Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Amanda
Amanda
Vloženo 28. 1. 2020
Líbí se mi

Masopust

Amanda
Amanda
Vloženo 28. 1. 2020
Líbí se mi
Masopust

Masopust

Blíží se doba masopustu, což připomíná i obraz Karla Beneše na výstavě ve Slaném.

 

 

Karel Beneš: Masopust, 70x100 cm, pastel, 2014

Galerie Ikaros ve Slaném

Výstava 28. ledna – 31. března 2020.

 

www.galerie-ikaros.cz

 

 

Kdy začíná masopust?

 

Masopust je období veselí, jídla a pití. Začíná 6. ledna svátkem Tří králů, kdy končí vánoční svátky a začíná právě masopust. Masopust pak trvá až do začátku velikonočního půstu. Je to tak období jídla a oslav vložené mezi dvě postní období: Vánoce a Velikonoce.

Masopust začal letos v pondělí 6. ledna 2020, na Tři krále.

Masopust trvá až do masopustního úterý, to je v roce 2020 v úterý 20. února. Poté následuje 21. února Popeleční středa, kterou začíná velikonoční půst.

 

Proč se vlastně slaví masopust?

Masopust je období hojnosti, pořádají se plesy, slavnosti a karnevaly. Masopust trvá asi měsíc a půl, záleží tedy na datu Velikonoc, což je svátek s posuvným datem. I tak je to ale období delší než měsíc, které je tradičně vyplněno jídlem, pitím a zábavou. Je to období před půstem, kdy naopak dochází ke zklidnění. Masopust je období radosti a hojnosti, které si užijete před postním obdobím. Je to také období zabíjaček a masových hodů.

Nejdůležitějším a nejveselejším obdobím masopustu jsou pak poslední tři dny. Což je Masopustní neděle, pondělí a úterý. Poté následuje 40denní půst, který začíná Popeleční středou a končí na Velikonoce, Velikonoční nedělí. Masopust, následný půst a Velikonoce je takový proces vítání jara, nejdříve masopustem končí zima, během půstu začíná pomalu jaro a Velikonoce nejsou svátky jara nazývány jen tak.

Oslava masopustu byla původně pohanským svátkem, v tomto období se slavily tzv. saturnálie. To byl významný svátek starého Říma, slavil se jarní slunovrat a byly to oslavy k poctě Saturnově. Dnes je masopust spojený s největším křesťanským svátkem, s Velikonocemi. A oslavy masopustu na Hlinecku jsou dokonce zařazeny na seznam nehmotných památek Unesco, podobně jako například jízda králů na Hané nebo slovácký verbuňk.

Kdy je masopust 2020

Poslední tři dny masopustu nemají pevné datum, protože se odvíjí od data Velikonoční neděle. Masopust tak může připadnout na období delší než měsíc. Masopustní neděle může být kdykoliv mezi 1. únorem a 7. březnem.

Nejvíc masopustní období začíná ale až ke konci masopustu. Během posledních tří dnů masopustu chodí průvody, pořádají se karnevaly. Veselí začíná už na tzv. Tučný čtvrtek. Podle tradice se má v tento den co nejvíc jíst a pít, aby se člověk připravil nejen na nadcházející půst, ale i na celý rok, aby měl dost síly. Hlavní zábava by pak měla začínat v Taneční neděli, což je Masopustní neděle, kdy začíná konec masopustu. Ten pak vrcholí během Masopustního úterý.

Co jsou to ostatky

Poslední dny masopustu se tradičně nazývají ostatky nebo jako šibřinky, fašank, fašang. Kromě karnevalů se pečou masopustní koblihy, hodně se pije a jí. V dnešní době masopustní průvody a fašankové průvody masek probíhají často i v sobotu a v podstatě celý víkend, protože Masopustní úterý je přece jenom pracovní den.

V dnešní době už bohužel symbol masopustu a také velikonočního půstu postupně upadá. Žijeme v době hojnosti a nepotřebujeme se jídlem připravovat na 40 dní půstu. Navíc v dnešní době se už ani ten velikonoční půst příliš nedrží.

Masopust a Velikonoce: datum 2020

  • Tučný čtvrtek 20. února 2020
  • Masopustní neděle 23. února 2020
  • Masopustní úterý 25. února 2020
  • Popeleční středa 26. února 2020
  • první jarní úplněk 8. března 2020
  • Velikonoční neděle 12. dubna 2020
  • Velikonoční pondělí 13. dubna 2020

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 21. 5. 2020

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 30. 1. 2020

pěkná tradice, ale už se málo aplikuje...

Odpovědět
Amanda
Amanda 1. 2. 2020

Ale jo, myslim, ze se to drzi dost. V ruznych provedenich. Ve meste ne tak venkovsky styl. Mozna na Morave.

Kahomar
Kahomar 29. 1. 2020

hezká tradice

Odpovědět
Amanda
Amanda 29. 1. 2020

To jo

lemur
lemur 29. 1. 2020

Pěkné.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 302
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.