Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Duch
Duch
Vloženo 24. 9. 2014
Líbí se mi

Koupily byste boty cizímu člověku? Já ano.

Duch
Duch
Vloženo 24. 9. 2014
Líbí se mi
Koupily byste boty cizímu člověku? Já ano.

Koupily byste boty cizímu člověku? Já ano.

Ve večerních zprávách o tom asi neuslyšíte, ale může to nejen vám změnit život.

...

Právě jsem koupila nové boty a mám z toho upřímně bláznivou radost. A fakt, že nebyly ani pro mě a ani pro mou dceru, z toho dělá paradoxně radost mnohonásobně větší.

Poprvé jsem koupila boty cizímu člověku, u kterého ani nevím, jakou má velikost. Ale za to vím, jaké má oči. Viděla jsem je na fotce, na tý z Čerňáku.

Vyrostla jsem v paneláku v Kutné Hoře v báječné rodině plné harmonie a lásky, pod vcelku přísným, ale spravedlivým vedením. Jsem ze tří dětí a naše rodina nikdy neoplývala jměním. Spíš naopak. Moje maminka je učitelka v mateřské škole a tatínek je stavař – projektant. Mí dva bráchové měli napůl jeden větší pokoj, já měla tudíž ten menší, ale za to sama pro sebe. O vše ostatní jsme se beze zbytku vždy dělili, když jeden měsíc dostal boty můj brácha, já si musela počkat pár týdnů, protože prostě nebylo.

O garderobu jsem měla ale postaráno – moje maminka nás všechny dokázala obšít od hlavy k patě a do teď nechápu, jak zvládla za noc ušít zimní péřovou bundu z látek za pár kaček tak, že vypadala k nerozeznání od těch z Tuzexu. V pubertě, kdy jsem módu řešila snad nejvíc a na mé módní touhy fakt nezbývalo, si se mnou dokonce nasdílela skříň. Jak to probíhalo? Pár halenek jsem měla „zakázaných“, protože i mamka si je šetřila na lepší příležitosti, a jinak jsem mohla nosit její svetry a sukně, abych si prostě mezi ostatními vrstevnicemi, které měly džíny a trika z pravého Tuzexu vcelku pravidelně, za chudáka. (A to ještě často v těch kapsách džín nosívaly denně minimálně stovku od babičky jako kapesné, zatímco já si vydělávala 65 korun týdně roznášením novin po sobotách. Vstávala jsem tehdy v půl čtvrté ráno a domů chodila v jedenáct totálně mrtvá a s úplně černýma rukama od čerstvého tisku.)

Stoprocentně ale vím,  že jsem měla to nejbáječnější dětství a dospívání, jaké si umíte vůbec představit. Bezproblémové a šťastné, plné pochopení a správných rozhodnutí. Holt to můžu posoudit až teď, když mám vlastní dítě, že ty zákazy a přehnané strachy, neustálý zájem o to, co a kde dělám, jak se učím a jaké mám kamarády, které mi tolik v pubertě pily krev, byly tím největším darem do života. A za další obrovský dar beru i to, že jsem se naučila šít, plést, opravovat, upravovat, přetírat a kombinovat, měnit staré na nové, vyjít bez peněz a prostě z prdu udělat kuličku. Tak nějak to ta moje milovaná máma říkávala a občas to zaslechnu i teď.

Už dávno si nemusím kupovat věci jen ze sekáče a přešívat staré na nové, abych měla co na sebe. Jenomže to neznamená, že už to vůbec nedělám. Naopak, s dychtivým nadšením to zas a znovu dělám a nestydím se za to jako dřív. Jen na botách si ujíždím a obnošené nekupuju. Počet mých pečlivě oprašovaných krabic a vášnivých lásek v botníku vám raději neřeknu, abyste si nemyslely, že jsem totální magor a že jsem přišla na to, jak se z prdů dá udělat majlant, co už mě všechny ty boty stály. Jen jsem se v životě posunula o kus dál.

Posouvám se i teď, kdy jsem na ty nové boty přispěla úplně neznámému člověku. Jednak proto, že mám pocit, že ty jedny nové boty pro něj a pro mnoho dalších lidí budou znamenat mnohem víc než celý můj majestátný botník pro mě. A jednak proto, že i přes to, že jsme se nikdy osobně nepotkali, tak je mi tenhle Martin Pazlar tak nějak zvláštně blízký. „Pracuje“ totiž na Černém Mostě, na vyhlášené panelákové periferii v Praze 9, v místě, kterým dennodenně projíždím do práce a z práce. A taky tam bydlí moji rodiče a vozím tam svou Rozárku na hlídání.

Martin tam pravidelně dochází za mladými lidmi a dětmi řešit to, co já jsem nikdy nemusela. Snaží se s nimi hledat řešení průšvihů a konfliktů v rodině, ve škole, ve vztazích, s návykovými látkami. Je tam s těmi mladými, aby na své starosti nebyli sami. Jde tam za každého počasí, v létě, v zimě. Martin má můj obdiv a i kdybychom se společně nikdy nepotkali, budu si ho už vždycky pamatovat a budu ho mít spojeného s dnešním dnem.

Dnes jsem totiž začala přispívat jednomu z projektů Modrého života a hodlám v tom pokračovat. Cítím, že to má smysl. Velký smysl. Nejste na tom podobně? Nemáte chuť udělat malý krok, který může mít nejen pro vás, ale i pro ostatní, tam někde u vás a ve vaší blízkosti, velký smysl?

Třeba vám k rozhodnutí pomůže nakouknout na webové stránky projektu Modrý život. Přihlásit se tam můžete také k odběru pravidelného newsletteru, který vám přinese nové tipy a možnosti, jak se zapojit a kam pár korun sem tam poslat. Jen když sami budete pár kaček navíc mít, budete chtít a budete to prostě tak cítit.

Já a my ŽENY s.r.o. to cítíme, chceme a pár korun rozhodně najdeme.

Přidáte se k nám?

Napište mi a pojďte do toho s námi!

Helena

 

Více o projektu modrý život se dozvíte zde.

K odběru pravidelného měsíčníku s novinkami, kam můžete přispět, se přihlásíte zde.

Podívejte se také na naše video, proč ženy s.r.o. podporují modrý život.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 6. 4. 2020

super

Odpovědět
Lucifera
Lucifera 18. 7. 2016

super

Odpovědět
Miška optimistka
Miška optimistka 18. 3. 2015

Přijde na to.... Určitě ne někomu, kdo nechodí do práce a jenom chlastá. Ale pro dobrou věc určitě ano, pokud by mi to rodinný rozpočet dovolil. Sama jsem potřebovala pomoc a občas i našla, tak vím, že někdy se bez ní člověk neobejde.

Odpovědět
Petra H.
Petra H. 8. 1. 2015

Další ze skvělých projektů a další bezva počin. Super, Helen ! Já si taky vybrala v Modrém životě - projekt "S asistentem na vysokou" a hřeje mě pocit, že jsem mohla pomoct. A že vím, že to jde skutečně na dobrou věc. Díky za inspiraci.

Odpovědět
gustawka
gustawka 2. 11. 2014

pokud to pomůže

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 270
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.