Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kahomar
Kahomar
Vloženo 5. 4. 2021
Líbí se mi

Kam se poděly? - Dětské filmové hvězdy

Kahomar
Kahomar
Vloženo 5. 4. 2021
Líbí se mi
Kam se poděly? - Dětské filmové hvězdy

Kam se poděly? - Dětské filmové hvězdy

Marek Mikuláš

Během velikonočních svátků jsem po dlouhé době shlédla film V zámku a podzámčí na motivy povídky Boženy Němcové, kde se v roli malého Vojty objevil dětský herec Marek Mikuláš.

Marek Mikuláš, narozený v roce 1972, je mladším bratrem Martina Mikuláše, jehož si milovníci Oty Pavla jistě pamatují z jeho zfilmované povídky ZLATÍ ÚHOŘI. Lze s troškou nadsázky říci, že Martin byl již docela velká dětská filmová hvězda, když filmaři pro natáčení objevili také jeho mladšího brášku.

Marek vlastně původně po hraní ani příliš netoužil. Samozřejmě věděl, že bratr Martin natáčí filmy, ale nijak výrazně ho to nelákalo a vlastně se mu líbilo akorát to, že když děti natáčejí, nemusí chodit do školy. Jenže Martin, který je o čtyři roky starší než Marek, začal odrůstat a filmaři hledali podobného klučíka. Nemuseli chodit daleko, do oka jim padl Martinův mladší bratr a bylo rozhodnuto. Marek stanul před kamerou ve zfilmované povídce Boženy Němcové V ZÁMKU A PODZÁMČÍ. Ocitl se tak ve společnosti předních českých herců, jakými jsou např. Jana Brejchová či Jaroslav Satoranský. Po tomto historickém dramatu přišla role chlapce z dětského domova v televizním filmu SLUNÍČKO NA HOUPAČCE (1981), za níž dostal malý Marek dokonce cenu UNICEF za nejlepší dětský herecký výkon. Objevil se pak ještě ve snímku CUKROVÁ BOUDA a v několika drobných rolích v televizních inscenacích. Jednou si dokonce zahráli i se starším bratrem Martinem, bylo to v televizní inscenaci pro děti s názvem NEJHLAVNĚJŠÍ HODINKY NA SVĚTĚ.

Stejně jako mnoho jiných dětských hvězdiček, ani Marek Mikuláš se v hereckých stopách v dospělém věku nevydal. Nelituje, neboť jak sám říká, nepropadá zbytečné nostalgii. Na uměleckou dráhu ale tak docela nerezignoval. Jeho světem je totiž hudba. Být hercem ani nechtěl, dokonce později ani už příliš pozitivně nevnímal absence ve škole, kdy se učivo dohánělo velmi nesnadno. Svoje budoucí kroky tedy orientoval jinak. Vystudoval strojní průmyslovku a nějaký čas se také věnoval vysokoškolskému studiu. Hudba ho pomalu začala zcela ovládat. Od třinácti let se věnuje hraní na kytaru a v šestnácti letech toto učení ještě zintenzívnil. Bratr Martin se věnoval hraní na banjo, muzikantské geny se vůbec tradují v celé rodině. Avšak zcela prvním hudebním nástrojem, na který se Marek učil hrát, byla překvapivě basa. Začínal s tímto nástrojem již v dětském věku a při hře musela být použita stolička, na které stál. „Basové“ období trvalo do jeho jedenácti let, pak se již zcela zaměřil na hru na kytaru.

Marek Mikuláš je zaměřen na tzv. bluegrassovou hudbu. Působí jako akustický kytarista a je lídrem hudební skupiny Vabank Unit. Zaměřuje se na přípravu a aranžování skladeb a také sólově zpívá. Na založení hudební skupiny se s ním podílel i bratr Martin, ale ten později odjel do Ameriky na půl roku a po svém návratu se již do kapely nevrátil. Marek však patří mezi stálice skupiny Vabank Unit. S bratrem založili později také skupinu Quartet, avšak z té odešel časem Marek. Nakonec vznikla kapela Blue Ground se zaměřením na country hudbu.

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 22. 4. 2021

Opět, tvář si pamatuji, jméno nikoliv

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 22. 4. 2021

měla jsem to stejně

ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena 22. 4. 2021

také...

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
97 432
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.