Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Markéta
Markéta
Vloženo 18. 7. 2013
Líbí se mi

Mám trochu neobvyklé povolání

Markéta
Markéta
Vloženo 18. 7. 2013
Líbí se mi
Mám trochu neobvyklé povolání

Mám trochu neobvyklé povolání

Jsem nemocniční kaplanka.

Když to někomu řeknu, tak většinou nahodí nejdřív tázavý obličej – jakože co to je? Když upřesním své pracoviště – „působím v onkologii – teď aktuálně v hematologii – hematoonkologii“, tak nahodí útrpno-lítostivý pohled a poznamenají něco ve smyslu „to musí být hrozné!“.

Tak jsem si řekla, že se s vámi podělím o to, co mé povolání obnáší a že to není úplně lehké, ale úplná hrůza to taky není – jinak bych to nedělala, nejsem přeci blázen :o)

Když to hodně zjednoduším, tak mou hlavní náplní je povídání si s lidmi o čemkoli. Tématy se úplně přizpůsobuji pacientům, které navštěvuji – o čem kdo chce mluvit, o tom mluvíme. Témata, která „frčí“ jsou hlavně zvládání nemoci, obavy, rodina, vaření, zvířata, zahrádkaření, letos v zimě byla častým tématem třeba i myslivost. Samozřejmostí je sledování sportu – alespoň výsledků, abych byla orientovaným partnerem pro diskusi.

Červenou nití, která se vine všemi tématy, je smysl – smysl života, smysl nemoci, utrpení – tím se my kaplani zabýváme a necháváme pacienty, aby si při rozhovoru s námi ujasnili vše, co si potřebují ujasnit, aby mohli po nemoci vyrazit do pokud možno kvalitnějšího života, než jaký žili před nemocí.

Samozřejmě jsem konfrontována i s limity léčby a asi je všem jasné, že ne všichni se uzdraví a vrátí se zpět do kvalitního života. I doprovázení těch, kteří vědí, že se neuzdraví a zemřou, je součástí mé služby. Naštěstí je stále více těch, kteří nemoc překonají, a čeká je relativně dlouhý život – mnozí se uzdraví úplně.

Ale léčba je náročná nejen pro nemocné, ale i pro jejich rodiny. V péči o rodiny vidím celkem „mezeru na trhu“ – pro pacienty jsou krom těch, kdo o ně pečují ve zdravotnických zařízeních, připravena pomáhat i různá pacientská a podpůrná sdružení, ale nevím o žádném sdružení, které by cílilo výhradně na podporu rodin nemocných.

Doufám, že vás můj exkurz do služby nemocniční kaplanky neuvedl do deprese. Pokud ano, tak nezoufejte, příště snad budu vtipnější a možná přihodím i nějak recept, který jsem při své službě pochytila. Nebo vám předám něco ze svých znalostí zahradníka teoretika – mám sice jen jeden bylinkový truhlík, 6 orchidejí, jednu aloe, dvě tlustice a tři trnové koruny, ale přehled o sadbě a zahradě mám jako profesionální zahradník :o)

 

Markéta

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lemur
lemur 30. 7. 2020

Odpovědět
Jankkas
Jankkas 6. 7. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 8. 4. 2020

Odpovědět
LilyAnn
LilyAnn 25. 11. 2018

To je velmi krásné

Odpovědět
konatovka
konatovka 23. 2. 2015

Děláte velmi krásné povolání pro lidičky, kteří to tak moc potřebuji. Máte můj obdiv a velké uznání.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
92 185
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.