Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

hrebycek
hrebycek
Vloženo 7. 6. 2015
Líbí se mi

Muž, který se jmenuje Štěstí

hrebycek
hrebycek
Vloženo 7. 6. 2015
Líbí se mi
Muž, který se jmenuje Štěstí

Muž, který se jmenuje Štěstí

Schválně, co pro vás znamená štěstí? Dokázali (-i- protože vy všichni, ne jenom ženy s.r.o.) byste definovat význam tohoto slova sami pro sebe? Možná to není úplně jednoduché, viďte.
Ono totiž pozitvní slova, resp. slova s pozitivním významem, se kupodivu obtížně vysvětlují. Použijete asi nejčastěji příklady. Taky to tak dělám....

Shodou okolností, protože náhody neexistují, jsem dnes byl účasten přednášce z cyklu Muž, který sází stromy. Podobnost s knihou Jeana Giona je i není náhodná. Hrdina knihy, skutečně žijící člověk, chodil po francouzské Provence a ze své vlastní vůle sázel stromy. Bez stromů by na Zemi nebylo vody v pramenech a tudíž by nebyl ani život. Hrdina a původce projektu, který v současné době probíhá a má za svůj cíl sázení stromů v rovníkové Africe, přišel na to, že mizející mlžné pralesy zadržují vodu, která znamená život. A proto začal sbírat semena, pěstovat z nich stromy a sázet je. Je to jeho život a cesta i cíl. A představte si, že se jmenuje Štěstí! Vážně, jeho jméno, resp. příjmení Vunan, znamená štěstí. Má to tak někdo štěstí na jméno!

Ten usměvavý a veskrze šťastný člověk se jmenuje celým jménem Ernest Vunan. Je z Kamerunu, z rovníkové Afriky. Kdysi vystudoval chemii a přírodovědu, učil na středních školách a zjistil, že učit a mít jen teoretické znalosti, jak je zde obvyklé, je málo. Začal tedy zblízka a prakticky přírodu, ve které žil a o které učil, poznávat. Zjišťoval souvislosti. A přišel i na to, že kácení pralesů za účelem zajištění zemědělské půdy maximálně na dva až tři roky, je nesmysl. Neudržitelné způsoby hospodaření, jak by se tyto a jiné farmářské postupy daly nazvat, do Afriky zavlekla či importovala tzv. civilizace ve snaze "osvobodit" závislá území v sedmdesátých letech minulého století. Člověk žijící v prostředí, kde je buď teplo nebo teplo a déšť, nepotřebuje přemýšlet, proč by neměl svou farmu po vyčerpání živin přestěhovat na nové místo, které vykácel. Problém to však zakrátko bude a vlastně již je, mizí voda! A nikdo neví proč?

Ernest Vunan to ví! Protože stromy vodu drží v zemi. Nepustí ji, aby se mohla vypařit. Stromy nejsou jen součástí koloběhu kyslíku a oxidu uhličitého, ale i vody. Proto začal sázet stromy, obnovovat prales. Podle svých slov ročně vysází 30 000 stromů! A dělá to 20 let..... Ale zadržte uzdu bujným představám o počtech stromů a hektarech nového pralesa. Samozřejmě - bohužel - ne všechny stromy vydrží do stromové dospělosti. Znovu je někdo vykácí, vypálí.....


Pár let mu v jeho snažení pomáhá české občanské sdružení Kedjom-keku. Ernest i Kedjom-keku vědí, že nestačí "jen" sázet stromy. Je potřeba také vzdělávat farmáře, jejch děti. Musí vědět, proč se stromy nemají kácet a také jak to udělat, aby se po vyčerpání živin v půdě nemuseli stěhovat. Jak si vydělat na živobytí a prales přitom zachovat. Znáte možná poučení, že lépe je potřebnému dárovat síť než ulovenou rybu..... je potřeba znát souvislosti, způsoby a možnosti.

Kedjom-keku spolu s Ernestem Vunanem - Štěstí v současné době pořádají po Česku přednáškové turné. Promítají film a vysvětloují své počínání. Při přednášce, které jsem se zúčastnil mě napadlo,
že vlastně je to jakýsi uzavřený kruh. Před mnoha tisíci let vznikl život v podobě reprezentované Homo sapiens v rovníkové Africe. A hamižné lidstvo má dnes možnost samo sebe udržet při existenci záchranou rovníkového pralesa. Napravením omylů a zkratkovitých úletů z minulosti. Při přednášce padla i věta: "Starejme se o přítomnost, aby mohla (vůbec někdy) přijít budoucnost....."

 

Více se dozvíte na stránkách www.kedjom-keku.com a na dvouměsíčním přednáškovém turné po Česku i Slovensku....

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Siraellen
Siraellen 22. 7. 2015

oddechové

Odpovědět
Lakousek
Lakousek 12. 6. 2015

Moc pěkné čtení.

Odpovědět
benca
benca 10. 6. 2015

oddychove citanie

Odpovědět
Amanda
Amanda 8. 6. 2015

...

Odpovědět
Blíženkyně
Blíženkyně 8. 6. 2015

Není možné nesouhlasit, moc zajímavé!

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
88 014
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.