Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kahomar
Kahomar
Vloženo 22. 7. 2020
Líbí se mi

Mezinárodní den Den suchého zipu

Kahomar
Kahomar
Vloženo 22. 7. 2020
Líbí se mi
Mezinárodní den Den suchého zipu

Mezinárodní den Den suchého zipu

Mezinárodní den Den suchého zipu připadá na 2. srpna. Datum je ustanoveno od roku 2000.

Dnes si lidstvo připomene svůj triumf nad otravnými tkaničkami do bot. Přitom ještě v sedmdesátých letech bylo dítě, které si v první třídě neumělo zavázat boty, terčem všeobecného posměchu. Dnes si prý umí zavázat tkaničky sotva třicet procent prvňáčků.

Nápad se zrodil v roce 1941 v hlavě švýcarského inženýra George de Mestrala. Když byl jednou na procházce v lese se svým psem, všiml si chomáčků bodláků, které se na něj a jeho psa přichytily. Fascinován silou, jakou bodláky na srsti psa držely, vzal si doma jedno semínko pod mikroskop, aby zjistil, že jsou na semenech malé háčky.

Začal proto experimentovat a vymýšlet, jak nápad využít. Po zhruba osmi letech výzkumu se mu povedlo toto přírodní pojidlo napodobit – díky dvěma látkovým proužkům, kdy se na jednom  nacházelo tisíc malých háčků a na druhém tisíc malých oček.

Svůj vynález nazval „velcro”, což je složenina dvou anglických slov – „velvet“ (samet) a „crochet” (háček). Vynález oficiálně patentoval v roce 1955. Zpočátku byl suchý zip vyráběn z bavlny, později pak z nylonu.

V 60. letech získal suchý zip proslulost díky NASA – kosmonauti jej ve vesmíru používali k uchycení různých předmětů jako například per, balíčků jídla a nářadí. Suchý zip brzy využily také nemocnice na přístroj k měření tlaku.

Zajímavostí je, že původně byl vyráběn pouze v černé barvě, ale poté se kvůli módním účelům začal vyrábět v široké barevné paletě.

V roce 1968 firma Puma začala jako první vyrábět tenisky, které měly zapínání na suchý zip. Brzy tento nápad začaly kopírovat i další firmy a do konce 80. let takové tenisky nosilo snad každé dítě v Americe.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 2. 8. 2020

šikovný Švýcar a pak i Puma...díky za příspěvek

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 2. 8. 2020

no to ano...

lemur
lemur 2. 8. 2020

Zajímavé.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
91 461
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.