Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena
Vloženo 26. 3. 2021
Líbí se mi

Sprostě řvala a na place létaly i facky. Kdo to byl? Přeci Věra Chytilová

ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena
Vloženo 26. 3. 2021
Líbí se mi
Sprostě řvala a na place létaly i facky.  Kdo to byl? Přeci Věra Chytilová

Sprostě řvala a na place létaly i facky. Kdo to byl? Přeci Věra Chytilová


Stala se nejslavnější českou režisérkou a prosadila se mezi mimořádně výraznými mužskými osobnostmi takzvané nové vlny šedesátých let. Věra Chytilová byla mimořádně svérázná, tvrdá a cílevědomá a svým chováním na place působila leckdy až destruktivně. Právě díky tomu ale nakonec vždy dostala z ostatních přesně to, co měla v plánu. I ona ale měla slabůstky, k těm největším patřil i nezapomenutelný Miloš Kopecký.

Sen o architektuře

Narodila se 2. února 1929 v Ostravě, její otec František Chytil byl nájemcem nádražních restaurací. Bojoval v první světové válce, byl zraněn, padl do ruského zajetí a díky bratrovi se pak stal legionářem. Matka Štěpánka vedla s manželem několik restaurací. Své dětství prožila Věra společně s o šest let starším bratrem Juliánem na Moravě. Snila, že bude slavnou architektkou, a také na tuto dráhu zpočátku vykročila. Architekturu ale studovala v Brně jen dva roky, pak se postupně živila jako kreslička, laborantka či manekýnka. Díky tomu se seznámila s prvním manželem, fotografem Karlem Ludwigem, který ji přivedl k filmu. V roce 1951 dostala roli dvorní dámy ve slavné pohádkové komedii režiséra Martina Friče Císařův pekař a pekařův císař, pak se uchytila na Barrandově jako klapka a vypracovala se až na pomocnou režisérku. V letech 1957 až 1962 konečně vystudovala jako jediná žena na FAMU filmovou režii v ročníku Otakara Vávry, jejími kolegy byli Jiří Menzel, Evald Schorm, Juraj Jakubisko a Jan Schmidt.

Prolhaný hajzlík

V roce 1954 se ještě coby klapka seznámila při natáčení dramatu Severní přístav s neodolatelným gentlemanem a notorickým holkařem Milošem Kopeckým. Pro mladou, čerstvě rozvedenou Věru byl ztělesněním světáka, ironického, arogantního suveréna. „On byl velký holkař a svůdce, to jsem věděla, když i mě začal zahrnovat svou pozorností. A proto byl taky náš vztah od samého počátku plný napětí,” přiznala kdysi v jednom rozhovoru. Zprvu prý žasla, kde se v něm bere ta suverénnost, až později pochopila, v čem vlastně jeho kouzlo spočívá. Začala s ním chodit z trucu, aby zahnala vzpomínky na předchozí vztah, a ani ve snu by ji tenkrát nenapadlo, že se z toho rozvine láska, která vydrží tři roky. „Kdo mohl tušit, že je tak citlivý, niterný a křehký miláček, ze kterého se nakonec vyklube tak prolhaný hajzlík?!” dodala.

Emigraci odmítla

Od počátku režijní činnosti provokovala vyostřenými etickými dilematy a bouráním formálních klišé a až do poloviny sedmdesátých let byly ústředními postavami jejích filmů ženy, pomocí nichž se snažila zachytit obecná témata. Nerozlišovala, co se má týkat mužů a co žen. Po invazi ‘spřátelených vojsk‘ v srpnu 1968 dostala nabídku odejít do Francie, nakonec ale emigraci odmítla. Netrvalo to pak dlouho a nekonvenčností své tvorby si pořádně zavařila. Kvůli televiznímu filmu kamarádi, k němuž si v roce 1971 sama napsala i scénář, pak nesměla dalších šest let pracovat a StB se ji několikrát pokoušela přimět ke spolupráci. Neúspěšně. Nikdy neváhala riskovat pronásledování, jen aby mohla svobodně tvořit, a vždy dokázala prosadit sebe a své názory. „Pokud šlo o to prosadit se a nebát, byla Věra Chytilová mistr,“ prohlásil o ní režisér Jan Schmidt.

Vzteklá hysterka

Když se pustila do práce, nic jiného ji nezajímalo. Ke všem okolo dokázala být extrémně tvrdá, a když nebylo po jejím, bylo zle. S kameramany se hádala do krve, sprostě jim nadávala a někdy rozdávala i facky. Jednou prý dokonce mrskla po střihači plechovku od filmu. Zatímco za kamerou rozdávala rány, herce před ní pro změnu s oblibou urážela. Schválně je vytáčela, jen aby z nich dostala opravdové emoce. Nadávala, že jsou mizerní herci, že všichni hrají blbě… Leoš Suchařípa prý kvůli ní při natáčení filmu Faunovo velmi pozdní odpoledne dokonce začal zobat prášky na hlavu. „Věra k němu byla někdy až krutá, on už si pak bral prášky na uklidnění, a když na něj křičela, říkal, ať si klidně křičí, že už si ten den vzal prášky dva,“ zavzpomínal kameraman Jan Malíř v autobiografické knize Věra Chytilová zblízka.

Splněný sen

Dětský sen architektuře si nakonec přece jenom splnila, i když jen zprostředkovaně, v pražské Tróji si nechala postavit v sedmdesátých letech architektonický skvost. Obrovská vila měla původně stát 750 000 korun, nakonec se ale náklady vyšplhaly až na 1,2 milionu, což byla v té době suma přímo astronomická. „Dnes vidím, jak neuvěřitelně odvážní klienti byli Chytilová s Kučerou, jak se rozmáchli,“ zavzpomínal v knize na stavbu architekt Emil Přikryl. Do mimořádného projektu se Věra pustila s druhým manželem, kameramanem Jaroslavem Kučerou, s nímž měla dceru Terezu, která je výtvarnicí a animátorkou, a syna Štěpána, jenž vykročil v otcových stopách a stanul za kamerou. V době, kdy nejvyšší výhra ve Sportce byla 200 000 korun, mohla Věra stěží na tak velký projekt vydělat v Československu. Peníze měla z ocenění filmů ze zahraničí. A šlo o hodně vysoké částky. Luxusní vila si několikrát zahrála i ve filmu, v roce 1976 v ní Věra natáčela film Hra o jablko a v roce 2010 ji půjčila Janu Hřebejkovi pro film Nevinnost.

Za svou tvorbu získala celou řadu ocenění, jejichž sbírku korunovala v roce 2000 Cena za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii, kterou převzala na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Jejím posledním dílem se stal v roce 2011 dokumentární cyklus Inventura Febia. Zemřela ve své vile, obklopena rodinou, 12. března 2014. Bylo jí osmdesát pět let.

"Je to odvěká hrůza muže z hysterické ženy. Tak jsem dělala hysterický ženský.“

"Chlapi vytvářejí svou politikou dojem, že v životě jde jen o peníze, jenže ono jde ve skutečnosti o život. Všem."

„Režírovat může každý. Jenže potom to tak vypadá.“

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sasidlo
sasidlo 2. 4. 2021

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 27. 3. 2021

Paní Věra byla svá....

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 27. 3. 2021

Jojo, ale odváděla kvalitní práci, to se musí nechat

Odpovědět
ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena 27. 3. 2021

Všechna čest, to odvedla.

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
97 249
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.