur 25. 5. 2020

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 24. 5. 2020

Odpovědět
Jankkas
Jankkas 24. 5. 2020

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 23. 5. 2020

Všem Vláďům přeji jen to nejlepší, Vl. Menšíka jsem měla moc ráda, taktéž V. Dlouhého, mladý Polívka je sympaťák, pan Kratina také

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 194
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.