Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kahomar
Kahomar
Vloženo 22. 7. 2020
Líbí se mi

svátek slaví - 2. srpen - Gustav

Kahomar
Kahomar
Vloženo 22. 7. 2020
Líbí se mi
svátek slaví - 2. srpen - Gustav

svátek slaví - 2. srpen - Gustav

Mužské křestní jméno Gustav pochází ze Švédska. Vyvinulo se zřejmě ze slova „Godstawer“, které se překládá jako „opora Gótů“ nebo „sloup Gotlanďanů“. Gótové přitom byli východogermánským kmenem původem právě ze Švédska a ostrova Gotland. Přeneseně se dá jméno vykládat i jako „sloup“ nebo „záštita“.

Gustav je drsným severským jménem, které patří k válečníkům. Udatným válečníkem, bojovníkem za své štěstí se může stát každý muž jménem Gustav, bojovou záštitou mu přitom bude jeho vlastní jméno.

Gustav je mužským křestním jménem. Domáckými variantami jména jsou Gusta, Gusťa, Gustík, Gustínek nebo Gustíček.

Jméno se jako Gustáv užívá i ve slovenštině. Anglickými mutacemi jména jsou Gustave nebo Gustavus, němčina jméno zná jako Gustav, příp. Gustaf. Francouzská podoba jména je Gustave, španělská, portugalská nebo italská pak Gustavo. Polská verze jména je Gustaw, maďarská Gusztáv.

V naší zemi bychom našli kolem 1 600 mužů tohoto jména.

Jméno Gustav nosili švédští králové - Gustav Vasa, Gustav II. Adolf, Gustav III. aj. Slavným nositelem jména byl i rakouský malíř Gustav Klimt, rakouský hudební skladatel Gustav Mahlernebo francouzský spisovatel Gustave Flaubert. K významným českým nositelům jména patřil hudebník Gustav Brom, herci Gustav Hilmar, Gustav Nezval či Gustav Bubník a režisér Gustav Machatý. Nositelem jména je také scénárista Gustav Oplustil. Jméno je spojeno i s osobou cestovatele, horolezce a dobrodruha Gustavem Ginzelem, jehož Hnojový dům můžeme navštívit v osadě Jizerka. Patří také českému zápasníkovi Gustavovi Frištenskému. Jméno nosil i předlistopadový prezident Gustáv Husák.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Kahomar
Kahomar 2. 8. 2020

krásný svátek pánové

Odpovědět
lemur
lemur 2. 8. 2020

Přeji pěkný svátek.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
91 462
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.