Význam předmanželské smlouvy v moderní době

Dnešní doba je bohužel taková, že dokáže znejistit i beznadějného romantika! Rozvody jsou tématem dne a snad každý s nimi má dnes nějaké ty zkušenosti. V takovém prostředí si člověk věřící v celoživotní idylické manželství musí zákonitě připadat jako blázen, a musí si logicky klást otázku, jestli je možné, aby právě on byl tím šťastlivcem, kterému se manželství doopravdy nerozpadne. Samotná předmanželská smlouva tedy nemusí nic vypovídat o vašich citech k partnerovi, ale možná vypovídá více o vašich pocitech vůči společnosti jako takové. Něco jiného je pak už obsah smlouvy. Ten napoví, jestli partner nemá přece jen trochu za ušima.

O čem je vlastně řeč?
Jde o to, že uzavřením manželství vzniká tzv. společné jmění manželů (SJM). To znamená, že veškerý majetek (včetně dluhů) nabytý během manželství patří oběma partnerům. V případě rozvodu bez uzavřené předmanželské smlouvy (PS) se pak bývalí partneři musí domluvit, jak si společný majetek mezi sebou rozdělí.  Pokud se však spolu domluvit nedokážou, může kterýkoliv z nich podat u soudu žalobu o vypořádání SJM. Pak o jejich majetku rozhodne soud.
Uznejte ale samy – dohody se uzavírají lépe s někým, koho milujete, než s tím, koho nesnášíte. Proto PS může zabránit mnohým nepříjemnostem.

O čem byste měla popřemýšlet, pokud se pro PS rozhodnete?
Touto smlouvou lze SJM buďto zúžit nebo naopak rozšířit. Může být například ustanoveno, že majetek nabytý jedním z partnerů během manželství, zůstane i po rozvodu v jeho výlučném vlastnictví. Zde se jedná o extrémní případ onoho zúžení SJM. Za těchto okolností zkrátka každý partner během manželství „jede sám na sebe“.
V druhém případě můžete SJM rozšířit. To znamená, že do SJM může být zahrnuta věc, kterou měl partner již před svatbou.

Na co si dát pozor?
Každá z těchto variant s sebou nese svá rizika. Pokud jmění zcela zúžíte, může se vám třeba stát, že nakonec nebudete moci mít profit z majetku, který jste manželovi velkou měrou pomohla získat.
Pokud naopak jmění rozšíříte například i na manželovi podnikatelské počiny z předmanželských let, v případě jeho neúspěchu se pak musíte podílet na splácení s tím souvisejících dluhů.

Za kým se smlouvou jít?
Rozhodnete-li se s nastávajícím PS uzavřít a chcete si být jisté, že věci v ní budou ustanoveny přesně tak, jak si přejete, je lepší ji zkonzultovat s právníkem. Ten vám vysvětlí všechny potenciální dopady daných ustanovení. Smlouvu však sepisuje notář a rovněž ji opatřuje notářským zápisem, bez kterého by smlouva nebyla platná.

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account